Aktualitet

Moti i keq, pezullohet lundrimi i anijeve të peshkimit në Vlorë

Moti i keq, pezullohet lundrimi i anijeve të peshkimit në Vlorë

Moti i keq me reshje shiu gjatë ditës së sotme ka sjellë pezullimin e lundrimit të mjeteve të vogla dhe anijeve të peshkimit në Vlorë. Pezullimi do të vijojë deri pasditen e të shtunës, ndërsa priten më pas përmirësime të situatës nga moti.

Kapiteneria e Portit të Vlorës konfirmon se forca e detit jashtë gjirit të Vlorës shkon me 6-7 bf me shpejtësi ere deri 15m/s dhe lartësi dallge deri 2.50 m brenda gjirit të Vlorës dhe jashtë gjirit të Vlorës në forcën 7-8bft me shpejtësi ere deri 30m/s dhe lartësi dallge nga 2.50 deri 3.50 metra.

Ndërkohë anijet e transportit ndërkombëtar detar do të vazhdojnë të operojnë normalisht sipas destinacioneve.