Histori Personale

Ky njeri ju tregon si është vdekja! E ka provuar 8 herë duke i shkuar afër dhe ja si e përshkruan

Historia e Chris Jankulovski që i shkoi vdekjes 8 herë fare pranë. Për shkak të një çrregullimi të rrallë, të quajtur VHL, që shkakton gjendra që rriten në trup, Chris është operuar disa herë. Ndërhyrje në sy, të tru, në veshka… Ka humbur aftësinë për të lëvizur. E ka rifituar sërish. Mjekët i kanë dhënë një limit. Deri sa vite mund të jetojë. As afatet dhe as sfidat shëndetësore s`e ndalën të shpenzonte 8 muaj për të zbuluar të bënte atë që donte. Po çfarë i mësuan takimet me vdekjen dhe cili është mesazhi që jep në esenë e tij?

Ky njeri ju tregon si është vdekja! E ka provuar 8 herë duke i

Nga Chris Jankulovski/ Kur isha adoleshent, fillova të kisha disa gjendra beninje të mbushura me gjak, ose enë limfatike, në sytë e mi. Si mjekët ashtu edhe unë ishim në mëdyshje për vite me radhë se çfarë ishte. Ata thjesht nuk e kuptonin pse një 16 vjeçar kishte tumore.

Përfundimisht më dërguan për një lloj testi gjaku që përdorte sekuencën gjenetike të ADN-së - një punë e madhe për fillimin e viteve '90 në Melburn, Australi. Rezultatet u kthyen dhe mjekët thanë se kishte një lajm të mirë. 'Ne e dimë se çfarë po i shkakton tumoret tuaja, Chris, ne do të dëshironim që ju të takoni këtë mjek specialist’.

Shkova me makinë në një vend që dukej si një zyrë avokati dhe u ula ndërsa një specialist zbuloi diagnozën time në një mënyrë shumë brutale. 'Mirë, Chris,' tha ai, 'Ne kemi zbuluar arsyen e tumoreve tuaja. Ju keni një gjendje të quajtur Sindroma Von Hippel Lindau (VHL). Jetëgjatësia juaj me këtë gjendje është mesatarisht 30 vjet.'

VHL është një çrregullim i rrallë, i trashëguar, që shkakton rritjen e tumoreve në pjesë të caktuara të trupit. Ndërsa ato janë zakonisht beninje, ka një rrezik në rritje të zhvillimit të tumoreve malinje.

Kjo ishte. Nuk mora as mbështetje dhe as ndonjë broshurë. Sapo u largova, u ula në makinën time dhe aty mendova: 'Ç'kuptim ka?' Jeta ime sapo kishte filluar dhe ja ku më thanë se do të vdisja maksimalisht për 30 vjet.

Jo vetëm që humba çdo ambicie që kisha, hoqa dorë nga çdo shpresë për çdo të ardhme. Isha një i ri shumë i zemëruar dhe vazhdimisht sfidoja mjekët për gjendjen time. Në atë kohë prindërit e mi nuk e kishin këtë sëmundje, kështu që nuk mund ta kuptoja pse e kisha unë. Babai im u diagnostikua me gjendjen VHL shumë më vonë në jetën e tij.

Në atë kohë isha në kolegj dhe studioja për dizajn grafik, por pas diagnozës u largova dhe nisa një punë të zakonshme. Unë thjesht doja të shtrihesha për pak kohë, kështu që kur një miku im më tha: 'Kush dëshiron të shkojë në Amerikë?' Unë thashë: 'Dreqin po, do të vij. Le të ikim nga këtu.

Në vitin 1994, shkova në një aventurë nëpër Shtetet e Bashkuara për gjashtë muaj. Kalova kohë të mirë duke bërë disa punë të pjesshme, me qëllimin e vetëm për të mos pranuar gjendjen time dhe për t`ju shmangur skanerave, analizave.

Kur u ktheva në Australi, në moshën 21-vjeçare, pata përvojën time të dytë afër vdekjes. E para kishte ardhur në moshën 7-vjeçare, kur apendiksi më plasi dhe gati më vrau, megjithëse kujtimet e mia për ngjarjen janë të mjegullta.

Tjetra erdhi kur isha duke marrë me qira një shtëpi pushimi me miqtë e mi në bregdetin australian. Deti ishte i trazuar dhe kur shkova për të notuar. Më kapi një rrymë e madhe dhe gati u mbyta.

Ndjeva sikur trupi im po ikte. E pashë jetën time që shkëlqente para syve të mi; të gjitha momentet e rëndësishme që nga kur isha foshnjë deri në 21 vjeç. Edhe pse ishte një përvojë e thellë, në atë kohë thjesht e tregova dhe qesha për të me miqtë e mi.

Pasi u ktheva nga Shtetet e Bashkuara, babai im nuk dinte çfarë të bënte me mua. Doja të punoja në reklamë dhe marketing, por nuk kisha përvojë, kështu që nuk pranohesha për asnjë punë.

