Aktualitet

The Guardian on Rama's exhibition: Albania's Prime Minister mixes paint with politics

The Guardian on Rama's exhibition: Albania's Prime Minister mixes

The Guardian has dedicated an article to Prime Minister Rama's exhibition opened in Athens this week.

His first exhibition in Greece, called "Improvisations", opened at Zappeion Megaro.

The article also mentions the painted buildings at the time when Rama was the mayor of Tirana.

The Guardian on Rama's exhibition: Albania's Prime Minister mixes

LINK

The Guardian writing

When Albania's Prime Minister Edi Rama draws in his office, he makes full use of what he calls his artistic soul. Drawing on A4 sheets of paper, on previously used sheets of paper, notes or protocol papers, not only comes naturally to a man who spent most of his early life teaching art, but also, as he says , this helps keep him focused while discussing matters of state.

It is a unique style of work, presented in Athens this week where his first exhibition in Greece, entitled "Improvisations", was opened at Zappeion Megaro by the Greek Foreign Minister and where his Greek counterpart, Kyriakos Mitsotakis, was also present. .

“Ndihem shumë më tepër si një piktor, kjo është e vërtetë”, tha ai për kalimin e tij nga artist vizual në politikan duke treguar nga celulari i tij imazhe të tavolinës së tij të mbushur me art.

The Guardian on Rama's exhibition: Albania's Prime Minister mixes

“Nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të punoja në një zyrë dhe jo në një atelie, por arti më ndoqi ndërsa vazhdoja të bëja vizatime gjatë takimeve të mia”, shton ai.

Rama, i cili ka lyer fasadat e ndërtesave të rrënuara me ngjyra të ndezura, kur ishte kryebashkiaku i Tiranës, ka të ngjarë të sjellë të njëjtën frymë, kundërthënëse dhe jokonvencionale, në bisedimet me kryeministrin e Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, kur të enjten ai do të bëhet lideri i parë shqiptar që viziton Downing Street.

“Unë do të flas gjuhën e së vërtetës”, thotë lideri 58-vjeçar për ”The Guardian”.

“Ajo që kemi parë dhe dëgjuar në Britaninë e Madhe ka qenë një turp, ky veçim nga një komunitet dhe krahasimi i të gjithë shqiptarëve si kriminelë”, thotë ai.

The Guardian on Rama's exhibition: Albania's Prime Minister mixes

Shpresohet se stili unik i Ramës do të largojë tensionin e një takimi që ka të ngjarë të dominohet jo nga diskutimet diplomatike, por nga politika reale, në një kohë kur lidhjet anglo-shqiptare janë lënë në hije nga kalimet me anije, trafikimi i qenieve njerëzore dhe krimi i organizuar.

”Çmontimi i stereotipeve do të jetë kyç”, thotë Rama.

Retorika e ashpër që anëtarët e lartë të qeverisë konservatore kanë bërë pas Brexit-it, jo vetëm që ka tronditur shumë në vendin e tij, por edhe shqiptarët që i binden ligjit dhe taksapaguesit, një komunitet që tani mendohet të jetë 150 000, në të gjithë Britaninë e Madhe.

Pohimi i sekretares së Brendshme, Suella Braverman, se brigjet jugore të Anglisë po shënjestroheshin nga emigrantët – shumë të rinj shqiptarë – që synonin të organizonin “një pushtim”, ka qenë veçanërisht shqetësuese.

“Fatkeqësisht, ajo që dëgjuam nuk ishte thjesht një lapsus, gjëra që dolën nga goja si një gabim”, thotë Rama.

“Është pjesë e një shpirti të tërë që është krejtësisht në një rrugë përplasjeje me frymën e Britanisë së Madhe për të cilën kam shumë respekt”, vazhdon ai.

”Më shumë se kurrë ishte e rëndësishme që shqiptarët normalë të ndaheshin në mendjet e politikëbërësve dhe zyrtarëve nga mollët e kalbura, të përfshira në rrjetet kriminale”, thekson ai.

”Prej disa kohësh ne kemi punuar dhe luftuar së bashku kundër bandave kriminale që nuk janë ekskluzivisht shqiptare, por ndërkombëtare. Dhe ne duam ta forcojmë këtë bashkëpunim, por ajo që është kaq shqetësuese është lidhja që shpesh bëhet mes të qenit shqiptar dhe kriminalitetit. Shqiptarët padyshim nuk e kontrollojnë La Manshin. Kjo është absurde”, vijon Rama.

Ramës, djalit të një skulptori dhe basketbollisti në rininë e tij, nuk i vidhet faktit që edhe në Greqi shqiptarët dikur ishin stereotipizuar, nga një komb i detyruar të përballonte ardhjen e dhjetëra mijëra azilkërkuesve që kalonin nëpër qafa malesh, pas shembjes së sundimit komunist. Për vite të tëra, të ardhurit u përshkruan nga media lokale si të papërshtatshëm dhe ngatërrestarë dhe shpesh të barazuar me kriminalitetin. Tre dekada më vonë, rreth një milion e kanë bërë vendin si shtëpinë e tyre, ndërkohë që zyrtarët grekë e përshkruajnë komunitetin shqiptar si një pjesë integrale të shoqërisë greke.

Duke theksuar këtë pikë, ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, inauguroi ekspozitën e Ramës duke thënë se vendimi për ta pritur atë në Zappeion Megari ishte marrë sepse qeveria donte të dërgonte një mesazh të fortë dhe të qartë miqësie ndaj një vendi fqinj, që shpresonte se do të gjithashtu së shpejti bëhet anëtar i Bashkimit Evropian.

“Marrëdhëniet tona kanë ndryshuar në mënyrë dramatike”, tha Rama duke përshkruar se sa emocionale ishte të udhëtoje me autokolonë drejt ekspozitës së tij, në një ndërtesë historike në Athinë.

"Albanians have flourished abroad. In the past, people in your country, Great Britain, migrated to Australia and America. People have the right to dream of something that is bigger and better. You cannot stop or prevent it. I was very surprised when an MP asked why people were crossing the English Channel by boat and not by plane. It was hard to believe when the truth is that even government ministers in Albania face difficulties in obtaining visas for Great Britain", concluded Rama.