Histori Personale

'E harrova kush isha': si torturat e CIA-s më shtynë në skaj të vdekjes

'E harrova kush isha': si torturat e CIA-s më shtynë në

Abu Zubaydah, i burgosuri i Guantanamos, i cili është mbajtur nga SHBA pa akuza për 20 vitet e fundit, mbajti shënime për torturat të cilave iu nënshtrua nga CIA midis arrestimit të tij në 2002 dhe transferimit të tij në Guantanamo katër vjet më vonë. Shënimet u botuan për herë të parë në How America Tortures nga Qendra për Politika dhe Kërkime në Shkollën Juridike Seton Hall.

E gjeta veten të lidhur me zinxhirë në një shtrat çeliku në një dhomë të bardhë. Sapo fillova ta lija veten të binte në gjumë, një sasi e vogël uji m’u hodh në fytyrë që më bëri të trembem, pasi ishte ftohtë dhe më zuri në befasi. Shikova përreth, por askush nuk ishte aty.

Papritur pashë një objekt të zi që mbante një rezervuar uji që qëndronte pas hekurave të qelisë. U hodhën sërish mbi mua. Unë i thashë: "Hej, çfarë nuk shkon me ty?" Ai objekt i zi doli të ishte një burrë i veshur i gjithi me të zeza. Fytyra e tij ishte e mbuluar, sytë e tij ishin të mbuluar me syze të zeza zhytjeje. Mbylla sytë nga lodhja dhe sapo e bëja, roja me rroba të zeza më hidhte ujë.

'E harrova kush isha': si torturat e CIA-s më shtynë në

Fillova të dridhem dhe roja u kthye duke më hedhur ujë në fytyrë sapo mbylla sytë. Më ndaluan kategorikisht të flija, qoftë edhe për një çast.

Zhurma ishte aq e madhe brenda qelisë sa nuk mund të dëgjoja asgjë tjetër. Dy persona hynë dhe u ulën në karrige afër njëri-tjetrit. Ata mbanin bllok shënimesh dhe stilolapsa dhe filluan një raund marrje në pyetje. Kur e kuptuan se po dridhesha aq shumë nga i ftohti sa nuk mund të flisja më, më mbuluan gjoksin me një peshqir dhe filluan të më pyesnin përsëri.

Unë qesha dhe thashë: "Së pari, unë nuk jam nga al-Kaeda".

Gjatë asaj kohe arrita në një nivel të rraskapitjes psikologjike, nervore dhe fizike, që nëse nuk do të ishte mbrojtja e Zotit, zyrtarisht mund të isha shpallur psikotik.

Të nesërmen ata ulën ndjeshëm temperaturën në dhomë. Ata më lanë pa gjumë, pa ushqim, pa pirë dhe në lakuriqësi totale. Më lidhën me zinxhirë në shtrat për tre, ndoshta katër ditë ose më shumë. Vetëm një herë ata e rregulluan pak pozicionin tim kur nuk munda të flisja nga dhimbja në shpinë dhe ngurtësimi në kofshën time të plagosur.

Pas periudhës së lidhur me zinxhir në krevat, më ulën në një karrige plastike krejtësisht të zhveshur dhe më lidhën shumë ngushtë. Urinoja në një kanaçe të posaçme, por zinxhirët ishin aq të shtrënguar saqë shumë herë e gjeja veten duke urinuar mbi vete dhe mbi fashat që ishin mbështjellë rreth kofshës sime të majtë që ishte e plagosur.

Ndonjëherë më linin për ditë të tëra në karrige. Unë kam qenë i privuar nga gjumi për një periudhë të gjatë. Nuk e di sa kohë, ndoshta dy ose tre javë ose më shumë. U ndjeva si një përjetësi deri në atë pikë sa e gjeta veten duke rënë në gjumë, pavarësisht nga uji që më hidhte roja që më tundte vazhdimisht për të më mbajtur zgjuar. Nuk mund të flija as për një sekondë.

