Aktualitet

‘The Sun’ për shqiptarët që emigrojnë drejt Anglisë: Si vijnë ilegalisht dhe kthehen në atdhe me Maserati. Replika Salianji-Fuga

‘The Sun’ për shqiptarët që emigrojnë drejt

The Sun udhëtoi për në kryeqytetin e vendit, Tiranë, pasi një raport ushtarak i zbuluar së fundmi tregonte se katër nga dhjetë emigrantë që kalonin ilegalisht Kanalin vinin nga Shqipëria.

“Shefat e lartë të policisë në qytet pretendojnë se shumica e atyre që largohen, e bëjnë këtë për arsye financiare. Ne pamë automjete të nivelit të lartë me targa të Mbretërisë së Bashkuar që qarkullonin”, shkruhet më tej nga The Sun.

‘The Sun’ për shqiptarët që emigrojnë drejt

I pyetur për eksodin në Britani, Saimir Boshnjaku, drejtori i policisë së imigracionit, tha: “Disa njerëz duhet të largohen sepse janë në gjakmarrje, ose jan në konflikt me bandat kriminale dhe kanë frikë për jetën e tyre. Por shumica janë emigrantë ekonomikë”, thotë shefi i policisë.

“Njerëzit që bëjnë para nga droga kthehen këtu duke ngarë Maseratis dhe Mercedes dhe blejnë një vilë të madhe në fshat. Të rinjtë e tjerë i shohin këta dhe kjo i bën të duan të bëjnë të njëjtën gjë”, vazhdon më tej.

Rreth një në pesë njerëz kanë lënë kombin e vet pasi janë joshur nga premtimet për t`u pasuruar në MB.

Ambasadori i Shqipërisë në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko thotë se janë 150 mijë bashkatdhetarë të tij në Britani.

Kjo do të thotë se numri është trefishuar që nga viti 2019, kur Zyra për Statistikat Kombëtare llogariste se ishin 47 mijë.

Kostoja e kontrabandimit (kalimit të kufirit ilegalisht) në Britani mund të jetë deri në 30 mijë paund.

Këto para të rinjtë shqiptarë zakonisht i marrin borxh dhe kjo i detyron të përfshihen në punë të pista për t`i larë më shpejt.

Kjo ka krijuar një cikël toksik ku njerëzit më të varfër joshen në vese, ndërsa bosët e krimit bëjnë fitime të mëdha.

Disa madje po përfundojnë në burgjet e Mbretërisë së Bashkuar dhe dëbimet janë rritur. Vetëm në vitin 2021, 497 shqiptarë u dëbuan nga Britania e Madhe.

Megjithatë, në gjashtë muajt e parë të këtij viti 443 janë kthyer, që do të thotë se shifra e vitit të kaluar ka të ngjarë të dyfishohet deri në dhjetor.

Shefi i imigracionit shqiptar tha: “E di që emigracioni i paligjshëm është një shqetësim i madh dhe mund t'ju siguroj se po bëjmë çmos për t'i dhënë fund. Kur një shtetas shqiptar deportohet nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, ne i marrim në pyetje dhe kontrollojmë nëse kërkohet diku për ndonjë akuzë. Nëse kanë ndjekje të tilla, i dërgojmë në burg. Atyre që kanë emigruar ilegalisht u ndalohet lëvizja duke i penguar ata të largohen nga vendi”.

“Lidhjet e Shqipërisë me Britaninë janë të dukshme në Tiranë, ku makinat luksoze me targa të Mbretërisë së Bashkuar mund të shihen duke lundruar nëpër rrugët me pemë”, shkruan The Sun më tej.

“Të ashtuquajturat 'vila londineze' të ndërtuara me para të bëra ilegalisht jashtë shtetit po shfaqen gjithashtu në qytete dhe fshatra të largëta të shkatërruara më parë nga varfëria”, shkruan The Sun.

'Ne po bëjmë çmos për t'i dhënë fund'

Në shkrim përfshihet edhe një deklaratë e deputetit të opozitës Ervin Salianji për The Sun.

“Deputeti i opozitës, Ervin Salianji, i Partisë Demokratike, ka frikë se politikanët po merren për budallenj. Ai e krahason kombin e tij me shtetet narko të Amerikës Latine me korrupsion dhe gangsterët që merren me kokainë sundojnë me një kontroll të hekurt. Nuk është befasi që kaq shumë njerëz po shpërngulen në MB pasi kjo ka vazhduar për një kohë të gjatë. Ajo që është befasuese është se sa pak po bën qeveria për këtë. Trafikimi i qenieve njerëzore është një problem i madh për Shqipërinë. Për shkak se kaq shumë njerëz po largohen, kjo po shkakton një fatkeqësi ekonomike. Ka qytete dhe fshatra të tëra ku nuk do të gjesh askënd nën moshën 40-vjeçare, se janë larguar të gjithë të rinjtë. Por lufta me kriminelët duket se nuk është një prioritet i qeverisë. Në vend të kësaj, kryeministri Edi Rama po propozon një ‘amnisti fiskale’ që do t'u mundësonte shqiptarëve që jetojnë jashtë të kthejnë deri në dy milionë euro pa asnjë kërkesa llogarie. Qeveria dëshiron t'i taksojë këto para me shtatë për qind, por është e qartë se një sistem i tillë do t'i lejojë kriminelët të pastrojnë paratë e tyre të pista.”

Më shumë se 1500 shqiptarë ndodhen aktualisht në burgjet e Anglisë dhe Uellsit, duke i bërë ata përqindjen më të lartë të shtetasve të huaj në paraburgim, sipas statistikave të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Zëdhënësi i qeverisë shqiptare, Endri Fuga tha për The Sun: “Për Shqipërinë është për të ardhur keq që ka deputetë që janë kaq të gatshëm të godasin ndërkombëtarisht vendin e tyre për përfitime të vogla politike. Por kjo është arsyeja pse ata nuk janë në gjendje të fitojnë dhe i kanë kaluar nëntë vitet e fundit në opozitë. Si qeveri ne kemi punuar ngushtë me të gjitha institucionet përkatëse në Mbretërinë e Bashkuar dhe rezultatet kanë qenë gjithmonë më të mira kur ka pasur bashkëpunim të vërtetë dhe të sinqertë nga të dyja palët.”