Art dhe Kulturë

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Një përzgjedhje e disa prej fotografive më të fuqishme të bëra nga fotografët e agjencive të lajmeve në mbarë botën këtë vit.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Një protestues pro Donald Trump bart foltoren e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, përmes Rotondës së ndërtesës së Kapitolit. Më 6 janar, mbështetësit e dhunshëm të ish-presidentit kaluan barrikadat dhe hynë në ndërtesë, ndërsa Kongresi po vërtetonte fitoren zgjedhore të Joe Biden.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Anëtarët e familjes së Vijay Raju, i cili vdiq si pasojë e koronavirusit, vajtojnë në një terren krematoriumi në fshatin Giddenahalli në periferi të Bengaluru, Indi, në maj.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Një fëmijë tregon një tullumbace në Karaçi, Pakistan, pas namazit të Fitër Bajramit, duke shënuar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit në maj.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit punojnë në vendin e një kompleksi apartamentesh 12-katëshe të shembur në Surfside, pranë Miami në Florida, ku 98 njerëz u vranë më 24 qershor.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Gorilla malore jetime, Ndakasi, shtrihet në krahët e kujdestarit të saj, Andre Bauma, pak para vdekjes së saj në shtator në një jetimore gorillash në Virunga - parku kombëtar më i vjetër i Afrikës - në Republikën Demokratike të Kongos. Z. Bauma e shpëtoi Ndakasin si dy muajshe në 2007 pasi gjuetarët pa leje vranë prindërit e saj.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Vullkani Fargradalsfjall nxjerr llavë të shkrirë pranë kryeqytetit të Islandës Reykjavik në gusht. Vullkani filloi të shpërthejë në mars për herë të parë në më shumë se 800 vjet.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Turmat festojnë verdiktin fajtor të ish-oficerit të policisë së bardhë Derek Chauvin jashtë Qendrës Qeveritare të Qarkut Hennepin, në Minneapolis, SHBA, në prill.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Një instalacion i titulluar Together, nga Lorenzo Quinn, shfaqet pranë Piramidës së Madhe të Gizës në Kajro në tetor. Ekspozita, Forever Is Now, shfaqi skulptura rreth pllajës së Gizës, me vepra të artistëve bashkëkohorë egjiptianë dhe të huaj.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Fotografitë që tregojnë agjentë kufitarë mbi kalë që ndalonin emigrantët nga Haiti të hynin në një kamp në brigjet e Rio Grande në Teksas, në shtator, ndezën një hetim në SHBA.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Këngëtarja Stefania e Greqisë performon Last Dance duke përdorur efekte speciale të ekranit jeshil në finalen e Eurovision Song Contest në Roterdam, Holandë, në maj.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Në gusht, Julio Cesar La Cruz nga Kuba pozoi për foto pasi fitoi boksin për meshkuj në peshën e rëndë në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Pjesa e brendshme e një shtëpie të dëmtuar nga tornado në Mayfield, Kentucky, SHBA, në dhjetor. Tornadot pushtuan shtetin, me zyrtarët që thanë se ishin më shkatërruesit në historinë e Kentakit.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Rrufeja përshkon qiellin ndërsa njerëzit shikojnë ndërtesat që shfaqin një shfaqje drite në prag të 100 vjetorit të Partisë Komuniste Kineze në Pekin në qershor.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Zoti Lordi, i njohur si Tomi Petteri Putaansuu, i grupit finlandez të hard rock-ut Lordi, merr vaksinimin e dytë të tij kundër Covid-19 nga një infermiere në Rovaniemi, Finlandë, në gusht.

2021 në foto: 15 foto mbresëlënëse nga e gjithë bota

Reperi amerikan Lil Nas X në Met Gala 2021 - një nga ngjarjet më të mëdha dhe më me yje të modës - në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork, në shtator. Gala u rikthye pasi u anulua vitin e kaluar për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Tiranapost.al