Aktualitet

Pas Donald Trump Twitter i paska mbyllur adresën edhe Genc Pollos

Pas Donald Trump Twitter i paska mbyllur adresën edhe Genc Pollos

#BannedMetoo, me këtë hashtag e përshkruan gjendjen shpirtërore dhe intelektuale Genc Pollo i cili pas ish presidentit amerikan Donald Trump po përballët me mohimin e lirisë së fjalës së lirë në rrjetin social Twitter. Adresa e tij është bllokuar prej dy javësh.

Ai shkruan: 

Kanë kaluar dy javë që kur adresa ime në Twitter është bllokuar; nga vetë Twitteri. Ndoshta është me interes të shpjegojmë se si ndodhi. Me datë 9 janar një ditë pasi Twitter vendosi të bllokojë adresën e Presidentit të SHBA-ve, unë postova një citim të Noam Chomsky ku thotë: "Nëse je vërtet pro fjalës së lirë, atëherë bëhu pikërisht për pikëpamjet që përçmon. Në të kundërt ti nuk je pro fjalës së lirë ”.

Pas Donald Trump Twitter i paska mbyllur adresën edhe Genc Pollos

 

Shtova që ka edhe një citim të ngjashëm me këtë nga Rosa Luxemburg, një komuniste gjermane në kohën e Luftës së Parë Botërore, dhe e përfundova postimin me hashtagun #deplatforming. Unë zgjodha qëllimisht të majtët për të shprehur mosmiratimin tim për ndalimin e qasjes së Trump në Twitter. 

Pas një ore postova një video 38 sekondëshe që më erdhi nga njësia e partisë time PR, ku shihej shëtitorja e Vlorës e përmbytur pas shiut. Zëri në sfond ishte i kryeministrit Rama teksa fliste muaj më parë gjatë inspektimit të shëtitores, se ishte investimi i tij kryesor në zonën e tij elektorale. Me sa duket, punët e përshtatshme të drenazhit u lanë pas dore ose munguan! Videoja paraqet vetëm një herë dhe për një sekondë, dy punonjës bashkie në rrugën me ujë që arrinte deri tek kofshët e tyre dhe në fund Rama dhe kryetari i Bashkisë së Vlorës që po ngrinin dolli me një gotë raki në dorë.

Disa minuta më pas mora një njoftim nga Twitteri: “Llogaria juaj @gencpollo është mbyllur për shkelje të rregullave të Twitter. Veçanërisht për postimin e materialeve që përshkruajnë dhunë seksuale dhe / ose sulm… Procedoni në Twitter tani për të rregulluar problemin me llogarinë tuaj“.

Ashtu veprova, siç duhej, dhe më thanë se kisha dy mundësi: Ose të fshija menjëherë videon dhe llogaria të më rikthehej plotësisht ose të apeloja bllokimin e adresës.

E pashë prapë videon: As punonjësit në një emergjencë përmbytjeje dhe as 'dinjitarët' që pinin raki nuk mund të përshkruheshin si dhunë seksuale; madje as si sulm apo armatim. Zëri i Ramës tingëllonte drithërues në disa momente, por asnjë mendje e shëndetshme nuk do ta konsideronte atë "dhunë seksuale dhe / ose sulm".

Mu duk befasuese! Nuk mund të besoja se një monitor njerëzor apo edhe një softuer do ta bënte këtë përzierje. Dhe çfarë rastësie e çuditshme, mu bllokua menjëherë pas citimeve të Chomsky/Luksemburg!

Sidoqoftë, kisha për të bërë një zgjedhje: të fshija videon dhe të rimerrja llogarinë time që do të dukej si një tregim i rremë, që të kujton gjyqet e epokës komuniste në vendin tim; ose të apeloja duke besuar tek procedurat e brendshme të Twitter dhe veprimin e tyre të shpejtë. Unë zgjodha të dytën.

16 ditë më vonë, teksa shkruaj këto rreshta, llogaria ime është akoma e bllokuar dhe nuk mund ta hap Inboxin e mesazheve të cilin e përdor shpesh për komunikime private dhe për punë. Miqtë e mi avokatë po më këshillojnë të çoj Twitterin në gjykatë; e kjo megjithë gjendjen e keqe të gjyqësorit shqiptar pas një reforme mjaft të gabuar që i ka lënë gjykatat në murtajë. Ndërsa po shqyrtoj hapat e mia të ardhshëm, këto janë konsideratat e mia:

Twitter, Facebook dhe shumë pak rrjete të tjera sociale janë kthyer në platformat kryesore të komunikimit jo vetëm midis njerëzve, por edhe midis politikanëve të zgjedhur dhe publikut. Ato korrespondojnë disi me korrierin e qytetit të shekullit 18, gazetat e përditshme të shekullit të 19-të dhe radiotelevizionin e shekullit të 20-të.

Me ardhjen e demokracisë, pati një vend për kritika qeveritare, pikëpamje alternative politike dhe aktivizëm të opozitës në mediat tradicionale. Por a do të kishin të drejtë këto media nëse do vendosnin pa menduar, të ndalonin Mbretin ose Kryeministrin dhe ta justifikonin atë si shërbim të tyre për interesin e përgjithshëm? Pa përgjegjësi dhe transparencë të vendimmarrjes?

Ndërsa Twitteri i ndjekur nga Facebook dhe të tjerët ka vepruar duke mos marrë parasysh këshillat e Chomsky, si mund të jemi të sigurt se ata nuk ishin të motivuar nga pikëpamjet e tyre ideologjike dhe madje edhe nga interesat e tyre tregtare? A duhet që demokracitë tona të transferojnë në mënyrë të pakushtëzuar vendimet kryesore politike të Big Tech jo-transparente dhe monopolistike? Apo duhet t'i mbajnë ato në fushën e procedurave kushtetuese dhe institucioneve shtetërore? Unë do isha më tepër konservator për këtë.

Nga ana tjetër, nevoja për rregullore mbi rregullat e qeverisjes dhe algoritmet e platformave kryesore kur merren me përmbajtje të paligjshme dhe dezinformata të dëmshme që kanë kontribuar në ndarje dhe frustrim brenda shoqërive dhe gjithashtu mosbesim ndaj institucioneve demokratike duhet të trajtohet. Pa sakrifikuar lirinë e shprehjes. Propozimet e fundit nga Komisioni Evropian në Aktin e Shërbimeve Dixhitale përmbajnë ide të mira dhe qasje të matur.

Sidoqoftë nuk duhet të harrojmë efektin çlirues të mediave sociale në vende si i imi ku qeveria ka arritur të heshtë kritikat dhe pikëpamjet e tjera në mediat më konvencionale.

Facebook dhe platforma të tjera janë bërë vitet e fundit si vendtakimi i ri dhe i hapur i shkëmbimit demokratik të mendimeve që partia në pushtet nuk mund të censurojë. Jo se nuk po mundohen. Ushtritë e tyre të paguara me para të taksave përdorin çdo procedurë raportimi dhe abuzojnë me të drejtat e autorit për të hequr postimet dhe llogaritë që nuk u pëlqejnë. Dhe prapë, media sociale vazhdon mbetet një hapësirë e rëndësishme e lirisë dhe duhet të qëndrojë e tillë në të ardhmen.

Genc Pollo- ish-Kryetari i Komisionit Parlamentar për Edukimin dhe Median dhe i Integrimit Evropian, ish Zëvendës/kryeministër dhe Ministër i Arsimit. 

*Tiranapost.al.