HOROSKOP

Horoscope for the month of December 2023

Horoscope for the month of December 2023

Aries

You will give new life to projects that you had previously left for the end. You may feel more driven and spontaneous during the first three weeks of December, especially when the new moon in Sagittarius falls on December 12. Starting December 13th, Mercury retrograde through Capricorn can make you second-guess decisions you've made recently in your career. Take your time to evaluate your options and avoid impulsive changes during retrograde, as you may regret them later. Once the solstice arrives on the 21st and Capricorn season begins, you'll begin to take yourself and your life path more seriously, which may lead to people who felt distracted from your larger purpose drifting away. Use the full moon in Cancer on December 26 to clarify what your priorities are for yourself, especially when it comes to family responsibilities and self-development. You'll end the year feeling financially blessed as Jupiter, the Planet of Luck, moves direct into Taurus, stimulating your money sector for the next five months.

Taurus

Jupiter has been retrograde in your sign for four and a half months and at the end of this month it will finally move. This will help you eliminate distractions and create a plan for what you want to achieve. You have a month to make sure you're living up to your values, and the new moon in Sagittarius on December 12 serves as an ideal starting point to release limiting beliefs and focus on the best case scenario. One caveat is that Mercury begins its retrograde through Capricorn just one day after the new moon, so part of you may feel indecisive when setting your goals. Surrounding yourself with people who inspire you and who want to partner with you in your endeavors is your key to success. Capricorn season begins on the 21st and five days later the full moon in Cancer illuminates your communication and creativity sector. The last week of December can be quite rewarding, but to reap the rewards you have to be willing to put your art and talent to work instead of staying in your comfort zone. Jupiter's direct move into your sign on December 30 will feel like the ultimate holiday party, and you'll feel like the universe really wants you to win. Celebrate your evolution!

Gemini

Bëni çmos për të ulur sasinë e punës që bëni ose detyrat që jeni përgjegjës për këtë muaj. Në vend të kësaj, përqendrohuni në përfundimin e misioneve që i kishit zvarritur më parë - prania e Mërkurit në Bricjap do t'ju lejojë të lidheni me bashkëpunëtorët që e marrin seriozisht punën. Thjesht duhet të jeni të gatshëm ta merrni punën aq seriozisht sa ata. Sapo Mërkuri të fillojë retrogradën në datën 13, është më mirë të qëndroni jashtë dramës. Urrejtësit ose armiqtë tuaj të fshehtë mund të dalin në pah dhe t'jua bëjnë jetën të mjerë. Sa më shumë të përqendroheni në udhëtimin tuaj dhe të qëndroni në korsinë tuaj, aq më shumë do të jeni në gjendje të pengoni këta njerëz që të ndikojnë në lumturinë tuaj. Sapo Mërkuri të kthehet përsëri në Shigjetar në datën 23, mos u habitni nëse ju shfaqen ish-miq, ose ish-të dashur. Do t'i kushtoni më shumë vëmendje mënyrës se si veprimet dhe synimet tuaja të përditshme ju bëjnë të ndiheni dhe të ndikoni tek ata përreth jush.

Gaforrja

Me fillimin e muajit, fokusi juaj është te marrëdhëniet. Hyrja e Mërkurit në Bricjap më 1 dhjetor po ju bën më të vetëdijshëm për atë që funksionoi dhe çfarë jo në partneritetet tuaja më të rëndësishme. Në vend që të drejtoni gishtin ose t'ua hidhni fajin të tjerëve, përdorni gjysmën e parë të muajit për të pasur biseda sqaruese dhe konstruktive me të dashurit, miqtë, anëtarët e familjes ose kolegët — këdo që mund të mos i kuptojë nevojat dhe pritshmëritë tuaja. Shmangni dorëzimin ndaj sjelljes pasive-agresive ose të prisni që njerëzit të lexojnë mendjen tuaj. Sapo Mërkuri të fillojë retrogradën e tij në Bricjap, mund të shfaqen keqkomunikime ose drama. Shmangni konfuzionin tuaj te të tjerët ose mos lejoni që ata të bëjnë të njëjtën gjë me ju. Pas 26 dhjetorit do duhet të vendosni se kujt mund t'i besoni dhe pse. Nëse keni qenë në modalitetin e letargjisë kur bëhet fjalë për mediat sociale ose grupin tuaj social, do ta mbyllni vitin me një humor më social dhe pasionant nga sa keni ndjerë për një kohë të gjatë, gjë që mund të çojë në një rilindje personale.