U mësova me dridhjet ashtu siç u mësova me ujin që më hidhej, kështu që munda të fle për një sekondë. Kështu më pas filluan të më qëndronin në këmbë për të më penguar të flija. E gjeta veten gjatë seancave të marrjes në pyetje duke fjetur për dy ose tre sekonda dhe ata bënë çmos që të më ndalonin duke më derdhur ujë. Ndonjëherë nuk zgjohesha, kështu që më detyronin të ecja në këmbën time të plagosur dhe unë rrëzohesha dhe pastaj më kthenin në karrige dhe rifillonin marrjen në pyetje.

Nuk e di sa kohë kam qenë i lidhur me zinxhir në karrige. U ndjeva si gjashtë javë, por nuk mund të jem pozitiv. Gjatë asaj kohe ata filluan të më lejonin të flija pak pasi fillova të halucinoja dhe fjalët dhe sjellja ime u ngatërruan të gjitha.

Do të refuzoja t'i hapja sytë, jo sepse doja t'i sfidoja, por sepse shpresoja se mund ta lija veten të shkoja në këtë gjendje të përgjumur. Doja të flija edhe një sekondë të bukur para se të kuptonin se po flija. Unë do të flija për një sekondë, pastaj do të zgjohesha për një sekondë tjetër, dhe pastaj do të flija përsëri dhe do të zgjohesha përsëri. Më ngritën në këmbë. Fjeta përsëri. Më shëtisnin nëpër qeli. Kam fjetur ndërsa më tërhiqnin zvarrë.

Pastaj erdhi doktori dhe më bëri një injeksion. Ai filloi t'u bënte sinjale sikur donte t'u thoshte: "Ai duhet të flejë, përndryshe do të çmendet".

'E harrova kush isha': si torturat e CIA-s më shtynë në

Pas disa kohësh, ata e zëvendësuan pajisjen e zhurmës me muzikë të lartë dhe këngë. Unë buzëqesha sapo ndodhi kjo. Thashë me vete se ndoshta kjo ishte një shenjë e mirë. Megjithatë, pas një dite u binda se kjo nuk ishte një shenjë e mirë, por një shenjë e katastrofës që po afrohej. Muzika shumë e lartë dhe po më dhimbnin veshët. Pajisja e zhurmës kishte qenë e lartë, por monotone: Boum! Boum! Boum! Kjo muzikë e re ishte një koleksion melodish: boum , pastaj zen, pastaj zzzz , pastaj wezzzz.

Ndjeva se truri im po shkonte lart e poshtë, majtas dhe djathtas. Këndimi përfundonte me një britmë të fortë e të gjatë. Kënga do të zgjaste pesë deri në 10 minuta dhe luhej vazhdimisht, pa u ndalur deri në atë pikë sa u frikësova se mos përfundonte me të bërtiturat. Më në fund e gjeta veten duke bërtitur bashkë me të. Sapo kënga përfundonte me klithmën e gjatë, do të bërtisja vetë. Do ta bëja në mënyrë të pandërgjegjshme sikur dikush të rrëzohej. Doja të mbyllja veshët me gishtat e mi, por nuk munda pasi duart i kisha të lidhura.

Situata zgjati me ditë të tëra dhe më nisën halucinacione. Marrjet në pyetje kanë qenë të gjata dhe më kanë marrë me radhë. Sapo të përfundonin dy hetues me mua pas orëve të vështira të marrjes në pyetje, dy të tjerë vinin për t'i zëvendësuar.

Me kalimin e kohës më zbritën nga karrigia dhe më lidhën në hekurat e qelisë ku mund të lëvizja aq sa të bija në gjumë në dyshemenë shumë të ftohtë. Dyshemeja ishte aq e ftohtë sa nuk mund të shtrihesha plotësisht. Gjithçka që doja të bëja ishte të vendosja shpinën ose shpatullën në dysheme, edhe pse ishte e ftohtë dhe shumë e pistë.

Unë iu luta që të më informonin për kohët e namazit që të mund të falesha, por ata nuk pranuan dhe më tallnin. Unë u thashë atyre: “Bëni çfarë të doni, por mos u tallni me çështjet fetare si koha e namazit, mjekra ime dhe mbulimi i organeve gjenitale”.

