Histori Personale

Jam 28 vjeçe dhe kam edhe 10 vite jetë

Jam 28 vjeçe dhe kam edhe 10 vite jetë

By Chiara Riga

Si çdo 20-vjeçare tjetër, unë kisha synimet e zakonshme për të kontrolluar listën e gjërave që do bëja në jetë: të gjej një partner, të martohem, të shkëlqej në karrierën time, të blej një shtëpi dhe të kem një ose dy fëmijë. E jetova jetën duke supozuar se ato plane nuk do të ndryshonin – ndoshta ato do të evoluonin pak dhe do t'i jepja përparësi disave mbi të tjerat, sigurisht, por kisha një vizion për jetën time dhe ishte e mrekullueshme në thjeshtësinë e saj.

Më pas, gjatë një vizite rutinë pak më shumë se një vit më parë, ato plane u zhdukën. Një onkolog i sjellshëm me sy simpatikë u ul përballë meje dhe më tha se do të vdes pas 10 vjetësh - 15 nëse jam me fat.

Unë jam 28 vjeç.

Një vit më parë kisha vënë re disa dhimbje dhe një gungë në gjoksin tim të djathtë . Më duhej të bëja kontrollin tim vjetor me mjekun tim të kujdesit parësor.

Më siguruan, duke pasur parasysh moshën, se ishte thjesht një kist, por mjeku më dërgoi për një ekografi për çdo rast.

Mbaj mend që radiologu praktikisht më qeshi nga dhoma - "Nuk mund ta besoj që as e ndjen," tha ai, duke më thënë se nuk ishte asgjë. Megjithatë, ai më tha se nëse do të vazhdonte të dhembte, unë mund të kthehesha dhe të bëja heqjen e kistit të supozuar.

Një vit më vonë, e gjeta veten duke u ankuar tek i njëjti mjek për të njëjtën gungë, vetëm atëherë ishte më e madhe dhe më e dhimbshme. Këtë herë, nuk kishte siguri të verbër, por një aluzion i dukshëm urgjence dhe frike në zërin e mjekut tim. "Oh, kjo është shumë e madhe," tha ajo duke ekzaminuar gungën. "Ne duam patjetër t'ju çojmë në radiologji."

Jam 28 vjeçe dhe kam edhe 10 vite jetë

Disa ditë më vonë, radiologu më tha se nuk kisha kist, siç kishte supozuar ai. "Unë jam sinqerisht i shqetësuar që ju keni kancer të gjirit," tha ai.

Ajo që pasoi ishte një vorbull mamografish, biopsie dhe analizash shtesë. Teknikët dhe radiologët anashkaluan drekat e tyre në mënyrë që të mund të merrja rezultatet sa më shpejt të ishte e mundur. "Nuk duam t'ju bëjmë të prisni më," thanë ata. Gjatë testimit, mjekët gjetën kalcifikime, pastaj një tumor tjetër në gjoksin tim të majtë, pastaj tumore pothuajse në çdo kockë të trupit tim.

Unë isha pozitiv për kancerin e gjirit të nxitur nga hormonet . Kanceri ishte stadi 4. Nuk do të kishte asnjë shans për shërim.

Papritur, të gjithë "hapat e ardhshëm" të mi të hartuar me kujdes dhe momentet e supozuara të jetës u palosën në vetvete derisa nuk ishin më të dallueshme - "planet" e mia tani janë relike të një jete që nuk mund ta jetoja më.

Kur filluam të gjitha testet, kishte shpresë për trajtim të shpejtë, agresiv dhe të hershëm të kancerit. E përgatita veten për atë që supozova se do të ishte një regjim i pamëshirshëm i kimioterapisë, ndoshta rrezatimi, pastaj një falje e padiskutueshme. Do të ishte e vështirë, sigurisht, por unë isha e re. Do të më duhej një vit, ndoshta dy, për t'u fokusuar në trajtimin e kancerit, pastaj do të kthehesha në listën time të "gjërave që do bëj në jetë" siç ishte planifikuar.

Më pas, sapo mësuam se ishte faza 4, erdhi një plan i ri - në vend që të luftoja kancerin, do të mësoja të jetoja me të për aq kohë sa më lejonte kanceri. Unë nuk do t'i nënshtrohesha menjëherë kimioterapisë IV ose operacioneve invazive, por në vend të kësaj do të merrja medikamente orale të përditshme dhe do të administroja vaksina mujore që thjesht do të ngadalësonin kancerin tim.

Jam 28 vjeçe dhe kam edhe 10 vite jetë

Me atë plan të ri erdhi një zbritje e qëndrueshme në vendin e errët - një hapësirë ??kryesore ku mund të kaloja nga pikëllimi në zemërim dhe mohim.

Unë do të shkëputesha kur isha pranë miqve që përgatiteshin të krijonin një familje ose të lindnin fëmijën e tyre të parë dhe do të mendoja qëllimin e të shkuarit në punë.

