Histori Personale

Neerja Bhanot, historia e stjuardesës që vdiq në moshën 23 vjeçare për të shpëtuar pasagjerët e aeroplanit të rrëmbyer

Neerja Bhanot, historia e stjuardesës që vdiq në moshën 23

Emri i Neerja Bhanot mund të mos jetë i njohur për shumë njerëz, megjithatë historia e saj e guximit dhe sakrificës meriton të tregohet.

Kjo vajzë e bukur e lindur në Chandigarh, Indi, pasi u diplomua në 1981, pati një karrierë e shkurtër si modele dhe më pas filloi të punonte si stjuardesë për Pan American World Airways. Ajo vdiq në moshën 23 vjeçare, në vitin 1986, në përpjekje për të shpëtuar pasagjerët e avionit me të cilin po fluturonte nga një rrëmbim nga disa terroristë pakistanezë.

Rrëmbimi zgjati rreth 17 orë, gjatë së cilës terroristët kërkuan vazhdimisht të largoheshin nga avioni për në Qipro. Ajo u qëllua teksa ndihmonte pasagjerët të iknin përmes daljeve të emergjencës. Fatkeqësisht, gjesti i saj vetëmohues i kushtoi asaj jetën: vajza u godit nga pas nga një plumb dhe trupi i saj arriti në fund të daljes së urgjencës i pajetë.

Numri i të vdekurve, 22, dhe të plagosurve, 150, mund të ishte padyshim më i lartë nëse Neerja Bhanot, me gjestin e saj, nuk do të kishte sakrifikuar veten për të lejuar njerëzit në bord të shpëtonin. Rrëmbimi përfundoi kur një komando e sigurisë ushtarake pakistaneze ndërhyri, duke imobilizuar sulmuesit.

Zayd Hassan Abd al-Latif Safarini, Ëadoud Muhammad Hafiz al-Turki, Jamal Saeed Abdul Rahim dhe Muhammad Abdullah Khalil Hussain ar-Rahayyal , të identifikuar nga shërbimet sekrete pakistaneze, u dënuan me vdekje, por dënimi më vonë u ndryshua në burgim të përjetshëm; katër prej tyre, megjithatë, arritën të arratiseshin nga burgu Adiala në vitin 2008.

Për trimërinë e saj, Qeveria e Indisë i dha Bhanotit pas vdekjes çmimin Ashoka Chakra , çmimi më i lartë i trimërisë në Indi. Ajo gjithashtu mori çmime të shumta për guximin e saj nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara dhe Tamgha-e-Pakistan nga Pakistani, një çmim i dhënë për shfaqjen e dashamirësisë së madhe njerëzore.