'E harrova kush isha': si torturat e CIA-s më shtynë në

Këto janë çështje fetare dhe nuk kishin të drejtë të talleshin me to. Ata qeshnin dhe thoshin: "Ju nuk keni asnjë të drejtë dhe ne kemi të drejtë t'ju bëjmë çfarë të duam, në mënyrë që të marrim informacion nga ju".

Një ditë hyri një infermiere ndërsa unë po villja në dysheme. Rojet më kishin lidhur me zinxhir në një karrige që të mos mund të mbuloja organet gjenitale. Ajo tha: "Pse je lakuriq?" Unë thashë: "Pyeti ata".

Më vonë më dhanë rroba shumë të lehta. Thashë me vete: "Lavdi Zotit, më në fund mund të mbuloj organet e mia gjenitale." U shfaqën hetuesit dhe filluan një seancë shumë të gjatë dhe të ashpër të marrjes në pyetje, gjatë së cilës ata bërtisnin në fytyrën time: “Trajtimi i mirë nuk do të funksionojë me ju. Ne ju dhamë rroba.”

Rojet më pas hynë brenda dhe më ngritën në këmbë me duart e ngritura lart. Ma mbuluan kokën me kapuç. Një burrë hyri dhe filloi të bërtiste me zë të lartë dhe po më priste rrobat. Ndjeva se po më priste lëkurën.

Qëndrimi për orë të gjata në njërën këmbë është shumë i vështirë. Nuk mbaj mend sa kohë kam qëndruar në këmbë, por e di që më ka rënë të fikët. Mbaj mend që u zgjova me trupin dhe kokën në dysheme me duart e mia të lidhura në shufrat e sipërme. Ndihej sikur ishin të paralizuar ose të prerë. Ato ishin blu ose jeshile. Zinxhirët kishin gjurmë gjaku.

Rojet hynë, pasi vunë re ngjyrën e duarve të mia. Ata nxituan dhe më zbritën në karrige. Erdhën hetuesit dhe rifilloi marramendja e marrjes në pyetje.

Hetuesit më bënë pyetje në lidhje me njohuritë e mia për disa operacione. Nuk u kam dhënë asnjë informacion, pasi nuk dija asgjë. I dhanë urdhër rojeve të më lidhnin sërish në këmbë dhe më lanë të varur për orë e ditë të tëra, nuk di më.

[Për një periudhë prej 47 ditësh midis qershorit dhe gushtit 2002, Zubejda u mbajt në izolim dhe të gjitha marrjet në pyetje u pezulluan. Kjo ishte për t'u dhënë kohë shefave të CIA-s në selinë për të lobuar në departamentin e drejtësisë për garanci se personeli i tyre nuk do të ndiqej kurrë penalisht për torturimin e Zubaydah. Në korrik, prokurori i përgjithshëm i atëhershëm miratoi përdorimin e 10 teknikave të marrjes në pyetje dhe më 4 gusht torturat rifilluan pothuajse 24 orë.]

Ata nuk u shfaqën fare për një muaj e më shumë dhe nuk shihja askënd përveç rojeve që vinin një herë në ditë. Isha i lidhur në shtratin metalik. Ata linin një pjatë ushqimi që përbëhej nga oriz i bardhë i thatë me pak fasule dhe një kanaçe me ujë. Isha krejtësisht e zhveshur, përveç një peshqiri që më hodhën në organet gjenitale. Isha ngrirë nga i ftohti i fortë dhe nervat po më prisheshin nga zhurma e vazhdueshme që vinte nga një pajisje e padukshme. Kam kaluar një muaj në atë vertigon zhurmash dhe mendimesh. Nuk e dija se ku isha dhe me kalimin e kohës pothuajse nuk e dija kush isha.

