Art dhe Kulturë

Si po ndihmojnë shtëpitë një-euro të Italisë për të ringjallur fshatrat rurale?

Si po ndihmojnë shtëpitë një-euro të Italisë

Italia rurale i ka parë fshatrat e saj duke u boshatisur çdo vit. Për të ndaluar këtë trend, filloi një program për të shitur shtëpi me 1 €

Vitet e fundit, dhjetëra qytete rurale të shpopulluara anembanë Italisë - nga Alpet në Siçili - kanë filluar të shesin prona të vjetra të shkatërruara për vetëm një euro, më pak se kostoja e një ekspres kafeje.

Qëllimi është t'u jepet jetë e re komuniteteve të tyre që po vdesin dhe të rindërtohet ekonomia lokale.

Fshati sicilian Sambuca kishte rrugë plot me shtëpi boshe. Tani njerëzit po kthehen duke i dhënë fshatit një jetë të dytë.

Ndërsa fshatarët ikin në kërkim të një të ardhmeje më të ndritshme diku tjetër, ka një prirje të kundërt të hyrjes së blerësve të huaj të etur për t'i zëvendësuar ata dhe për të ndihmuar në ringjalljen e këtyre vendeve të fjetura.

Afërsisht 60 qytete dhe fshatra kanë nisur skemën tërheqëse të një shtëpie me një euro, dhe megjithëse nuk ka të dhëna zyrtare kombëtare se sa shtëpi janë shitur, kryebashkiakët në nivel lokal të përfshirë në projekt thonë se ai ka qenë një sukses.

Në qytetet siciliane të Gangit janë shkarkuar mbi 300 prona me vlerë një euro, ndërsa në Mussomeli afërsisht 150. Dhe pandemia nuk i ka ndaluar blerjet dhe as më shumë qytete të miratojnë të njëjtën skemë.

“Përkundrazi, ne ishim mjaft të habitur që pavarësisht kufizimeve globale të udhëtimit dhe ankthit pandemik, shumë të huaj nxituan të rrëmbenin një shtëpi të shkrifët, të joshur nga pikat plus të Mussomeli: më pak turma ku distanca sociale është e garantuar, një mënyrë jetese e thjeshtë, ushqim i shkëlqyer dhe një peizazh të pacënuar”, tha Toti Nigrelli, nënkryetari i bashkisë së Mussomeli, për EUobserver.

Fshati Sambuca, i themeluar nga arabët, këtë vit vendosi një lot të dytë të shtëpive të vjetra në treg për 2 € pas shitjes së suksesshme të 17 pronave të braktisura në vitin 2019. Duke pasur parasysh aplikimet janë të shumta, shtëpitë u nxorën në ankand dhe u shitën tek ofertat më të larta.

Si po ndihmojnë shtëpitë një-euro të Italisë

Në Sambuca fluksi i blerësve të rinj ka ringjallur sektorin turistik dhe tregun e pasurive të paluajtshme. Taverna të reja, B&B dhe butikë janë hapur, thotë nënkryetari i bashkisë Giuseppe Cacioppo.

Që nga viti 2019, janë shitur afërsisht 150 prona, gjithashtu nga shitës privatë, ndërsa shumë ndërtesa të vjetra janë rinovuar, me ekonominë lokale që përfiton mbi 1.5 miliardë euro fonde të reja.

"Pronarët e huaj janë integruar mirë në komunitetin lokal, ata konsiderohen si qytetarë tanë - qytetarë mes qytetarëve. Mund t'i dalloni në bar çdo mëngjes duke pirë një ekspres, duke biseduar me vendasit ose duke punuar në distancë. Sambuca po jeton një Rilindje". tha Cacioppo.

Pandemia në fakt ka rritur tërheqjen e fshatrave idilike të Italisë mes nomadëve dixhitalë globalë.

Të paktën 10 qytete të tjera filluan, në vitin 2021, skemën e shtëpisë me një euro, duke përfshirë Pratola Peligna në Abruzzo dhe Laurenzana në Siçili.

Fshatrat që shesin shtëpi për një euro, të vendosura kryesisht në jugun e thellë më të varfër, kanë një shpopullim në rënie ose për shkak të emigrimit masiv të kaluar ose fatkeqësive natyrore si tërmetet.

