Histori Personale

Dita kur mbretëresha Elizabeth u fut në qendrën tregtare të Aeroportit për të blerë varëse. U lumturua që askush nuk e njohu

Sam Cohen, ish-asistentja private e Mbretëreshës Elizabeth ndan kujtimet e saj pas ndarjes nga jeta të monarkes.

Dita kur mbretëresha Elizabeth u fut në qendrën tregtare të

Nga Sam Cohen/ Bota është zgjuar me lajmin se mbretëresha jonë e dashur Elizabeth II ka vdekur.

Ne jemi përballur me realitetin se çfarë do të thotë vërtet vdekja e saj për këtë vend, Komonuelthin dhe secilin prej nesh që e donim atë.

Një grua në botën e një burri që nuk e humbi kurrë sharmin e saj femëror dhe tregoi se gratë mund të bëjnë gjithçka që mund të bëjë një burrë (ndonjëherë edhe më mirë). Megjithatë ajo i adhuronte burrat dhe i vlerësonte ata.

Ishte karakteri i Mbretëreshës Elizabeth që e veçoi dhe e bëri atë një nga udhëheqësit më të mëdhenj të kohës sonë dhe monarkun më jetëgjatë të këtij vendi.

Ajo ishte e turpshme, por tepër gazmore, e rezervuar por e guximshme, femërore por e ashpër, një grua e përzemërt dhe partnere e barabartë.

Ajo filloi konceptin e balancës punë-jetë duke kuptuar se roli i saj ishte i veçantë për të si person, duke përqafuar hobe dhe duke iu përkushtuar atyre në orarin e saj të ngjeshur.

Mbretëresha Elizabeth pëlqente fotografinë dhe kaloi orë të tëra duke vendosur fotografi familjare në albumet e saj. Ajo i donte qentë e saj dhe sigurisht kuajt. Në muajt e dimrit, kur familja mbretërore u shpërngul në Sandringham për Krishtlindje, ajo kënaqej me lindjet e mëzave të rinj ndërsa mbërrinin në orët e ftohta.

Si ajo ashtu edhe Duka i Edinburgut menduan se ishte qesharake kur gjërat nuk shkonin sipas planit.

Në Winnipeg të Kanadasë, varka mbretërore u prish, duke i lënë ata në një lumë të ftohtë të akullt. Anija duhej të lidhej me një anije tjetër që të tërhiqej, me mbretëreshën Elizabeth që ngjitej mbi anijen e shpëtimit për të zbritur. Ndërsa ne të tjerët vraponim përreth duke u përpjekur të zgjidhnim dramat, ata gjithmonë qëndronin të qetë.

Ajo ishte shumë kurioze dhe i pëlqente përvojat e jetës që roli i saj nuk e lejonte t'i përjetonte, të tilla si blerjet pa taksa. Kur ajo udhëtonte për në Australi, gjë që e bëri shumë herë, avioni ndalonte në Singapor dhe silleshin mëndafsh në sallonin e VIP-ave që ajo të bënte Pazar me Angela Kelly-n, stilisten e saj.

Në vitin 2002, ajo vendosi se donte të hynte në qendrën kaotike pa taksa të aeroportit Changi. Ajo u lumturua që askush nuk e njohu dhe mendoi se ishte histerike kur pronarët e dyqaneve filluan të këmbejnë furishëm me të. "Zonjë - ju pëlqen kjo varëse?"

Ajo bleu disa gjëra dhe një turmë filloi të mblidhej pasi njerëzit e kuptuan se ishte ajo. Princi Philip, ndërkohë, ishte në dyqanin përballë rrugës, duke provuar syze, plotësisht i pavëmendshëm ndaj turmës.

Në vitin 2014, në moshën 87-vjeçare, Mbretëresha Elizabeth tha që nuk kishte bërë kurrë një "udhëtim ditor" në Evropë dhe pyeti veten nëse kjo do të ishte e mundur. Ajo u shpreh se kishte marrë një ftesë nga Giorgio Napolitano, presidenti i Italisë, i cili i kishte shkruar se e admironte shumë, pasi ishin në të njëjtën moshë dhe e kishte ftuar për drekë.

Ne filluam të bënim përgatitjet dhe asaj iu kujtua se nuk e kishte takuar ende Papën e ri – Papa Françeskun.

Sfida me këtë rast ishte se dy krerët e shteteve nuk mund të takoheshin zyrtarisht pa u veshur me respekt mbretëresha me të zeza. Fatmirësisht, Papa ishte po aq praktik sa ajo dhe ata ranë dakord të largoheshin nga protokolli dhe të takoheshin në sallën më pak formale të audiencës me "fustanin e ditës".

Ajo e çoi informalitetin një hap më tej, duke i dhënë Papës një shportë me ëmbëlsira nga pronat mbretërore që përfshinin vezë, mish dreri dhe uiski, të cilat Papa i pranoi me gëzim për kënaqësinë e mediave.