Art dhe Kulturë

10 gjërat më interesante që mësuam nga ribashkimi i 'Harry Potter'

10 gjërat më interesante që mësuam nga ribashkimi i
Kanë kaluar më shumë se dy dekada që kur "Harry Potter and the Sorcerer's Stone" doli në kinema duke nisur një fenomen global dhe një seri me tetë filma.

Për të festuar arritjen masive, HBO Max publikoi "Harry Potter 20th Anniversary: ??Return to Hogwarts" të shtunën, 1 janar 2022. Specialja gati dy orëshe ribashkoi Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), dhe Emma Ëatson (Hermione Granger) së bashku me anëtarët e tjerë të kastit, producentët dhe regjisorin e secilit film.

Këtu janë 10 nga gjërat më interesante që mësuam gjatë speciales "Harry Potter 20th Anniversary: ??Return to Hogwarts".

Gjetja e Harry Potter ishte një detyrë e vështirë
Për shkak të ngjashmërive të çuditshme me karakterin e tyre, përzgjedhja e Grint dhe Watson si Ron dhe Hermione ishte mjaft e thjeshtë, sipas Chris Columbus, regjisori i dy filmave të parë të serisë. Megjithatë, gjetja e aktorit të përsosur për të portretizuar personazhin kryesor ishte një histori krejt tjetër.

"Kërkimi për Harry Potter ishte çmenduri," tha Columbus. "Unë mendoj se presioni më i madh në fillim ishte se kush do të ishte Harry Potter."

10 gjërat më interesante që mësuam nga ribashkimi i

Pas muajsh kërkimi për Harry-n e përsosur, Columbus përfundoi duke zbuluar Radcliffe-in teksa shikonte "David Copperfield" të BBC-së në hotelin e tij në Londër.

“Menjëherë, ndriçoi një dritë në kokën time dhe unë thashë: “Ky është Harry Potter. Ky është fëmija që ne kemi kërkuar për muaj të tërë.'

Watson donte të largohej në gjysmë të rrugës
Në një moment gjatë xhirimeve, ekzistonte mundësia që gjysma e dytë e serisë së filmit do të kishte nevojë të ripërpunohej për shkak të dëshirës së Watson për të ikur. Gjatë një segmenti të speciales, aktorja ka reflektuar mbi gjendjen e saj mendore gjatë asaj periudhe, duke kujtuar një shënim të ditarit të asaj kohe.

"Unë mund të ndjeja se, ndonjëherë, isha e vetmuar," tha ajo.

Duke folur me Grint, ajo shpjegoi. “Mendoj se isha e frikësuar. Nuk e di nëse jeni ndjerë ndonjëherë sikur ka ardhur në një pikë kthese kur keni thënë: "Kjo është përgjithmonë tani".

Alan Rickman dinte detaje sekrete për kthesat e historisë
I ndjeri Alan Rickman, i cili portretizoi Profesor Snape gjatë gjithë serialit, e kishte një një hap para anëtarëve të tjerë të kasti. Radcliffe ia zbuloi sekretin Gary Oldman (Sirius Black) ndërsa ata u ribashkuan pasi aktori u shpreh se do të dëshironte të dinte historinë e plotë të personazhit të tij që nga fillimi, sepse ata zbuluan pikat e komplotit në çdo libër të botuar.

Rowling kishte lënë të kuptohet për këtë fakt pas vdekjes së aktorit në janar 2016 me anë të një postimi në Tëitter.

Dashuria e ndërsjellë e Watson dhe Tom Felton për njëri-tjetrin
Në të kaluarën, si Watson ashtu edhe Tom Felton (Draco Malfoy) kanë folur për dashurinë e tyre me njëri-tjetrin, veçanërisht gjatë xhirimit të dy filmave të parë. Megjithatë, gjatë ceremonisë speciale të ribashkimit, të dy rishfaqën para kamerave emocionet e tyre të fëmijërisë. Watson madje kujtoi momentin kur ajo pa Felton për herë të parë në xhirime, duke shpjeguar se e kishte parë atë në dhomën e tutorit.

“Detyra që na ishte dhënë ishte të vizatonim se si mendonim se dukej Perëndia. Dhe Tom kishte vizatuar një vajzë në një skateboard," tha ajo. “Dhe thjesht nuk di si ta them. Unë thjesht rashë në dashuri me të.”

"Emma dhe unë e kemi dashur gjithmonë njëri-tjetrin, me të vërtetë," tha Felton, duke shtuar, "u bëra shumë mbrojtës ndaj saj. Ka pasur gjithmonë një vend të veçantë te unë dhe ende e ka.”

Pavarësisht kësaj, Watson e bëri të qartë se asgjë romantike mes tyre nuk ka ndodhur ndonjëherë në 20 viteve të fundit dhe e la me kaq.

Richard Harris besonte se Fawkes Phoenix ishte i vërtetë
Në një nga momentet e specialit, u tha se i ndjeri Richard Harris, i cili e kishte origjinën e personazhit të Albus Dumbledore në dy filmat e parë para se të vdiste në vitin 2002, nuk ishte në dijeni të disa prej efekteve speciale në xhirime.

