BOTA

UN: Risk of nuclear weapons use, highest since Cold War

UN: Risk of nuclear weapons use, highest since Cold War

The UN chief on disarmament issues warned that the risk of a nuclear weapon being used is now higher than at any time since the Cold War.

"The war in Ukraine represents the strongest example of this danger," UN High Representative for Disarmament Affairs Izumi Nakamitsu told a Security Council meeting.

The meeting requested by Ukraine, which was supported by the United States and Albania, discussed Russia's March 25 announcement that it plans to deploy tactical nuclear weapons to Belarus.

"When it comes to issues related to nuclear weapons, I want to be clear from the outset: all states must avoid taking any action that could lead to escalation, error or miscalculation," she said. "All states that are parties to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons must strictly adhere to their commitments and obligations arising from the Treaty."

Nakamitsu urged all countries to return to dialogue and reduce tensions. She specifically called on Russia and the United States to return to full implementation of the largest arms control treaty between the two powers.

Russia said last month it would no longer abide by the treaty and announced this week it would no longer share information about its nuclear weapons, which is usually done twice a year. Washington said it would suspend sharing its nuclear data with Russia in a bid to encourage Moscow to return to compliance with the treaty.

At the meeting of the Security Council, the representatives of the two countries exchanged accusations regarding the withdrawal from a number of arms control treaties. Regarding Russia's plans to deploy tactical nuclear weapons in Belarus, the US envoy urged Moscow to reconsider its decision.

“Rusia duhet të ndërpresë menjëherë retorikën përshkallëzuese rreth përdorimit të armëve bërthamore”, tha ambasadori Robert Wood. “Çdo përdorim i armëve kimike, biologjike apo bërthamore në Ukrainë do të kishte pasoja të rënda për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare dhe do të ndryshonte rrënjësisht natyrën e kësaj lufte”.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Bjellorusisë që të ndërpresë bashkëpunimin e saj me Rusinë për sulmin e saj ndaj Ukrainës. Rusia ka kryer një pjesë të sulmeve të saj ndaj Ukrainës nga teorritori i Bjellorusisë. Përfaqësuesi i Rusisë në OKB tha se Moska nuk po shkel detyrimet e saj ndërkombëtare për mospërhapjen e armëve bërthamore.

“Presidenti Putin ishte i qartë për faktin se ne nuk po transferojmë armë bërthamore”, tha ambasadori rus Vassily Nebenzia. “Po flasim për transferimin në Bjellorusi të komplekseve operative, taktike, raketore, raketat Iskander-M. Ne po flasim për dërgimin e avionëve në aeroportet e Bjellorusisë, trajnimin e ekipeve dhe ndërtimin e një objekti të posaçëm magazinimi për armët taktike bërthamore në territorin e Bjellorusisë - dhe e gjithë kjo do të jetë nën kontrollin rus.”

Ambasadori Nebenzia pretendoi se Moska po dislokon armë në Bjellorusi për të mbrojtur aleatin e saj nga kërcënimet e vendeve perëndimore, pasi, sipas tij, ato po dërgojnë më shumë armë në Ukrainë. Vetëm disa ditë pas fillimit të sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës më 24 shkurt 2022, Bjellorusia përmes një referendumi miratoi një kushtetutë të re që i jep fund statusit të saj si vend jo-bërthamor, duke i hapur rrugën Kremlinit për të dislokuar armë taktike bërthamore atje.

“Bjellorusia nuk është e përgatitur të sulmojë dikë e para, por përkundrazi po reagon siç duhet duke përdorur të gjitha kapacitetet ekzistuese, për t’iu përgjigjur çdo agresioni të huaj”, tha ambasadori bjellorus në OKB, Valentin Rybakov. "Ky bashkëpunim midis Rusisë dhe Bjellorusisë nuk është asgjë e re."

Belarusian opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya denounced the decision. "Belarus is not a Russian military base, but an independent country of free people. We cannot allow Lukashenko to turn our country into a nuclear wasteland,” she said in a tweet on Friday. The members of the Security Council expressed concern about the spread of nuclear weapons and said that the withdrawal of countries from nuclear treaties should be ended./VOA