Aktualitet

Vijojnë shifrat alarmante të infektimeve me COVID! 19 persona kanë ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit

Vijojnë shifrat alarmante të infektimeve me COVID! 19 persona

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e situatës së COVID-19 në vend. Shifrat e infektimit vazhdojnë të jenë të larta me 986 qytetarë të diagnostikuar me virusin përgjatë 24 orëve të fundit, ndërkohë që 19 persona kanë ndërruar jetë. Tirana kryeson në listën e infektimeve me 461 raste të reja.

Njoftimi i plotë i Ministrisë të Shëndetësisë:

U informojmë mbi situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Në 24 orët e fundit janë kryer 3957 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 986 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

461 raste në Tiranë, 54 raste në Vlorë, 44 raste në Durrës, 41 raste në Fier, 39 raste në Librazhd, 31 raste në Elbasan, 24 raste në Krujë, 23 raste në Shkodër, Pogradec, 22 raste në Lushnje, 19 raste në Kuçovë dhe Tepelenë, 18 raste në Mallakastër dhe Lezhë, 17 raste në Korçë, 15 raste në Mirditë, 12 raste në Berat, 11 raste në Kamëz, 10 raste në Gjirokastër, 9 raste në Peqin, 8 raste në Kurbin dhe Gramsh, 7 raste në Kavajë, 5 raste Ura Vajgurore, 4 raste në Përmet, Kukës, 3 raste në Maliq, Shijak, Kolonjë, Himarë, Vau i Dejës, Pukë, Devoll, 2 raste në Vorë, Cërrik, Skrapar, Sarandë, 1 rast në Poliçan, Kelcyrë, Libohovë, Memaliaj, Bulqizë, Malësi e Madhe, Dibër, Delvinë, Mat, Rrogozhinë, Has.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 962 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,969 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 41 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 19 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 9 qytetarë nga Tirana, 4 qytetarë nga Shkodra, 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Shijaku, 1 qytetar nga Kavaja,1 qytetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 65-89vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të.

Statistika (27 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 986

Të shëruar në 24 orë 962

Të shtruar në spitale 647

Humbje jete në 24 orë 19

Testime ditore 3957

Testime totale 462,980

Raste pozitive 106,215

Raste të shëruara 68,969

Raste Aktive 35,471

Humbje jete 1,775

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22853

Fier 2641

Durrës 1664

Vlorë 1748

Shkodër 1337

Gjirokastër 1026

Berat 877

Korçë 916

Elbasan 887

Lezhë 819

Dibër 368

Kukës 335

Tiranapost.al