Përfundimisht u bë e qartë - për miqtë, anëtarët e familjes, mjekët dhe mua - se qëndrimi në një vend të errët nuk ishte i qëndrueshëm. Kështu që një plan tjetër hyri në fushë - ai i optimizmit dhe shpresës së pakufishme. I thashë vetes se nëse thjesht do të qëndroja pozitiv dhe nuk do ta pranoja plotësisht atë që po ndodhte, do të isha në gjendje ta jetoja jetën time sikur gjithçka të ishte "normale". Gjërat nuk do të ishin në rregull, por do të dukeshin në rregull.

Vetëm kur po shikoja një episod të "Schitt's Creek" kuptova se ky plan i ri i pozitivitetit toksik nuk ishte gjithashtu i qëndrueshëm. Në episod, Stevie Budd (e luajtur nga Emily Hampshire) thotë se nuk dëshiron ta shikojë jetën t’i ikë pas një tavoline, duke iu referuar pozicionit të saj si nëpunëse moteli. “Kjo është pikërisht ajo që po përjetoj tani”, i thashë vetes mes të qarave. "Unë po e kaloj gjithë këtë, duke parë miqtë e mi të jetojnë jetën e tyre, nga pas tavolinës sime."

Më pas erdhi një zbulim tjetër - ky teksa shikonin një episod të "America's Got Talent". Një konkurrente, Jane Marczeëski, shfaqet në skenë dhe ndan historinë e saj: Ajo, në një moshë po aq të re, ka gjithashtu kancer në fazën 4. “Mezi prisni që jeta të mos jetë më e vështirë që të filloni të jeni të lumtur”, thotë ajo.

Në atë moment filloi të kthehej gjithçka. Kuptova se mund të isha e mjerë në çdo kohë që më kishte mbetur, ose mund të gjeja gjëra që më bëjnë të lumtur brenda kufijve të sëmundjes sime.

Unë kam plane të reja tani – ato të mundësuara nga një ekip mjekësh, infermierësh, këshilltarësh, grupesh mbështetëse, anëtarëve mbështetës të familjes dhe miqve të dashur. Në vend që të jetoj me prindërit e mi për të kursyer para për shtëpinë time të parë, unë po jetoj me prindërit e mi për të kursyer para për të udhëtuar. Nëna ime më ndihmon të kujtoj të marr ilaçet e mia, më inkurajon të stërvitem edhe kur nuk dua dhe do të gatuaj darkë kur nuk ndihem e gatshme.

Kam plane të udhëtoj në Maui me një shoqe të fëmijërisë. Do të vizitoj të gjitha parqet kombëtare në SHBA, duke filluar me Joshua Tree në shkurt. Shpresoj të fluturoj për në Greqi deri në fund të vitit të ardhshëm.

Nuk mund të injoroj përgjegjësitë e zakonshme të jetës së të rriturve. Më ka mbetur edhe një dekadë jetë.

Ndryshe nga një pacient terminal, të cilit i jepen vetëm disa muaj jetë, unë nuk mund të shpërfill përgjegjësitë e zakonshme të jetës së të rriturve. Nuk mund të fokusoj të gjithë përpjekjen dhe energjinë time në përfundimin e një liste të mbushur me momente eksperiencash që do të më bëjnë të ndihem më i gjallë. Më ka mbetur edhe një dekadë jetë.

Unë ende planifikoj të punoj - e dua punën time dhe kolegët e mi kanë qenë një burim tjetër mbështetjeje dhe forcë.

Ndërkohë që nuk e pyes më se si do të duket dasma ime apo nuk i konsideroj emrat e fëmijëve të mi të ardhshëm, kam në plan të vazhdoj të takohem. Seksi është jashtë tryezës, pasi kam zero libido( nuk ka dëshirë seksuale) falë mjekimeve të mia dhe faktit që trajtimi më ka shtyrë në menopauzë të hershme .

Por edhe pse e di se sa tepër e vështirë është të gjesh dikë që është i interesuar për një partneritet pa seks, unë përsëri do të kaloj nëpër aplikacionet e takimeve dhe herë pas here do të pranoj një drekë apo darkë të rastësishme. Të gjesh "shpirtin binjak" nuk është një prioritet - një vakt falas është i këndshëm herë pas here, por më mirë do ta kaloj kohën time me njerëzit që janë në jetën time në vend që ta përdor atë kohë për të kërkuar dikë që nuk është.

Do të vazhdoj gjithashtu të punoj me b-present , një organizatë që ndihmon adoleshentët dhe pacientët e rinj me kancer të ndihen të mbështetur gjatë luftës së tyre ndaj kancerit .

Unë nuk do të vdes nga pleqëria. Në vend të kësaj, në 10 e ca vjet, kanceri im do të më vrasë. Unë nuk mendoj, "Nëse luftoj mjaftueshëm, do t'i arrij deri në 20 vjet. Ose 30 vjet." Jam i përkushtuar që të jem realiste për diagnozën time. Ndërsa kanceri im tejkalon planin tim aktual të trajtimit, trajtimet e mia do të përparojnë si në ashpërsi ashtu edhe në intensitet derisa të mos ketë më trajtime të disponueshme.

Tiranapost.al