Luani

Nga 12 dhjetori do të nisë një periudhë gjashtëmujore me eksperienca të veçanta në jetën tuaj të dashurisë, qofshin beqarë apo çift. Çelësi është të jeni të pranishëm me magjinë e asaj që po tërhiqni në mënyrë romantike tani dhe të mos e teproni me të. Mërkuri në retrogradë mund të nxjerrë në pah problemet fizike me të cilat jeni përballur muajt e fundit – kjo do të ishte një kohë e mirë për të bërë kontrollet tuaja vjetore nëse nuk i keni bërë ende. Hëna e plotë në Gaforre më 26 dhjetor thekson më tej nevojën tuaj për të kontrolluar jo vetëm shëndetin tuaj fizik, por edhe mirëqenien tuaj shpirtërore. Viti përfundon me Venusin, Planetin e Dashurisë, që hyn në Shigjetar më 29 dhjetor dhe Jupiterin, Planetin e Fatit, duke u zhvendosur drejtpërdrejt në Dem më 30 dhjetor. Këto dy energji të kundërta do t'ju bëjnë të reflektoni mbi ndryshimet që mund të bëni në karrierën tuaj si dhe ndryshimet që jeni gati të bëni në jetën tuaj të dashurisë. Do të gjeni një ekuilibër midis punës së palodhur dhe dashurisë.

Virgjëresha

Do të dalë në pah një ndjenjë e re ndërgjegjësimi në marrëdhëniet tuaja. Kur kombinohet me hyrjen e Mërkurit në Bricjap në fillim të muajit, ka të ngjarë të ndiheni më në harmoni emocionalisht me njerëzit afër jush, duke e bërë gjysmën e parë të muajit një kohë ideale për të korrigjuar gabimet dhe për të lënë njerëzit të kuptojnë se si ndihesh vërtet. Afërdita, Planeti i Dashurisë, do të jetë në Akrep duke filluar nga 4 dhjetori, duke ju inkurajuar më tej të praktikoni transparencën në marrëdhëniet tuaja, si dhe në mënyrën se si komunikoni. Por kini kujdes - kokëfortësia juaj do të rritet si rezultat i këtij tranziti. Më 12 dhjetor ka të ngjarë të ndjeni tension kur bëhet fjalë për një vendim të rëndësishëm në lidhje me shtëpinë. Mund t'ju duhet të përballeni me mashtrimet e një anëtari të familjes. Të bëni një hap prapa nga çështjet jashtë kontrollit tuaj është mësimi kryesor. Ju do ta përfundoni muajin duke u ndjerë i frymëzuar dhe disi i rraskapitur për shkak se hëna e plotë në Gaforre zbulon të vërteta rreth armiqve. Për fat të mirë, zhvendosja e drejtpërdrejtë e Jupiterit në Dem më 30 dhjetor ju jep një nxitje të energjisë së qëndrueshme.

Peshorja

Kjo periudhë do t`ju lejojë të mendoni në mënyrë më strategjike dhe të tërheqni para duke bërë më shumë nga ato që stimulojnë emocionalisht shpirtin tuaj. Nëse keni dashur të ndani artin tuaj me botën, bëjeni këtë në gjysmën e parë të muajit, përpara se Mërkuri të fillojë retrogradën e tij. Neptuni, Planeti i Fantazisë, do t'i japë fund retrogradit të tij te Peshqit më 6 dhjetor, dhe kjo ju frymëzon më tej që ta lini artistin tuaj të brendshëm të fluturojë lart – ka të ngjarë që edhe të shpërbleheni për të. Hëna e re në Shigjetar më 12 dhjetor intensifikon nevojën tuaj për vetë-shprehje, pasi sektori juaj i komunikimit ndriçohet nga kjo hënë e re. Do të ndiheni më të sigurt për veten dhe atë që do të ndani me botën në gjashtë muajt e ardhshëm. Por meqenëse Mërkuri fillon retrogradën e tij një ditë pas hënës së re, është më mirë të punoni prapa skenave dhe të shmangni shpërqendrimet, veçanërisht pasi Mërkuri të rihyjë në Shigjetar më 23 dhjetor. Sezoni i Bricjapit fillon në datën 21, duke e zhvendosur fokusin tuaj në jetën brenda shtëpisë. Një sekret familjar mund të zbulohet rreth datës 26 dhjetor. Lëreni maskën të bjerë - mbylleni vitin me frymën e zbulimit autentik të së vërtetës suaj.

Akrepi

Afërdita, Planeti i Dashurisë, hyn në shenjën tuaj më 4 dhjetor. Nëse jeni ndjerë sikur jeta juaj e dashurisë ka qenë e trazuar këtë vit, kalimi i Venusit përmes shenjës suaj mund të kompensojë kaosin duke ju ndihmuar të kuptoni se çfarë duhet për t'ju bërë të ndiheni të përmbushur si një partner romantik. Gjëja kryesore është që tani t'ia pranoni këtë partnerit tuaj të tanishëm, të kaluar ose të mundshëm dhe të shmangni përfshirjen në lojëra mendore - në vend që të përpiqeni të kuptoni se cilin prej jush e do më shumë tjetrin, duhet të përqendroheni në dashurinë për njëri-tjetrin (dhe veten tuaj). Zhvendosja e drejtpërdrejtë e Neptunit më 6 dhjetor e sjell vëmendjen në sektorin tuaj të fatit, dashurisë së vërtetë dhe krijimtarisë. Në datën 12, hëna e re në Shigjetar ju ofron mundësinë të mendoni për mënyra inovative për të rritur të ardhurat tuaja në gjashtë muajt e ardhshëm - thjesht sigurohuni që keni krijuar një plan kursimi së bashku, ose përndryshe paratë do të shpenzohen aq shpejt sa fitohen. Sezoni i Bricjapit është një nga periudhat tuaja më serioze të vitit, kështu që sapo të vijë solstici në datën 21, e ndjekur nga hëna e plotë në Gaforre më 26, ju do të gjeni mënyra për të vazhduar zgjerimin e perandorisë suaj, në mënyrë të qëndrueshme. Nëse jeni një sipërmarrës, në fund të vitit mund të mos jeni në frymën tipike të festave - do të jeni të fokusuar tek puna.

