Histori Personale

Hapa Tik-Tok për të kapur vrasësin e motrës sime

Hapa Tik-Tok për të kapur vrasësin e motrës sime

Sarah Turney provoi gjithçka për të zbuluar se çfarë ndodhi me motrën e saj më të madhe, Alissa Turney, e cila u zhduk pa lënë gjurmë në vitin 2001.

Si fillim ajo hapi një grup në Facebook, një llogari në Instagram dhe një blog të quajtur "Drejtësi për Alissa-n". Ajo bëri intervista me mediat lokale dhe kombëtare, dhe regjistroi podkastin e saj, Voices For Justice, për të hetuar rolin që pati babai i saj, Michael Turney, i cili adoptoi Alissa-n pasi vdiq nëna e tyre në zhdukjen e saj.

Pastaj ajo filloi të kërkonte përgjigje në TikTok. Sarah thotë për ELLE se donte të arrinte një audiencë të re që nuk kishte dëgjuar më parë për rastin e Alisës. Ajo përfshiu "sa më pak nga spekulimet e veta dhe thjesht prezantoi faktet në videot e saj.

@saraheturney

Hear the entire story on The Voices for Justice Podcast free on Apple Podcasts or Spotify. ##justiceforalissa ##voicesforjusticepodcast ##fyp

? original sound - Sarah Turney

"Kur urrejtësit flasin për ju që jeni bashkuar me TikTok, por rasti i motrës suaj po bëhet lajm," thotë Sarah në këtë video duke përdorur hashtag #justiceforalissa. Në një tjetër, ajo thotë: "Unë po bëj gjënë e duhur duke luftuar për drejtësi".

Plani i saj funksionoi. Pas vitesh rrugësh pa krye, një juri e madhe akuzoi Michael të mërkurën për një akuzë të vrasjes së shkallës së dytë falë kërkimit të pandërprerë të Sarës për drejtësi.

Sarah ka mbi 1 milion ndjekës në aplikacionin e videove dhe poston pothuajse ekskluzivisht për Alissa-n. Në një video, ajo kujton ditën kur motra e saj u zhduk. Ishte dita e saj e fundit e vitit të parë në shkollën e mesme Paradise Valley në Phoenix. Sarah, e cila ishte 12 vjeç në atë kohë, thotë se e gjeti dhomën e gjumit që zakonisht rrinte e rregullt në një rrëmujë totale.

Celulari Nokia i Alissa-s ishte lënë në komodinë, së bashku me një shënim që thoshte se ajo kishte shkuar në Kaliforni për të provuar fatin.

Vajzat jetonin me Michael pasi nëna e tyre, Barbara Strahm, vdiq nga kanceri. Detektivët fillimisht e klasifikuan Alissa-n si të arratisur.

Hapa Tik-Tok për të kapur vrasësin e motrës sime

Shtatë vjet më vonë, policia e Phoenix bëri një zbulim tronditës në shtëpinë e Michael: një grumbull bombash me tuba të bëra vetë, tre pajisje ndezëse dhe dy silenciatorë.

Në një intervistë të vitit 2009 në ABC News, Michael tha se kishte në plan të vriste veten vetëm për të tërhequr vëmendjen për rastin e Alissa-s. Ai tha se bombat ishin vendosur në shtëpinë e tij nga policia dhe mohoi të kishte ndonjë lidhje me zhdukjen e saj.

"Ata nuk kanë asnjë provë për asgjë tjetër përveç thashethemeve, nënkuptimeve dhe gënjeshtrave," tha ai për ABC. "Janë vetëm dy njerëz që mund të konfirmojnë nëse e bëra atë, dhe njëri jam unë, dhe tjetri është Alissa. Alissa nuk është këtu dhe unë jam ulur këtu dhe gjithçka që mund të them, është se nuk i kam bërë gjë vajzës time”.

Në mars 2010, Michael u shpall fajtor për posedimin e 26 bombave me tuba të paregjistruara, sipas dokumenteve gjyqësore të marra. Ai u lirua nga burgu federal shtatë vjet më vonë, sipas Dateline.

Që nga prilli, Sarah ka ngarkuar video në TikTok në lidhje me rolin e supozuar të babait të saj në zhdukjen e Alissa-s. Në videon e mësipërme që ka mbledhur 13.6 milionë shikime, ajo ndau pamjet e shtëpisë nga 29 mars 1997 - katër vjet përpara se Alissa të zhdukej.

Në një tjetër TikTok, Sarah poston një video ku pretendon se është një bisedë e regjistruar që ka pasur me babain e saj disa muaj pasi ai doli nga burgu në 2017. Ajo thotë se takimi i supozuar u zhvillua në një Starbucks dhe zgjati për më shumë se një orë.

Në shkurt 2019, çështja iu dorëzua zyrës së Prokurorit të Qarkut duke kërkuar që të ngriheshin akuza për vrasje kundër Michael, por Sgt. Maggie Cox e Departamentit të Policisë së Phoenix tha për ELLE në atë kohë se asnjë vendim për akuzë nuk është marrë nga zyra e Prokurorit të Qarkut. Do të duheshin edhe gjashtë muaj të tjerë përpara se Michael të akuzohej për vdekjen e Alissa-s.

View this post on Instagram

A post shared by Sarah Turney (@saraheturney)

Në konferencën për shtyp të së mërkurës ku shpalli akuzën, Prokurori i Qarkut Maricopa, Allister Adel, e vlerësoi Sarën që ndihmoi në zgjidhjen e çështjes.

"Sarah Turney, këmbëngulja dhe angazhimi juaj për të gjetur drejtësi për motrën tuaj Alissa është një dëshmi e dashurisë së një motre, për shkak të kësaj dashurie, drita e Alissa nuk është shuar kurrë dhe ajo jeton në historitë dhe fotot me të cilat keni ndarë. Ky pasion që i keni treguar asaj gjatë udhëtimit tuaj është diçka që do ta mbajë të gjallë kujtimin e Alisës përgjithmonë."

Sarah kishte thënë se do të vazhdonte të bënte video të TikTok për rastin e Alissa derisa vrasësi i saj i dyshuar të sillet para drejtësisë. Çdo mbrëmje pas punës, ajo skanon të gjitha llogaritë e saj të mediave sociale - TikTok, Facebook, Instagram, YouTube - plus blogun e saj për të parë nëse dikush ka dalë me informacione të reja.

Më pas, ajo ulet me mijëra dokumente që ka marrë që lidhen me rastin e Alisës.

"(Kam lexuar)rreth 3,000 faqe të dokumenteve të rastit që janë lëshuar për publikun nga policia, thotë ajo . "Dhe jo, nuk do të ndalem kurrë."

*Artikull i Elle, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al