Sociale

The Story of the Model Who Was Attacked by a Pit Bull: Why I Decided to Share My Story

The Story of the Model Who Was Attacked by a Pit Bull: Why I Decided to Share My

Brooklinn Khoury was attacked by her cousin's pit bull in 2020. She was previously an influencer, had her own YouTube channel and modeled. While today, after the attack she suffered, her face has undergone a transformation for which Brooklinn is performing surgery after surgery to return it to its previous state.

She has recounted her story in detail, but says she has not lost faith at all despite her sad life experience and has decided to remain positive, despite all the negativity she has received from many of the people she has encountered in these two years.

The Story of the Model Who Was Attacked by a Pit Bull: Why I Decided to Share My

Read her full story:

I was attacked by my cousin's pit bull on November 3, 2020. I had met my cousin's dog many times in the past. My cousin brought him home when he was eight weeks old and fully potty trained, so the attack was shocking. He had never before shown violence towards me, or towards anyone else.

I'm originally from California, but I was visiting my cousins ​​in Arizona when the attack happened. There are a lot of really interesting things that have happened. Fifteen minutes ago I went to a store and the girl who worked there said to me, "I just want you to know that no matter what you go through, you will stay positive." I replied, “Oh, thank you. That means a lot.”

Ndërsa ecja nëpër dyqan, ajo më pa përsëri dhe vazhdoi të më thoshte se çfarëdo që të kaloja, do të mbetesha pozitive. Nuk e dija që pak minuta më vonë do të sulmohesha dhe jeta ime do të ndryshonte përgjithmonë.

Pasi bleva ushqimet shkova në banesën e kushëririt, sepse do të hanim drekë. Unë kisha një zgavër në buzën time të sipërme dhe isha vërtet e pasigurt për këtë në atë kohë, sepse nëse ke një të metë të vogël, shpesh shoqëria të bën të mendosh se diçka nuk shkon me ty. Isha aq e pasigurt, sa mbaj mend që bëra një foto dhe kisha prerë buzën e sipërme. Pak minuta më vonë, e gjithë buza ime e sipërme ishte zhdukur. Sulmi më bëri vërtet të jem mirënjohëse për atë që kam.

The Story of the Model Who Was Attacked by a Pit Bull: Why I Decided to Share My

Sulmi i pitbullit që më ndryshoi jetën

Kur ndodhi sulmi, unë isha në kuzhinën e kushëririt tim. Qeni ishte ulur pranë meje, por unë nuk isha pranë tasit të ushqimit të tij. Ndërsa ai ishte ulur, i përkëdhela kokën dhe u ktheva për të parë kushëririn tim. Kur u ktheva përballë tij, ai ishte varur mbi buzën time të sipërme.

Në atë moment hyri instinkti për t'u mbrojtur. Kështu, ia rrëmbeva kokën dhe po e shtyja prapa. Ai kafshoi buzën time të sipërme për 50 deri në 60 sekonda dhe gjithçka që munda të shihja ishin mishrat e dhëmbëve, por nuk bërtita dhe nuk bëra zhurmë të madhe për shkak të tronditjes.

Forca e kafshimit të tij po më tundte kokën, por më në fund e shtyva. Sapo ndodhi kjo, diçka nga goja e tij fluturoi në ajër dhe goditi murin. Nuk e kuptova që më kishte kafshuar buzën e sipërme. Mora frymë thellë dhe m'u duk sikur dikush më kishte hedhur akull në hundë.

Kur kushëriri im më në fund u kthye drejt meje ishte në shok. Ai më thoshte vazhdimisht se do ta padisja kur pashë se çfarë më kishte ndodhur. Nxora telefonin dhe hapa kamerën dhe pashë që më mungonte e gjithë buza e sipërme. Më rridhte shumë gjak dhe e dija që duhej të shkoja në spital sa më shpejt të ishte e mundur.

Më kujtohet se qëndroja mbi lavamanin e banjës, duke parë gjakun që më rridhte nga goja. Pikërisht kur vura duart në lavaman dhe më në fund pashë veten në pasqyrë, fillova të përpunoja vërtet atë që më kishte ndodhur.

Përvoja ime në spital

Spitali ishte 10 minuta me makinë dhe kur mbërritëm atje, një punonjëse më hodhi një leckë në fytyrë dhe më tha të mbulohesha sepse nuk mund të më shikonte. Ndërkohë isha e shqetësuar dhe më ra të fikët, sepse kisha humbur shumë gjak. Fatmirësisht, u përmenda brenda 15 minutash.

M'u desh të prisja nëntë orë që mjekët të më operonin, sepse duhej thirrur një kirurg në spital. Atij iu deshën 6 orë për të më vizituar. Më pas më transferuan në një spital tjetër që ishte 45 minuta larg në ambulancë.

