BOTA

Ukraina goditet nga raketat ruse një ditë pas ofertës së Perëndimit për tanke

Ukraina goditet nga raketat ruse një ditë pas ofertës së

Rusia lëshoi ??një valë raketash në Ukrainë të enjten, një ditë pasi Gjermania dhe SHBA-ja premtuan tanke për të ndihmuar në luftën e Kievit kundër pushtimit.

“Një person vdiq dhe dy të tjerë u plagosën pasi sulmet goditën një ndërtesë në Kiev”, tha kryebashkiaku i qytetit.

Zyrtarët raportuan gjithashtu sulme në dy objekte energjetike në rajonin jugor të Odesës. Breshëria erdhi pasi Rusia tha se e perceptonte ofertën e tankeve si përfshirje të drejtpërdrejtë perëndimore në konflikt.

Kreu i ushtrisë ukrainase tha se Moska lëshoi ??55 raketa ajrore dhe detare të enjten.

Më herët, forcat ajrore të Ukrainës thanë se kishin rrëzuar një grup dronësh sulmues të prodhuar nga Irani të nisur nga forcat ruse nga Deti Azov në jug të vendit.

Një ditë më parë, kancelari gjerman Olaf Scholz premtoi se do t'i siguronte Ukrainës 14 tanke Leopard 2, pas disa javësh presioni ndërkombëtar. Ata shihen gjerësisht si disa nga tanket më efektive të betejës në dispozicion.

Armatimi i rëndë pritet të arrijë në fund të marsit ose në fillim të prillit.

Presidenti Joe Biden më vonë njoftoi se edhe SHBA-ja do të dërgonte 31 tanke luftarake M1 Abrams, duke shënuar një përmbysje të argumenteve të gjata të Pentagonit se ato nuk janë të përshtatshme për fushën e betejës ukrainase.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e përshëndeti masën, por kërkoi dorëzimin e shpejtë të tankeve. Ai gjithashtu i bëri thirrje Perëndimit që të dërgojë raketa me rreze të gjatë dhe avionë luftarakë.