Pasi kaloi muaji, më vunë sërish në pozicionin e varur, lakuriq. Pastaj m'i zgjidhën duart nga hekurat e qelisë dhe i lidhën me zinxhirë rreth këmbëve të mia, gjë që më mbajti përgjithmonë në një pozicion përkuljeje. Më tërhoqën zvarrë në murin e çimentos. Pashë një burrë të veshur me rroba të zeza dhe një xhaketë ushtarake. Fytyra e tij ishte e zbuluar. Kishte zemërim në fytyrën e tij. Ai bërtiti fjalë që unë nuk i kuptoja. Para se të mund të përgjigjesha, ai filloi të më përplaste kokën dhe shpinën pas murit. Ndjeva se po më thyhej shpina. Ai filloi të më godiste përsëri dhe përsëri fytyrën.

Më pas ai tregoi një kuti të madhe të zezë prej druri që dukej si një arkivol. Ai tha: "Që tani e tutje kjo do të jetë shtëpia juaj."

Një djalë më tërhoqi zvarrë dhe më futi brutalisht brenda kutisë së bashku me një kovë tualeti, një kanaçe me ujë. Ai bërtiti: "Ne do t'ju japim një mundësi tjetër, por të shkurtër, për të menduar nëse do të flisni." Ai e mbylli derën me dhunë. Dëgjova zhurmën e bravës. E gjeta veten në errësirë ??totale. Vendi ishte shumë i ngushtë, nuk mund të ulesha në gjatësi apo gjerësi. I bënin zinxhirët aq të shtrënguar sa mezi lëvizja duart.

Kaluan orët, pastaj dëgjova klikim të një brave. Një burrë po përdredhte një peshqir të trashë të mbështjellë me shirit plastik në formën e një laku. Më mbështolli rreth qafës dhe më tërhoqi brutalisht [nga arkivoli]. Unë rashë në dysheme bashkë me kovën, me gjithë përmbajtjen e saj që më ra.

[Zubejde kaloi gjithsej 266 orë i mbyllur në kutinë në formë arkivoli.]

Pastaj roja më tërhoqi zvarrë drejt murit. Kishte një mur prej druri që tani mbulonte pjesën më të madhe të murit origjinal të betonit. Pa thënë asgjë, roja filloi të më përplaste pas atij muri prej druri. Nuk donin të më linin asnjë gjurmë rrahjeje në trupin tim që më merrte ngjyrë jeshile dhe më pas blu. Ai vazhdoi të më përplaste pas murit. Ai po më godiste kokën aq fort sa që rashë në dysheme me çdo goditje.

Kur e kuptoi se isha rrëzuar plotësisht, filloi të shante, kërcënonte. Filloi të më godiste me shuplakë në fytyrë. U përpoqa të mbrohesha. U ndjeva shumë i poshtëruar pavarësisht nga poshtërimi i madh që kisha kaluar tashmë. Ai tha: “Ti mendon se ke krenari. Unë do t'ju tregoj tani se për çfarë është krenaria."

Filloi të më përplaste kokën pas murit me të dyja duart. Ishte aq e fortë sa ndjeva se kafka ime ishte copëtuar. Më pas më tërhoqi zvarrë në një kuti tjetër katrore shumë të vogël. Me ndihmën e rojeve më futi brenda.

[Zubejde kaloi gjithsej 29 orë në të.]

Sapo më mbyllën brenda kutisë u përpoqa të ulesha, por më kot, pasi kutia ishte shumë e shkurtër. U përpoqa të merrja një pozicion të përdredhur, por ishte shumë i ngushtë. Kalova orë të panumërta brenda asaj kutie. Ndjeva se do të shpërtheja nga përkulja e këmbëve dhe e shpinës, pa mundur t'i përhap as për një moment. Dhimbja ishte aq e fortë sa më bëri të bërtas pa vetëdije.

Papritur dera u hap dhe një dritë u ndez. Kur më nxorrën nga kutia, m'u desh shumë kohë që të mund të qëndroja në këmbë. Ata më ndalën në një shtrat metalik sa nuk mund të lëvizja fare.