Shoferi i ambulancës më tha: “Ti je njeriu më i qetë që kam pasur sot”. Mendova se s'kishte arsye për panik dhe gjatë asaj kohe, ende nuk kisha ndjerë asnjë dhimbje fizike.

Nuk arrita të takoj prindërit e mi para operacionit tim. Nuk e kisha as idenë më të vogël se si do të dukesha më pas. Infermierja më dha letra për të firmosur dhe pashë se një rrezik i operacionit ishte që unë edhe mund të vdisja.

Vazhdova të mendoja: “Kjo nuk duhet të më ndodhte mua”. Një infermiere madje më shikoi dhe më tha: “Kjo nuk duhet të të kishte ndodhur kurrë” dhe filloi të qante. Kisha nevojë që dikush të më thoshte se do të isha mirë dhe se do ta kaloja. Pastaj anestezisti më pa dhe më tha: “Do të jesh mirë, të premtoj.”

Çfarë ndodhi me pitbullin e kushëririt tim

Fatkeqësisht, pas sulmit, kontrolli i kafshëve nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të merrte qenin e kushëririt tim.

Unë njoh shumë njerëz që kanë pitbull. Ata absolutisht i duan qentë e tyre dhe do të betoheshin se nuk do t'i bënin kurrë asnjë të keqe askujt. Dhe unë kam takuar pitbull të bukur, por kam takuar edhe qenin e kushëririt tim, i cili ishte i mirë, por përfundoi duke më sulmuar.

Pra, për mua, të kesh një pitbull është njëlloj sikur të kesh një armë të mbushur, ku asnjëherë nuk mund ta dish se çfarë do të ndodhë. Kjo është arsyeja pse nuk do ta kisha kurrë një qen të tillë.

Unë sërish kam parë pitbull pas sulmit tim dhe nuk kam pasur frikë prej tyre, por thjesht kam qenë më e vetëdijshme për atë që ata mund të bëjnë. Unë ende i dua vërtet qentë, por në përgjithësi jam më e kujdesshme ndaj tyre.

Unë besoj se secili ka të drejtë të bëjë si të dojë. Gjithçka që mund të bëj është të ndaj historinë time. Është e çuditshme sepse që kur isha fëmijë, babai më paralajmëronte për pitbullët dhe unë nuk dëgjoja. Unë thosha: “Të gjithë qentë janë të mirë”. Vetëm pasi u sulmova kuptova se babai im kishte të drejtë.

Duke e ndarë historinë time në rrjetet sociale

Postimi në lidhje me sulmin tim në internet ka marrë një reagim shumë të madh. Edhe pse nuk kam folur kurrë keq për pitbullët, marr shumë komente me urrejtje. Kam pasur shumë mesazhe në TikTok nga njerëz që më thonë se meritoj të vdes për ndarjen e historisë sime. Por unë nuk do të dëgjoj askënd, nuk më interesojnë mendimet e njerëzve.

Është një betejë e vërtetë psikologjike të dalësh në publik çdo ditë. Njerëzit ndonjëherë më shikojnë dhe më tregojnë me gisht, ose bëjnë pyetje. Por gjithsesi, jam e lumtur të tregoj historinë time.

Fillova të postoja historinë time në Instagram me shpresën se nëse dikush, për fat të keq, po kalonte një situatë të ngjashme, mund të bëhej më mirë. Postimi i rrugëtimit tim më ndihmoi shumë edhe mua, sepse sa më shumë që postoja, aq më shumë njerëzit kanë reaguar dhe kanë shpjeguar se një situatë e ngjashme u ka ndodhur edhe atyre. Ka qenë një mënyrë e mirë për të rritur ndërgjegjësimin.

Puna pas sulmit

Unë kisha modeluar në të kaluarën dhe isha shumë e emocionuar që të vazhdoja ta bëja këtë. Por aktualish, jam në një pozicion të çuditshëm. Nuk kam në të vërtetë një karrierë si modele, sepse jam ende duke kaluar nëpër operacione të shumta. Unë jetoj në Los Anxhelos dhe këtu shumica e njerëzve kujdesen për pamjen.

When I was getting modeling opportunities, I was sometimes asked, "When is your face going to be fixed?" I respond by explaining that it is currently being fixed and I am still in surgery.

These kinds of conversations make me think that maybe I may not be ready to model in the same capacity that I did before. But social media is still fantastic for me. I'm lucky enough to have an income doing what I love, which is skateboarding. I couldn't have asked for anything better.

I still believe everything happens for a reason.

My attack was terrifying, but it has also humbled me. I always say, hug someone you love today. There are so many people struggling and we can never judge a book by its cover because we have no idea what someone might be going through.

The Story of the Model Who Was Attacked by a Pit Bull: Why I Decided to Share My