Art dhe Kulturë

Dua Lipa poston dy artistet që çojnë filmin në Oscar 2022! Komenton edhe Donatella Versacce

Dua Lipa poston dy artistet që çojnë filmin në Oscar 2022!

Dua Lipa ka mbështetur dy artistet nga Kosova që janë nominuar për çmim Oscar për filmin "Hive".

“Kosova po shkon në Oscar 22!!!! Ndjehem jashtëzakonisht krenare!! Sa mënyrë e mrekullueshme për ta mbyllur këtë vit me një film në listën e ngushtë!!!, shkruan Dua Lipa në Instagram.

Donatella Versacce gjithashtu komenton:

E mrekullueshme! Duhet të jesh aq krenare Dua Lipa, Kosova ka kaq shumë për të qënë krenar.

Hedhim një vështrim për dy artistet:

Blerta Basholli është një regjisore dhe shkrimtare e vlerësuar me çmime, me një stil unik vizual realist. Filmi artistik debutues i Bashollit Hive (2021), theu rekordet e Sundance ku ajo fitoi Çmimin e Madh të Jurisë, Çmimin e Regjisë dhe Çmimin e Audiencës në kategorinë Dramatike të Kinemasë Botërore, duke u bërë filmi i parë në historinë e Festivalit të Filmit Sundance që e bën këtë. është një producente filmash,,,

Yllka Gashi është një aktore shqiptare me origjinë nga Kosova, e njohur më së shumti për portretizimin e Zanës në hitin shqiptar Familja Moderne. Yllka e filloi karrierën e saj të aktrimit në moshën 17-vjeçare pasi u përfshi në audicionin e saj të parë në vitin 1999 dhe që atëherë është shfaqur në produksione të shumta skenike dhe filma artistikë. Në vitin 2015, ajo emigroi në Shtetet e Bashkuara me bashkëshortin dhe vajzën e vogël. Zbulimi amerikan i Yllkës erdhi në filmin e mirënjohur HIVE të Blerta Bashollit, i cili u bë filmi i parë që fitoi tre çmime të mëdha të Festivalit të Filmit Sundance në Konkursin Botëror të Kinemasë Dramatike. Yllka ka shërbyer edhe si ambasadore e UNICEF-it dhe si fytyra e Save The Children - Kosovë.

Filmi “Hive”, është i bazuar në një histori të vërtetë dhe flet për një grua që quhet Fahrije, të cilës i është zhdukur bashkëshorti. Ajo shkon kundër pritshmërive mizogjene të shoqërisë për t'u bërë një sipërmarrëse. Ajo fillon të shesë ajvarin dhe mjaltin e saj, duke rekrutuar edhe gra të tjera në këtë proces. Filmi është prodhuar nga prodhuar nga Ikone Studio, Industria Film dhe është bashkëprodhuar nga AlbaSky Film, Alva Film, Black Cat Production. Fitues i trefishtë i Sundance, filmi është nominuar edhe për çmim Oscar. Më 8 shtator 2021, Zeitgeist Films dhe Kino Lorber fituan të drejtat e shpërndarjes së filmit në SHBA.

Kasti

Yllka Gashi - Fahrije

Çun Lajçi -Haxhi

Aurita Agushi - Zamira

Kumrije Hoxha - Nazmije

Adriana Matoshi - Lume

Molikë Maxhuni - Emine

Blerta Ismaili - Edona

View this post on Instagram

A post shared by Blerta Basholli (@blertabb)