Art dhe Kulturë

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Kelly Grovier zgjedh 15 nga fotot më befasuese të këtij viti – duke përfshirë imazhet e trazirave në Kapitolin e SHBA dhe një aeroplan në Kabul – dhe i krahason ato me veprat ikonike të artit.

Fjalimi i COP26, Tuvalu, nëntor 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Duke iu drejtuar konferencës së OKB-së për klimën në Glasgoë, ministri i Jashtëm i Tuvalut, shteti ishullor i Paqësorit, Simon Kofe, qëndroi me një kostum në një foltore në ujin e detit deri në kofshë, për të demonstruar sesi rritja e niveleve të detit dhe kriza e përshpejtuar e klimës kërcënojnë kombin e tij.

Skulpturë, Itali, 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Një foto e mprehtë që supozohet se përshkruan shpikjen e testit të rrjedhës anësore u bë virale në mediat sociale në nëntor.

Avioni i Forcave Ajrore të SHBA, aeroporti i Kabulit, gusht 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Kur talebanët hynë në kryeqytetin afgan, Kabul, më 15 gusht, një avion i Forcave Ajrore të SHBA-së, i nisur për në Katar, u bë shpresa e fundit për evakuim nga qyteti për shumë afganë. Fotot e qindra njerëzve të dëshpëruar që shikonin dhe dyndeshin në platformën e avionit C-17 Globemaster III ishin ndër më dramatiket e kapura këtë vit.

Astronautët, Izrael, 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Një palë astronautësh ecin krah për krah me kostume hapësinore gjatë një misioni stërvitor për Marsin në Kraterin Ramon në shkretëtirën Negev të Izraelit.

Protestuesit, Skoci, Nëntor 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Gjatë Konferencës COP26 të OKB-së për Ndryshimet Klimatike në Glasgoë në nëntor, aktivistët nga grupi Ocean Rebellion demonstruan jashtë fabrikës së integruar të rafinerisë dhe qendrës petrokimike INEOS në Grangemouth, Skoci. Të vetëquajtur "Kokat e naftës", për përdorimin e kazanëve plastikë me benzinë ??si maska ??groteske, aktivistët pështynin në mënyrë dramatike vaj dhe hodhën para të rreme për të kundërshtuar sjelljen e investitorëve dhe politikanëve, të cilët, sipas tyre, po veprojnë shumë ngadalë në zotimin e tyre për t'i dhënë fund këtyre problematikave.

Zhytësi, Kinë, janar 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Në janar, një grua u fotografua duke u zhytur nga një bazament akulli që ngrihej nga një liqen i ftohtë në Shenyang, në provincën Liaoning të Kinës verilindore.

Vajza, Gaza, maj 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Në përshkallëzimin më të përgjakshëm të konfliktit midis Izraelit dhe palestinezëve që nga viti 2014, sulmet ajrore të lëshuara nga të parët (në hakmarrje për një raketë të lëshuar nga Hamasi) goditën shtëpinë e një vajze të vogël në Beit Hanoun, Gaza më 24 maj. Imazhi i vajzës – duke qëndruar zbathur mes armaturave dhe rrënojave, duke parë horizontin e saj të copëtuar – është zemërthyese.

Liqeni, Serbi, 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Fotografia e një akullnaje groteske me mbeturina që bllokon lumin Lim pranë qytetit të Priboj në Ballkanin Perëndimor, është jashtëzakonisht e zymtë.

Trazirat e Kapitolit, SHBA, janar 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Fotot e mbështetësve të Donald Trump duke u përplasur dhunshëm me Policinë e Kapitolit në Rotondën e Kapitolit të SHBA më 6 janar tronditën botën.

Anije me kontejnerët më të mëdhenj ndonjëherë, Egjipt, Mars 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Kur një anije mallrash kolosale u bllokua anash në Kanalin e Suezit të Egjiptit në pranverën e vitit 2021, vetë trafiku global i transportit detar, u ndal papritur në gjurmët e saj.

Djalë, Kenia, 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Në nëntor u zbuluan fituesit e Fotografit të Mjedisit të Vitit 2021. Në kategorinë e Veprimit Klimatik, mbizotëronte një foto e një djali të ri të bashkangjitur surrealisht, nëpërmjet maskës së fytyrës dhe respiratorit, me një bimë në vazo që qëndronte pranë tij si një rezervuar oksigjeni. Një meditim i fuqishëm mbi trajektoren e dëmtimit mjedisor,

Pikturë, Francë, tetor 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Fotografia e zjarrfikësve francezë që ngrinin një batanije rezistente ndaj zjarrit për të mbrojtur një nga thesaret e shumta në katedralen Saint-Andre gjatë një stërvitje në Bordo, Francë, në tetor, ishte në vetvete një vepër arti.

Fëmijët, Etiopi, korrik 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Në korrik, një grup fëmijësh u fotografuan duke qëndruar nën një pemë në vendin e një kampi të ardhshëm për refugjatët eritreanë, pranë fshatit Dabat, në verilindje të qytetit të Gondar, Etiopi. Një shall mjegullor që mbështjell skenën i dha imazhit një cilësi mitike.

Punonjësit shëndetësorë, Indi, tetor 2021

15 imazhet më mbresëlënëse në vitin 2021

Për të shënuar administrimin në Indi të dozës së një miliardë të vaksinës kundër koronavirusit, katër anëtarë të stafit infermieror në Spitalin Ramaiah në Bangalore pozuan në tetor për një fotografi me figurën e perëndeshës Durga të nderuar gjerësisht (për forcën dhe mbrojtjen), e cila zakonisht përshkruhet me shumë krahë, secili paraqet një armë me të cilën ajo mposht me mjeshtëri armiqtë e saj. Nuk është hera e parë që gjatë pandemisë thirret Durga, një hyjni e madhe hindu, e njohur për luftimin e forcave të liga.

Tiranapost.al