Art dhe Kulturë

Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë fitues nuk ishte i pranishëm në ceremoni

Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë

Shfaqja duhet të vazhdojë, edhe nëse askush nuk e sheh.

Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit, ose HFPA, organizata e përfolur pas ndarjes së çmimeve Golden Globe, i dha çmimet kryesore të filmit psikodramës së Jane Campion "The Power of the Dog" dhe filmit të Steven Spielberg "West Side Story".

Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë
Filmi "The Power of the Dog"
Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë
Filmi "West Side Story"

Ceremonia 90 minutëshe u zhvillua mbrëmjen e djeshme në hotelin Beverly Hilton në Los Anxhelos, por si asnjëherë më parë nuk u transmetua në television dhe as drejtpërdrejt në internet. Shoqata e shtypit, shumë e kritikuar për gabimet etike dhe mungesën e diversitetit të brendshëm, shpalli në mediat sociale emrat e fituesve të filmit dhe televizionit.

Festa më e madhe e Hollivudit u shndërrua në thelb në një temë në Twitter.

Fituesit e aktrimit të filmit ishin:

Will Smith ("King Richard"),

Nicole Kidman ("Being the Ricardos"),

Andrew Garfield ("tick, tick... BOOM!"),

Rachel Zegler ("West Side Story"),

Kodi Smit-McPhee ("Fuqia e Qenit")

Ariana DeBose ("Historia e West Side").

Campion u vlerësua për regjinë më të mirë për filmin "Fuqia e Qenit" dhe Kenneth Branagh u vlerësua për shkrimin e "Belfast", një përrallë e kohëve të vjetra.

Filmi "Encanto" i Disney-t u shpall filmi më i mirë i animuar dhe drama meditative japoneze "Drive My Car" u vlerësua si filmi më i mirë jo-anglisht.

Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë
Filmi "Encanto"
Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë
Drama "Drive My Car"

Në kategoritë televizive, vlerësimet më të larta shkuan për dramën e HBO "Succession", komedinë e HBO Max "Hacks" dhe serialin e kufizuar të Amazon Prime Video "The Underground Railroad".

Fituesit e aktrimit në kategoritë televizive përfshinin Jeremy Strong ("Suçession"), Michaela Jaé Rodriguez ("Poze"), Jason Sudeikis ("Ted Lasso") dhe Jean Smart ("Hacks").

Rodriguez, i cili luajti në filmin "Pose" të FX si nëna e shtëpisë dhe infermierja Blanca, u bë aktori i parë transgjinor që fitoi një Golden Globe.

Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë
Michaela Jaé Rodriguez

Megjithatë, asnjë nga fituesit në asnjërën nga kategoritë e aktrimit nuk u shfaq publikisht të festonte apo të pranonte çmimet.

Vendimi i HFPA për të vazhduar eventin pa asnjë nga zbukurimet e zakonshme të një shfaqjeje të madhe çmimesh, pa qilim të kuq, pa prezantues, pa shtyp dhe asnjë të nominuar të pranishëm befasoi shumë njerëz në industrinë e argëtimit.