Art dhe Kulturë

Ndahet nga jeta aktorja franceze Anouk Aimée

Ndahet nga jeta aktorja franceze Anouk Aimée
Aktorja franceze Anouk Aimée ka ndërruar jetë në Paris në moshën 93-vjeçare.

Lajmin për vdekjen e ka bërë të ditur vajza e saj Manuela Papatakis në Instagram.

Ndahet nga jeta aktorja franceze Anouk Aimée

Aktorja ishte e njohur për rolet e saj në filmin e Claude Lelouch “One Man and One Woman” dhe “La Dolce Vita” të Federico Fellini.

Ndahet nga jeta aktorja franceze Anouk Aimée


Ajo luajti në më shumë se 70 filma nga 1947 deri në 2019. Ajo e filloi karrierën e saj të aktrimit në moshën 14 vjeçare.

Ndahet nga jeta aktorja franceze Anouk Aimée

Anouk fitoi Golden Globe dhe çmimin BAFTA për aktoren më të mirë. Gjithashtu u nominua për një Oscar për rolin e saj në filmin “One Man and One Woman”.