Histori Personale

Françoise Hardy argumenton të drejtën e saj për të vdekur në Francë

Këngëtarja 77-vjeçare tha se vdekja e saj natyrore vetëm do të sjellë më shumë vuajtje.

Françoise Hardy argumenton të drejtën e saj për të

Trajtimet e kancerit të kantautores Françoise Hardy po i shkaktojnë asaj dhimbje aq të madhe saqë dëshiron të drejtën për vetëvrasje të asistuar, u shpreh Hardy në një intervistë për revistën franceze Femme Acutelle , të raportuar nga The Guardian. Një procedurë e tillë aktualisht nuk është e ligjshme në Francë.

Performuesi, i cili pa sukses të madh në vitet 1960 me lëvizjen yé-yé, kritikoi më parë paligjshmërinë në një intervistë në maj me Paris Match , duke e quajtur Francën "çnjerëzore".

Në intervistën e re të Hardy, e cila thuhet se u zhvillua me email për shkak të "vështirësisë së saj në të folur", ajo argumentoi se fama e saj do të pengonte gjithashtu çdo mjek që ta ndihmonte atë. “Duke pasur parasysh famën time të vogël,” tha ajo, duke nënvlerësuar staturën e saj në kulturën franceze, “askush nuk do të dojë të rrezikojë të hiqet nga urdhri mjekësor edhe më shumë”.

Hardy u diagnostikua me kancer limfatik në mesin e viteve 2000, sipas “The Guardian”, i cili dha informacion në vitin 2018 duke thënë se ajo u diagnostikua me tumor në veshin e saj.

Hardy doli në skenë para moshës 20-vjeçare, në vitin 1962, me këngën e saj të parë hit, "Tous les Garçons et les Filles". Edhe pse u publikua si një B-side (kundër dëshirës së Hardy), kënga u bë një sukses ndërkombëtar. Ajo e riregjistroi atë në italisht, gjermanisht dhe anglisht dhe dhjetëra artistë nga Maurice Chevalier deri tek Eurythmics kanë performuar kopertina të saj.

Ajo pjalmonte tingujt e saj me producentët britanikë dhe filloi të regjistronte albume të plota në frëngjisht dhe anglisht. Bob Dylan shkroi një poezi për të dhe e vendosi në xhaketën e albumit të tij të katërt. Gjatë gjithë viteve 1960, ajo u shfaq në disa role të vogla në filma shumë të dukshëm si "Masculin-Féminin" i Jean-Luc Godard dhe filmi i filmuar nga Parisi dhe Londra “Çfarë ka të re”?, Pussycat me protagonistë Peter O'Toole dhe Peter Sellers, dhe shkruar nga Woody Allen. Ajo gjithashtu u shfaq në John Frankenheimer, Formula One, Grand Prix. Në vitet 1970, ajo regjistroi konceptin e albumit Star me kompozitor-producent, Gabriel Yared , i cili përafërsisht përkoi me interesin e saj dhe karrierën shtesë si astrologe. (Një kurs i udhëhequr nga regjisori psikodelik Alejandro Jodorowsky e ndihmoi ta çonte atje.) Në fund të viteve 1970 dhe në fillim të viteve 1980, ajo kishte programe horoskopi në radion dhe televizionin francez.

Pavarësisht një albumi përfundimtar të shumëpërfolur në vitin 1988, ajo bashkëpunoi me grupin britanik Blur dhe grupin francez Air në vitet 1990. Kjo e bëri atë të kthehej në studio për të regjistruar albume të reja në vitet 2000.

Në mijëvjeçarin e ri, muzika e saj filloi të shfaqej në filma nga shumë regjisorë të profilit të lartë, duke përfshirë François Ozon 's 8 Grave , Denys Arcand ' s Oscar, Bernardo Bertoluçi-së The Dreamers , dhe Wes Anderson 's Moonrise Kingdom . Mbikëqyrësi i muzikës Randall Poster i tha Rolling Stone se ai dhe Anderson takuan për herë të parë melodinë "Le Temps de l'Amour" kur ata po punonin në një reklamë japoneze celulare që "kërkonte pjesë të ndryshme franceze", por e dinin se duhet ta ruanin atë për përdorim të mëvonshëm.

Tiranapost.al