Histori Personale

Agonia e humbjes së valixhes dhe rrëfimi i një gazetareje viktimë e kaosit në aeroporte

Agonia e humbjes së valixhes dhe rrëfimi i një gazetareje

Nga Charlotte Kemp/ Në këtë verë të kaosit të udhëtimeve, me male me bagazhe të grumbulluara në çdo aeroport, çanta ime po lëngon diku midis Maltës dhe Gatëick.

Të gjithë i kemi parë fotot e fundit nga Heathrow – dete të pafundme valixhesh dhe çantash të padeklaruara si një skenë nga një film dramatik.

Por kaosi nuk mbetet vetëm në aeroportin më të ngarkuar të Mbretërisë së Bashkuar. Probleme ka kudo.

Është vetëm fillimi. Me mungesat e stafit pas pandemisë në të gjitha aeroportet e Mbretërisë së Bashkuar, rrëmuja që kemi parë deri më tani do të përkeqësohet derisa të arrijë kulmin gjatë pushimeve verore.

Asnjëherë më parë ai kontrolli ritual i bagazheve në pistë nuk më është dukur më shumë si rrotullimi i një rrote ruleti, teksa lutesh për mos të humbur (valixhen në këtë rast).

Humbja e valixhes ishte poshtërimi i fundit në fund të një udhëtimi makth nga Malta në shtëpinë tonë në Kent.

Burri im Tom dhe unë u zgjuam në orën 4:30 të mëngjesit në ditën e kthimit tonë dhe zbuluam se easyJet kishte anuluar fluturimin. Ndjeva një fluks paniku. Duhej të ktheheshim pasi dy vajzat tona do shkonin në shkollë - por EasyJet mund të ofronte një fluturim gjashtë ditë më vonë.

Ajo që pasoi ishte një përleshje e çmendur për t'u kthyer në shtëpi me çdo kush. Përfunduam duke fluturuar nga Malta në Barcelonë për një natë, dhe më pas në Dublin me Aer Lingus. Një itinerar i ndërlikuar që nënkuptonte hipjen dhe zbritjen e bagazheve në aeroplan gjashtë herë.

Agonia e humbjes së valixhes dhe rrëfimi i një gazetareje

Për herë të fundit e pashë valixhen time të kuqe në check-in në Barcelonë.

Në Gatwick, disa orë më vonë pritëm e pritëm për të, por nuk po vinte.

Një nga një u zhdukën pasagjerët e tjerë. Akoma asgjë. Nervat filluan të bënin të vetën. Një punonjës na tha të prisnim edhe pak. Por u krijua një ndjenjë e tmerrshme dhe dyshim: A kishin ardhur bashkë me ne rrobat e mia të bukura?

Trokitëm derë më derë në aeroport e sportel më sportel

Burri në tavolinën e Aer Lingus na sugjeroi me optimizëm të prisnin në aeroport deri në orën 21:00. Ora ishte 17:00, por vajzat ishin të shkatërruara. Plotësuam një formular në internet për bagazhet e humbura.

Një javë më vonë, pavarësisht thirrjeve të përditshme në linjën e ndihmës për bagazhet e humbura të Aer Lingus, nuk kishte ende asnjë shenjë të çantës, por kishte një regjistrim të mbërritjes së saj në Gatwick.

Çdo ditë torturoja veten teksa kujtoja çfarë kisha paketuar në atë valixhe.

për qind e çantave të humbura nuk kthehen kurrë. Këtë vit shifra do të jetë shumë më e lartë. A do të ishte valixhja ime në këtë grup dhe që më pas siç zakonisht procedohet, do ta nxirrnin në ankand në një varrezë të bagazheve të humbura?

Shkova edhe në atë varrezë dhe kishte 40 valixhe. Disa prej tyre kishin ende kontaktet dhe emrat e pronarëve. Doja t`i merrja në telefon dhe t`u thashë: Kam gjetur valixhen tuaj. Mendova se ndoshta kompania u ka telefonuar vetë, por të zotët e këtyre valixheve do kenë hequr dorë vete.

Sa për çantën time të humbur… çuditërisht u shfaq. Jo në ankand, por pa paralajmërim në pragun e derës, dhjetë ditë pas fluturimit tonë të makthit.

Dëgjova një trokitje në derë dhe ja ku ishte, në krahët e një korrieri. U kënaqa aq shumë sa gati e përqafova. Ku kishte qenë?

Agonia e humbjes së valixhes dhe rrëfimi i një gazetareje

Hapa me gëzim zinxhirin, e lumtur që po shikoja rrobat e mia pas 10 ditësh.