Përfundimisht, babai im më dha një punë drejtuese në fabrikën ku ai punonte, e cila zgjati për dy vjet e gjysmë. Në kohën kur u largova, vendosa se nuk do të bëja më kurrë një punë të cilën nuk e kisha pasion. Në fund të fundit, mendova se do të vdisja në të 30-at, doja përmbushje dhe një ndjenjë kontributi.

Bëra tetë muaj kërkime se çfarë donte shpirti im, sepse nëse do të kisha edhe pesë vjet për të jetuar, më duhej të kuptoja se çfarë doja të bëja me to. Më në fund arrita në pikën që të vendosa të bëhesha një sipërmarrës me kohë të plotë.

Gjatë atyre muajve kisha filluar të lexoja për herë të parë. Libri i parë që lexova, në moshën 24-vjeçare, kishte të bënte me shitjet dhe marketingun, por më pas fillova të gllabëroj letërsinë. Besoj se kam lexuar afro një mijë libra, për biznesin, psikologjinë dhe madje lexova edhe Biblën.

Me njohuritë e mia të reja fillova të jap këshilla për biznes dhe marketing. E bëra për rreth gjashtë muaj dhe më pëlqeu shumë, derisa dëgjova që një nga klientët e mi kishte bërë milionin e parë. Isha i lodhur dhe e kuptova se duhej ta ndaloja këtë marrëzi të dhënies së kësaj këshille, më duhej t'i arrija këto rezultate në jetën time së pari.

Zgjimi në tryezën e operacionit

Në të njëjtën kohë, pata përvojën time të tretë afër vdekjes. M'u desh të bëja një operacion në sy. Pas një mbidoze aksidentale në sasinë e morfinës që më ishte administruar, desh vdiqa.

U zgjova me sensorin në gishtin tim që mat rrahjet e zemrës. Krejt papritur gjithçka m`u zbardh. Nuk e di sa kohë kam qenë jashtë trupit tim, por më pas të gjitha infermieret erdhën në ndihmë dhe u ktheva në jetë.

Përsëri, nuk e pranova vërtet atë që kishte ndodhur një gjë e jashtëzakonshme, kështu që thjesht vazhdova jetën si normale.

Menjëherë pas kësaj, hapa biznesin tim të parë në moshën 25-vjeçare. Fillova me një fabrikë montimi, paketimi dhe më pëlqeu. E kuptova se të qenit sipërmarrës më dha energji dhe forcë, por pasi u anulua një marrëveshje shpërndarjeje prej 300,000 dollarësh, unë mbeta pothuajse i falimentuar.

Në kohën kur isha 29 vjeç, vendosa të lëvizja nga Melburni në Sidnei për të filluar një jetë të re. Mendoja se qyteti ishte i bukur dhe prioriteti im numër një ishte gjetja e një komuniteti të ri miqsh dhe njerëzish me të cilët mund të lidhesha, duke u fokusuar në sipërmarrjen time

Në atë kohë ende po e injoroja gjendjen time, por në vitin 2003 festova ditëlindjen time të 30-të. Unë isha plotësisht i shëndetshëm dhe bëra një festë të madhe për të shënuar këtë ditë. Nuk i tregova askujt për çrregullimin tim dhe isha ende shumë i shqetësuar për të.

Dy vjet më vonë, më erdhi një ide tjetër për një biznes. Filloi me një mikun tim, një mjek tërësisht i fiksuar pas teknologjisë.

E pyeta nëse mund të kaloja gjashtë muaj për të mësuar se çfarë po bënte, në mënyrë që të mund të krijoja një kurs në internet për të punuar në distancë. Ai ra dakord dhe më vonë fillova t'ua shes këtë kurs profesionistëve.

Bëja një shumë të mirë parash dhe më në fund po shlyeja borxhet që grumbullova gjatë sipërmarrjes sime të parë të biznesit. Gjithçka po shkonte mirë - derisa mjekët filluan të më thërrisnin furishëm.

“Pothuajse po vdes për shkak të tumorit në tru.”

Unë kisha bërë më të mirën për të injoruar gjendjen time, por kisha filluar të ndjeja dhimbjet në shtyllën kurrizore.

Mjekët më thanë se kisha një tumor të trurit 5 cm në pjesën e pasme të kokës. Ishte gati të dilte në çdo kohë, dhe nëse do ta kishte bërë këtë, do të më kishte vrarë. Ata duhej të operonin menjëherë. Thjesht mendova: 'A e ke seriozisht? Do të bëj një operacion truri javën tjetër? Në asnjë mënyrë.'

Pas tronditjes sime fillestare, pashë qiellin dhe thashë: 'Uau, mirë, ja ku është. Ky është fundi' Dhe ishte një moment lehtësues. Ishte vërtet e çuditshme, sepse ndërsa isha mirë në jetën time, ende mendoja: 'Mirë, mjaft. Mbase kaq ishte për mua’.