Nuk e kuptova arsyen e këtij kufizimi të ashpër. Papritur më vunë një leckë të zezë mbi kokë, duke e mbuluar plotësisht. Ndjeva që po derdhej ujë. Më tronditi sepse ishte shumë i ftohtë. Uji nuk ndaloi. Më derdhej vazhdimisht në fytyrë për të më dhënë ndjesinë e mbytjes. Vazhduan të më derdhnin ujë në hundë dhe në gojë derisa vërtet ndjeva se po mbytej dhe gjoksi im ishte gati të shpërthente nga mungesa e oksigjenit.

Ishte hera e parë që ndjeva se do të vdisja nga mbytja. Gjithçka që mbaj mend është se fillova të villja ujë, së bashku me oriz dhe fasule.

Ata e vendosën shtratin në një pozicion vertikal, ndërsa unë isha i kufizuar në të. Ata hoqën kapuçin. Sapo zbraza stomakun nga uji dhe ushqimi, ata e kthyen shtratin në pozicionin horizontal. Kaluan vetëm pak minuta para se të ma fusnin përsëri leckën e zezë mbi kokë. U përpoqa të bërtas: "Nuk di asgjë", por papritmas ndjeva që uji të rridhte përsëri. Ata bënë të njëjtin operacion tre herë atë ditë. Vuajtjet ishin më të forta çdo herë. Ata e ndërprenë operacionin për disa minuta për të marrë frymë ose për të vjellë dhe më pas do të rifillonin.

Pastaj më hoqën nga krevati dhe më tërhoqën zvarrë në kutinë e gjatë. Më futën brenda dhe mbyllën derën.

Ata përsëritën rutinën: goditjen në mur, kutinë e vogël, shtratin e ujit, kutinë e gjatë. Këtë herë ata shtuan ashpërsinë dhe brutalitetin dhe kohën e kaluar brenda kutisë së vogël të ngushtë. Ata gjithashtu e rritën numrin e rasteve që unë vuaja nga mbytja e ujit nga tre në katër dhe nganjëherë pesë [çdo ditë]. Ata shtuan sasinë e ujit të ftohtë që derdhej mbi trupin tim të ftohtë lakuriq.

[Zubejde u hodh në ujë 83 herë.]

Poshtërsimet, terrorizimi, uria, dhimbja, tensioni, nervozizmi dhe mungesa e gjumit zgjatën për ca kohë derisa një ditë më bënë të gjitha këto gjëra, por me më shumë intensitet dhe për periudha më të gjata kohore para se të më kthenin në kutinë e madhe.

Vura re gjatë torturës me shtratin e ujit se dora e djathtë dhe këmba e djathtë filluan të më dridheshin. Do të zgjaste për ditë të tëra. Do të zgjohesha për të parë këmbën dhe dorën e djathtë që më dridheshin.

E kuptova gjithashtu se herë pas here filloja të mërmërisja fjalë, gjë që mendoja se ndodhte për shkak të torturave dhe temperaturës së ngrirë. Kjo ndodhi më shumë se disa herë.

një natë pata një vegim, një ëndërr. Isha i zhytur në momentet e mia më të trishtuara dhe kisha humbur shpresat, por Zoti ishte me mua. Në ëndërr, pashë një djalë që më tha një gjë të thjeshtë "Do të jesh mirë."Gjërat do të përmirësohen’’. Vizioni përfundoi me hyrjen e tyre dhe rifillimin e rrahjes, por kjo ishte hera e fundit.

[Në vitin 2006 Zubaydah u transferua në Guantanamo ku ai është mbajtur që atëherë.]

Në fillim të vitit 2006, një nga ish-torturuesit e mi erdhi për të më vizituar në qelinë time. Ai tha se i vinte keq për atë që më kishin bërë, se kishin vepruar pa rregulla, por po përpiqeshin të merrnin informacion nga unë në çdo mënyrë që mundeshin dhe se e kuptoi që nuk dija asgjë për atë që po me pyesnin mua. Më pas filloi të qante. Ai kishte turp dhe u përpoq ta fshihte këtë nga unë. U largua për të fshirë sytë.

Artikull i The Guardian, përkthyer dhe përshtatur nga Tiranapost.al