Histori Personale

Flet Ana e vërtetë e serialit për të cilin u pagua 320 mijë dollarë nga Netflix

Flet Ana e vërtetë e serialit për të cilin u pagua 320

Julia Garner është aktorja që luan rolin e trashëgimtares fake, që mashtroi elitat e Nju York duke u shtirur si e pasur. Netflix ka sjellë historinë e vërtetë te Ana Delvey, ose Ana Sorokin siç quhej në të vërtëtë emigrantja ruso-gjermane e cila zbriti në Nju York me një ëndërr për të jetuar më të mirën dhe me një inteligjencë mahnistëse ja doli të mashtronte elitat e Nju York nga bankierë e deri tek arkitektë, artistë dhe trashëgimtarë të pasur. Si ja doli dhe pse është në film, personazhi real që ka bërë edhe dy vite burg për mashtrim financiar ka folur për një intervistë. Ajo flet për serialin në Netfilx ku u pagua 320 mijë dollarë për historinë e saj dhe edhe për eskperiencën më burg.

"Kur më pyetën në një intervistë me BBC nëse krimi paguan, unë thashë po. Nuk mund të thoja jo. Jam paguar nga Netflix", tha Anna e cila cilësohet si një nga mashtruesit më të mëdhenj të viteve të fundit. Pak ditë më parë në Netflix u publikua një serial televiziv dedikuar asaj, i titulluar “Inventing Anna” i cili e riktheu rastin e saj në qendër të vëmendjes në të gjithë botën. Gruaja u arrestua në vitin 2017. Në vitin 2019 ajo u dënua me 12 vjet burg. Në shkurt 2021, Sorokin u lirua. Gjashtë javë më vonë, megjithatë, ajo u arrestua përsëri nga autoritetet e imigracionit për skadimin e vizës.

Flet Ana e vërtetë e serialit për të cilin u pagua 320

Në një intervistë për The Times Ana tregon se i përdori ato para për të kthyer një pjesë të shumës së vjedhur, veçanërisht 198,000 dollarë. Pjesa tjetër e parave ajo shpjegon se i ka përdorur për tarifa ligjore. Gazetarja e Times që tani po e interviston, Emilia Palmer, kishte ndjekur gjyqin e Sorokin në 2019. Palmer thotë se në atë vit Ana i tha asaj se nuk ishte penduar për krimet e kryera. Tani Sorokin shpjegon arsyen e këtyre fjalëve.

"I thashë bordit të provës se ndjeva sikur më kapën papritur. Dhe thashë se gjithçka ndodhi në befasi dhe se ndjenjat e mia për atë gjyq ishin vërtet të freskëta. Duhej të provokoja. Kishin kaluar vetëm disa ditë nga vendimi im. Unë isha ende duke përpunuar."

Tani Sorokin thotë se i vjen keq për mashtrimet e kryera.

"Më vjen keq për mënyrën se si është perceptuar rasti im. Dhe më vjen keq që jam drejtuar në këto veprime që njerëzit mendojnë se po i lavdëroj tani. Më vjen keq për zgjedhjet që kam bërë"tha ajo për Times.

Gjatë intervistës, mashtruesja ruso-gjermane tregon edhe pse u arrestua sërish nga autoritetet e emigracionit pasi u lirua për krimet e saj. Arrestimi u bë vetëm gjashtë javë pas lirimit të tij nga burgu.

"ICE ( US Emigracioni dhe Zbatimi i Doganave - ) erdhi të më takonte tre herë, duke filluar nga dhjetori 2020, dhe herën e fundit më njoftuan: ne nuk jemi të interesuar për ju. Kështu që unë u trondita, e dija se ishte një mundësi që mund të ndodhte, por për mua asgjë nuk kishte ndryshuar nga gjashtë javë më parë. Prandaj nuk e prisja arrestimin. Pse nuk më arrestoni sapo të dal nga burgu? [...]"

Gruaja beson se përvoja e burgut ishte "jo shumë e dobishme".

"Ai burg është me të vërtetë humbje kohe dhe jo efikas. Mes arrestimit dhe lirimit tim, zyrtarët e parë që më pyetën për krimin ishin ata nga komisioni i provës. Ka programe për personat e varur nga droga dhe shkelësit e seksit dhe të burgosurit e dhunshëm. Programe. Por nuk parashikohet absolutisht asgjë për ata që kryejnë krime financiare. Unë kam filluar një kurs për artin e kuzhinës. Kjo tregon shumë për sistemin e burgjeve", komenton gruaja.

Në pjesën e fundit të intervistës, ish-mashtruesja shpjegon se çfarë do të dëshironte që shikuesit të dinin për të, përveç asaj që tregohet në serial. Dhe në veçanti Sorokin thekson se po punon në disa projekte për ta bërë publikun të kuptojë se edhe nga përvojat negative mund të nxirren mësime.

"Padyshim që ka shumë më tepër në historinë time që do të doja të ndaja. Me këtë në mendje, unë jam duke punuar në shumë projekte. Unë jam duke punuar në një projekt dokumentar me Bunim Murray Productions në Los Angeles. Gjithashtu jam duke punuar në një libër që fokusohet në kohën në burg dhe në një podcast. Unë nuk po përpiqem të inkurajoj njerëzit të kryejnë krime. Unë thjesht po përpiqem të hedh pak dritë mbi mënyrën se si e kam shfrytëzuar sa më shumë situatën time, pa u përpjekur ta lavdëroj atë. Kjo është ajo që po krijoj nga ajo histori”.

Tiranapost.al