Kur u bëra përsëri i vetëdijshëm, gjëja e parë që mendova pasi hapa sytë ishte: 'Faleminderit Zotit, jam akoma gjallë'. Kisha frikë se mund të mos isha më i njëjti person - gjithashtu isha i frikësuar se mund të mos mund të flisja ose të ecja.

Ndërsa po shijoja realizimin tim, mjekët më informuan se kisha nevojë për një skanim MRI të plotë të trupit. Menjëherë më pas, më thanë se veshka ime e djathtë tani ishte aq e mbushur me tumore kanceroze sa përbënin 95 për qind të veshkës dhe se e majta ime kishte katër tumore të mëdha. Ata duhej të më operonin menjëherë.

Ishte një urgjencë kërcënuese për jetën, por unë thashë jo. Unë kisha ende ënjtje në kokë nga operacioni në tru, dhe këto tumore kishin qenë tashmë në trupin tim, për sa kohë një Zot e di. Unë nuk do të kthehesha në sallën e operacionit atë ditë.

Me ngurrim, mjekët ranë dakord të shtynin operacionin për disa muaj.

Pasi përfundimisht bëra operacionin për të hequr veshkën time të djathtë kanceroze në moshën 32-vjeçare dhe kur u ktheva në Australi, më në fund bëra një operacion në veshkën time të majtë për të hequr katër tumoret e mëdhenj kancerozë në moshën 34-vjeçare, sepse kanceri do të ishte përhapur dhe do të më vriste. E dija që kisha nevojë të shërohesha. Mora një vit pushim në 2006 dhe mendova se si doja ta kaloja jetën time. Udhëtova për një kohë dhe rashë në dashuri me Filipinet.

Ndërsa isha atje takova njerëz fantastikë, të talentuar dhe thjesht mendova me vete, a nuk do të ishte e mahnitshme nëse do të kisha një staf që do të më mbështeste nga Filipinet. Kështu, zgjerova njohuritë e mia ekzistuese për të krijuar një kompani, e cila u mundësoi punëdhënësve të menaxhojnë stafin globalisht, të cilën unë e kam drejtuar që atëherë.

Si është të përjetosh gati vdekjen

Në total, gati tetë herë e kam përjetuar vdekjen. I shtati ishte në moshën 45-vjeçare, kur iu nënshtrova një operacioni të dytë në tru për të hequr dy tumore. Një shpërthim, i cili çoi në tetë muaj rehabilitim, në mënyrë që të mund të mësoja përsëri të ecja dhe të flisja. Dhe i teti, në moshën 46-vjeçare, ndodhi kur bëra një operacion të dytë në veshkën time të majtë për të hequr gjashtë tumore me rritje të shpejtë.

Unë kam arritur të besoj një sërë gjërash. Pasi kalojmë në anën tjetër, besoj se jemi në një dimension tjetër kohor. Për disa arsye, ne jemi ende të vetëdijshëm, të pranishëm; ne ende kemi vetëdije brenda atij dimensioni, por është një zbrazëti e zezë. Për mua, ekziston kjo ndjenjë e njëshmërisë, çdo herë - megjithëse nuk kam ndier asgjë fizikisht për sa i përket trupit ose lëvizjeve.

Kur i afrohesh kaq shumë vdekjes dhe kthehesh, nuk mund të mos njohësh mrekullitë e të qenit këtu. Për mua, është si të jesh fëmijë në Disneyland. Dikush thotë: 'Ke dy ditë kohë. Shijoni të gjitha udhëtimet, bëni çfarë të doni, por ndërsa jeni këtu thjesht përpiquni të kujdeseni për të gjithë të tjerët dhe të kontribuoni diçka të mirë për parkun e lojërave.'

Pra, argëtohuni, bëni diçka që ju mbush me kënaqësi dhe plotëson nevojat tuaja, por gjatë rrugës, shërbeni dhe kontribuoni – përpiquni të ndikoni dhe ndihmoni të tjerët.

Besoj se të gjithë duhet të zgjohemi me realitetin se do të vdesim. Ne të gjithë e dimë këtë, por mendoj se shpesh ne luftojmë për të pranuar vdekshmërinë tonë. Besoj se duhet ta pranosh këtë fakt, për të pasur ndikim në këtë jetë.

Të gjithë kemi një lloj dëshire të thellë; diçka që duam ose diçka që duam të bëjmë. Nëse nuk bëni diçka për këtë tani, kur do ta bëni? Pavarësisht nëse është një libër, muzikë apo ide biznesi, kur jemi të jemi nën tokë nuk do duan të kishim bërë asgjë që t`u bënte keq të tjerëve.

Pra, pavarësisht nëse mendoni se do t'ia dilni apo jo, mund t'i jepni një mundësi përderisa jeni këtu. Unë besoj se bota do të jetë më e mirë gjithsesi. Këshilla ime e vetme - mos u përpiqni vetëm për rehatinë. Ne jemi vizitorë këtu. Ju mund të mendoni se koha jonë do të jetë e gjatë, por para se ta kuptoni, ajo vjen dhe shkon.