Shigjetari

Shijojeni dhjetorin i dashur Shigjetar. Me Marsin që qëndron në shenjën tuaj gjatë gjithë muajit, ka të ngjarë të ndiheni të fuqizuar intelektualisht dhe fizikisht nga energjia kozmike. Bëhuni të qartë për atë që keni qenë gati të hiqni dorë dhe jini specifik për atë që jeni gati të sillni në jetën tuaj. Mërkuri fillon retrogradën e tij në Bricjap më 12, dhe më pas kthehet në shenjën tuaj më 23 dhjetor. Ky retrograd do t'ju ndihmojë të vlerësoni veten dhe do t'ju kujtojë se ajo që ka më shumë rëndësi është se si e shihni veten dhe si e përcaktoni veten. Përdoreni sezonin e Bricjapit për të pasur një bisedë të sinqertë me veten për atë që shkoi mirë këtë vit dhe çfarë dëshironi të përmirësoni në vitin e ardhshëm. Sapo sundimtari juaj planetar Jupiteri të përfundojë retrogradën e tij në datën 30, ju do të ndiheni të përgatitur mendërisht, shpirtërisht dhe fizikisht për të hyrë në vitin 2024, me kokën lart.

Bricjapi

Sezoni juaj i ditëlindjes fillon këtë muaj, Bricjap. Por para se të arrijmë atje, do kërkoni disa përgjigje brenda vetes. Është e rëndësishme që të përqendroheni në punën që ju duket përmbushëse dhe jo thjesht të bëni punë që do t'ju përmirësojë reputacionin tuaj profesional. Përdorni hënën e re në Shigjetar më 12 dhjetor për t'u sqaruar për momentet kur e keni lodhur veten këtë vit dhe zotohuni të krijoni një realitet të ri, më të shëndetshëm për veten tuaj në vitin e ardhshëm. Plutoni, Planeti i Transformimit, po përfundon shtrirjen e tij përfundimtare në shenjën tuaj përpara se të rihyjë në Ujor më 20 janar. Ka shumë mundësi që të keni shumë momente midis 12 dhjetorit dhe 22 dhjetorit (kulmi i periudhës së manifestimit të hënës së re). Kushtojini vëmendje shkarkimeve shpirtërore që merrni në këtë kohë, pasi ato do t'ju shërbejnë për vitet në vijim.

Ujori

The first three weeks of December reignite your friendship and social networking sector. This is the time to break free, forget about your regular schedule and allow yourself to be free. Pluto is about to re-enter your sign on January 20, so spend December tapping into your dreamier nature and doing whatever your heart desires without feeling the need to explain yourself. The presence of Venus in Scorpio starting on December 4th can lead to exciting professional opportunities emerging this month. If you have the opportunity to start a new job, try to accept it before Mercury begins its retrograde in Capricorn on December 13. If you have to sign a contract during Mercury retrograde, make sure it's about an opportunity you've already been in discussions about weeks or months before the retrograde, and take your time reading between the lines. If this is a brand new opportunity, it's best to wait until mid-January before making any partnerships official. Neptune goes direct in Pisces on December 6, easing the pressure you've been feeling in your financial sector, and the new moon in Sagittarius on the 13th helps you feel more extroverted as we head into the second half of the month. However, once Capricorn season begins on the 21st, part of you will want to be the spirit of the party, and another part may feel lonely. It's up to you to find a balance between celebration and reflection.

Pisces

Neptune, the Planet of Illusion, completes its five-month retrograde through your sign. You'll still experience an after-shadow period for more than a month, but if you've felt like you've been stuck in a mental fog for the past five months and that you've been more sensitive than usual, you'll start to notice that come to your senses. Use this period of clarity to dream up your ideal reality for 2024 - the new moon in Sagittarius hits on December 12 and inspires you to think outside the box when it comes to what you can do with your time, money and resources in the year next. Venus, the Planet of Love, will be in your sign starting December 4, and that gives you the will to do more than just dream—you'll want to create a real plan, which may mean leaving behind jobs or relationships that you have overcome. Make some big changes in your life in the first half of the month, because starting December 13, Mercury retrograde can slow your momentum and make you second-guess some of the choices you thought were right for you. Fortunately, on December 30, you will remember that you are blooming.