BOTA

Si udhëheq Zelensky, TIME portretizon bardh e zi presidentin e luftës

Si udhëheq Zelensky, TIME portretizon bardh e zi presidentin e luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është zgjedhur në kopertinën e revistës TIME duke dashur të zbulojë “Si e udhëheq Zelensky” vendin në mes të luftës.

Një gazetar i revistës ishte në stafin e presidentit ukrainas në prill për të parë se si ai dhe këshilltarët e tij kryesorë po e përjetojnë luftën. Fotoja e kopertinës është bërë më 19 prill në Kiev, me Zelensky-n që shfaqet në një fotografi bardh e zi të realizuar nga Alexander Tsekmenev.

“Netët janë më të vështirat, kur ai shtrihet atje në krevat fëmijësh, ulërima e sirenave të sulmit ajror në veshët e tij dhe telefoni i tij ende gumëzhijnë pranë tij. Ekrani i telefonit e bën fytyrën e tij të duket si një fantazmë në errësirë. Sytë e tij skanojnë mesazhe që nuk ka pasur mundësi t’i lexojë gjatë ditës, disa nga gruaja dhe fëmijët e tij, disa nga këshilltarët e tij, disa nga trupat e tij që rrethuan strehimoret e tyre dhe i kërkuan atij përsëri më shumë armë për të thyer rrethimin rus,” përshkruan revista portretin e errët të Presidentit ukrainas.

Si udhëheq Zelensky, TIME portretizon bardh e zi presidentin e luftës

Zelensky argumenton se nuk është stresi që e pengon atë të flejë por ajo çka po ndodh me popullin e tij i cili po vritet, përdhunohet dhe masakrohet nga rusët. “Ndërgjegjja ime më shqetëson. Civilët janë ende të bllokuar nën tokë ose në gërmadha. Rusët vazhdojnë të kryejnë krime lufte, përdhunime dhe tortura. Bombat e tyre po rrafshojnë qytete të tëra,” u shpreh ai.

“Në gjithë këtë, Zelensky, komediani që u bë president duhet t’i mbajë njerëzit besnikë dhe të bindë liderët e huaj se vendi i tij ka nevojë për ndihmën e tyre tani, me çdo kusht. Për momentin ai nuk e di se si do të përfundojë lufta, apo si do ta përshkruajë historia vendin e tij. Gjithçka që ai di për momentin është se Ukrainës i duhet një president në kohë lufte. Dhe ky është roli që ai synon të luajë”, shkruan Time.