“Ti dhe unë patëm një nga të qeshurat tona më të bukura së bashku me Richard Harris dhe kishim një version animatronik të Fawkes the Phoenix,” kujtoi Columbus me Radcliffe. "Ishte ky zog i madh dhe i kuq që nuk ekziston në jetën reale...Richard hyri dhe shikoi feniksin dhe tha, 'Uau, ata i stërvitin këto kafshë në mënyrë të mrekullueshme këto ditë."

Radcliffe tha se askush nuk i kishte thënë ndonjëherë Harris se në fakt, Fawkes nuk ishte një zog i vërtetë se ishte thjesht një robot.

Radcliffe zbuloi dashurinë e tij me një anëtare të kastit
Duke folur për anëtarët e kastit që janë dashuruar me njëri-tjetrin, u zbulua gjatë speciale se kë pëlqente Radcliffe gjatë xhirimeve. Gjatë një takimi mes aktorit dhe Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange) u rishfaq një shënim i vjetër që Radcliffe i kishte shkruar vite më parë, kur ajo i kërkoi atij autograf.

“E dashur HBC, ishte kënaqësi të isha bashkë-ylli juaj në kuptimin që unë gjithmonë përfundoja duke mbajtur kafen tuaj,” lexoi Radcliffe me zë të lartë nga telefoni i saj. “Unë të dua dhe do të doja të kisha lindur 10 vjet më parë. Mund të kisha pasur një shans. Shumë dashuri dhe faleminderit që jeni cool.”

James Phelps aksidentalisht theu brinjët e regjisorit gjatë provës
Gjatë xhirimeve të filmit të katërt, "Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit", ka një skenë të famshme midis Fred dhe George Weasley, e portretizuar nga binjakët e jetës reale James dhe Oliver Phelps, ku ata luftojnë njëri-tjetrin në dysheme. Megjithatë, regjisorit të filmit Mike Newell lufta e tyre nuk iu duk të ishte bindëse dhe u përpoq të demonstronte se si donte të dukej skena me James.

“Unë isha rreth 60 vjeç në atë fazë. Unë me të vërtetë nuk duhet ta kisha bërë atë, "tha Neëell për momentin. “Më kujtohet se e kapa rreth belit dhe u përpoqa ta fusja e kështu me radhë dhe i plasa disa brinjë. Dhe pata edhimbje të tmerrshme që atëherë.”

Puthja e Grint dhe Watson ishte "e tmerrshme"
Pasi tensioni midis Ronit dhe Hermiones u ngrit për të gjithë serialin, Grint dhe Watson më në fund shkëmbyen një puthje në pjesën e fundit të serialit. Megjithatë, nuk ishte momenti romantik që fansat mund të kishin menduar se do të ishte. Në fakt, Watson tha se ishte "gjëja më e tmerrshme që secili prej nesh ka përjetuar ndonjëherë".

"Të puthja Rupertin ishte një nga gjërat më të vështira që më është dashur të bëj ndonjëherë," tha Watson për momentin. “Thjesht ndihesha sikur ishte e gabuar, e gabuar në çdo aspekt sepse Dan, Rupert dhe unë jemi si vëllezër”.

Duke kujtuar Rickman, Helen Mçrory dhe më shumë
Një moment i veçantë në speciale ishte ai për të nderuar anëtarët e kastit dhe ekipin që kishin humbur jetën në vite që nga publikimi i filmit. Aktorët dhe krijuesit e filmave i bënë homazhe Harris, Richard Griffiths (Vernon Dursley) dhe John Hurt (Garrick Ollivander). Ata gjithashtu nderuan Helen Mçrory (Narcissa Malfoy) dhe Rickman , të cilët të dy vdiqën vitet e fundit nga kanceri.

Momenti sentimental i Radcliffe, Grint dhe Watson
Në fund të speciales, tre aktorët kryesorë reflektuan për marrëdhënien e tyre të qëndrueshme gjatë dy dekadave të fundit të jetës së tyre. Grint dhe Watson u ulën së bashku ndërsa ndanë se sa shumë do të thoshin për njëri-tjetrin.

"Ashtu si ndihem tani, duke ju parë këtu, duke pasur kohë të ndarë po përpiqem të mos emocionohem," tha Watson. “Më duket sikur jeni një shtyllë e rëndësishme e jetës sime.”

Para se ta tërhiqte për një përqafim, Grint shtoi: “Edhe pse nuk e shohim njëri-tjetrin gjatë gjithë kohës, është një lidhje e fortë që do ta kemi gjithmonë. Unë të dua."

Në një klip të veçantë, Radcliffe shprehu një ndjenjë të ngjashme për të gjithë ata që ishin përfshirë në xhirimet e serialit "Harry Potter" gjatë dhjetë viteve të jetës së tij.

"Ka njerëz në këta filma që kanë ndikuar shumë në atë që jam, si person, si aktor," tha ai. "Ndihem shumë me fat që jam këtu ku jam dhe që kam jetën që kam dhe mund të punoj me njerëzit me të cilët punoj tani. Por asgjë nuk do të ishte e mundur pa ata. Pra, po, ishin 10 vite shumë të mira."