Në disa prej këtyre qyteteve, qindra prona të rrënuara po reklamohen në internet nga autoritetet lokale, të cilët lidhen mes blerësve të vjetër dhe atyre të rinj.

Megjithatë, edhe pse mendimi për të blerë një shtëpi për një ujdi mund të duket shumë i mirë për të qenë i vërtetë, ka disa anë negative.

Pronarët e rinj duhet të angazhohen për të rinovuar shtëpinë e shkatërruar brenda një afati prej 3 vjetësh dhe të paguajnë një garanci depozite midis 2000 dhe 5000 € në varësi të rregullave të qytetit, e cila do t'u kthehet pasi të përfundojë puna.

Ka gjithashtu mjaft dokumente për të bërë ndërsa kostot e noterit variojnë nga 2,000 deri në 5,000 €. Mbi të gjitha, kostot e paparashikueshme të rindërtimit të një prone të ngjashme me rrënojat nga e para është gjithashtu një çështje tjetër që blerësit duhet të peshojnë.

Rinovimi bazë i një shtëpie të thërrmuar 70 metra katror fillon nga 20,000 euro dhe varet nga buxheti që njerëzit janë të gatshëm të investojnë, thotë Nigrelli.

"Ata që kërkojnë të qëndrojnë disa muaj në vit këtu, veçanërisht të huajt, mund të dëshirojnë të shpenzojnë vetëm një shumë minimale parash nëse është shtëpia e tyre verore. Njerëzit që zgjedhin të marrin vendbanimin dhe ta bëjnë atë shtëpinë e tyre të parë ka të ngjarë të shpenzojnë shumë më tepër," tha ai.

Fshatrat kozmopolite

Izraelito-rumune, Thea Haimovitz, një guru e Kabalës, bleu këtë verë për vetëm një euro një ndërtesë të vjetër komode prej guri me shumë nivele në qendrën historike të Mussomeli, afër kështjellës së ngritur.

"Për fat nuk më duhet ta ribëj plotësisht, është në një gjendje mjaft të mirë. Vendosa ta blej sepse, sipas mësimeve të Kabalës, dua të risjell jetën shpirtërore në këtë shtëpi, e cila tani mund të duket e vdekur. por ka një shpirt i cili është ende në pritje, në pritje të rikuperimit”, tha Haimovitz.

Ajo planifikon të hapë një akademi Kabala dhe beson se Mussomeli do të kthehet në një vend kozmopolit me të ardhur nga e gjithë bota.

"Kur njerëzit e kombësive dhe prejardhjeve të ndryshme mblidhen së bashku, takimi i tyre ndez energji të re dhe e bën fshatin një vend të lumtur dhe më të mirë për të jetuar", vuri në dukje ajo.

Shpesh, të huajt e joshur nga shtëpitë me një euro përfundojnë duke blerë prona pak më të shtrenjta të cilat nuk kërkojnë rinovim, ose shumë pak.

Biznesmeni me bazë në Florida, Chris Hill, vizitoi Mussomeli në shtator dhe rrëmbeu për 20,000 euro një banesë të vjetër dykatëshe pranë sheshit kryesor me hyrje të shumta, një tarracë panoramike dhe një bodrum. Dhe madje ishte e mobiluar. Ai planifikon ta përdorë atë si një vend pensionimi.

"Unë u trondita nga çmimi. Është çmenduri, sa e lirë është në krahasim me pronat në Shtetet e Bashkuara. Gjithçka që duhet të bëj është të vendos kondicioner. Është thjesht shumë perfekt. Mund ta parkoj motoçikletën time në rrugë. Dëgjoj këmbanat e kishës në mëngjes dhe në mbrëmje është bukur”, tha ai.

Nuk kishte asnjë arsye specifike pse ai zgjodhi Mussomeli. "Ne kaluam me makinë, ndaluam dhe menduam se ishte vendi i duhur. Ne e duam karakterin, vendasit janë të mrekullueshëm dhe super të lezetshëm", shtoi ai.

Ajo që e goditi Hillin ishte të shihte metamorfozën e fshatit gjatë gjithë ditës, ndërsa njerëzit kalojnë nga humori i siestës gjatë orëve të nxehta në kohën e festës kur bëhet më e freskët.

"Atëherë është gjithçka shumë e qetë, në orën 17:00 qyteti ndizet si një pemë e Krishtlindjeve dhe rrugët gumëzhin nga njerëz," tha ai.

Tiranapost.al