Aktualitet

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do hapen as pas 2 dhjetorit, ndërsa shkollat nuk do mbyllen. Ambasada gjermane pret aplikime

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Lexoni më poshtë lajmet kryesore të ditës, të përmbledhura:

Vaksina e Oksfordit efektive deri në 70% nga Covid, për 3 dollarë!

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Vaksina e koronavirusit e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit siguron mbrojtje 70% të infektimit me Covid-19. Por, studimet e kryera deri tani nuk janë përfundimtare dhe ekzistojnë të dhëna që tregojnë se nëse përsoset më shumë doza e vaksinës mbrojtja shkon deri në 90%. Rezultatet shihen si një triumf dhe një zhgënjim pasi vaksinat nga Pfizer dhe Moderna treguan 95% mbrojtje. Sidoqoftë, vaksina e Oksford është shumë më e lirë dhe është më e lehtë për tu ruajtur dhe për të arritur në çdo cep të botës sesa dy të tjerët. (Lexo këtu)

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Mjeku shqiptar në Oxford, Rexhep Agolli, tha se kjo vaksinë do të kushtojë 3-4 dollarë, pasi teknologjia e përdorur nuk është aq e avancuar sa vaksinat që janë në proces nga dy kompanitë e tjera, Moderna dhe Pfizer. (Lexo këtu)

Mësimi online për Universitetet edhe pas 2 dhjetorit. Po shkollat?

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur që mësimi online për Universitetet të vijojë online edhe pas 2 dhjetorit. Shkak për këtë është bërë rritja e numrit të të infektuarve. Zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli tha se do të bëhet vlerësimi në vijim ku do të jepet më pas edhe vendimi për kthimin në auditore. Kujtojmë se mësimi Online ishte parashikuar vetëm për një muaj. (Lexo këtu)

Ndërsa për situatën në shkolla sipas Komitetit të Ekspertëve deri më tani nuk paraqitet shqetësuese dhe se nuk po diskutohet mbyllja e tyre. Mira Rakacolli tha:

“Sa i përket shkollave Komiteti e ka vëmendjen tek mirëqeniea e fëmijëve. Incidenca nuk është rritur prej shkollave. Në bazë të shifrave do të shikojmë se çfarë do të bëjmë. I kemi monitoruar veçanërisht shkollat që nga data 14 shtator. Nuk kemi parë ndonjë ndikim të rëndësishëm në shifrat e pandemisë nga hapja e shkollave. Në shifrat aktuale nuk diskutohet mbyllja e sistemit parauniversitar”. (Lexo këtu)

Njoftimi i Ambasadës gjermane për ata që presin vizën apo të aplikojnë

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Ambasada gjermane në Tiranë njofton se ka nisur nga sot sërish nga puna. Në njoftimin e publikuar në Facebook bëhet me dije, se do të ketë shtyrje të orareve dhe datave të aplikimeve dhe personat që preken nga këto masa do të njoftohen personalisht, gjë që do të kërkojë disa javë. (Lexo këtu)

Përse testi i shpejtë është i domosdoshëm se sa tamponi

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Epidemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti shprehet se testet e shpejta do të jenë shumë të nevojshme sepse sipas tij gjejnë në 15-20 minuta nëse je apo jo i infektuar me Covid, bëhen kudo dhe nga gjithkush dhe nuk ka nevojë për laboratorë. Alimehmeti gjithashtu shton se testet e shpejta gjejnë më pak raste, por gjejnë ato me risk të lartë që të jenë ngjitës dhe klinikisht të shprehur. (Lexo këtu)

Protokolli i ilaçeve për ata që trajtohen në shtëpi për Covid

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Me rimbursimin e barnave, recetat e mjekëve do të jenë më të kontrollueshme. Mjeku i familjes do të lëshojë receta sipas stadit të virusit që po kalon pacienti i infektuar dhe vetëm me këtë recetë, ata mund të marrin listën e barnave me rimbursim. Lexo këtu barnat që rekomandohen sipas protokollit nga mjeku i familjes kur pacienti me Covid është në një stad të lehtë apo të moderuar.

Jozefina Topalli zyrtarisht me parti të re

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Ish numri dy i Partisë Demokratike Jozefina Topalli, ka regjistruar sot në Gjykatë partinë e re me emrin ‘Lëvizja për Ndryshim'. Gjykata e Tiranës e ka pranuar kështu kërkesën për të bërë regjistrimin e partisë në drejtimin e Jozefina Topallit, rreth 5 muaj nga zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit. (Lexo këtu)

Bulevardi “Zogu I” hapet për festat e fundvitit

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Lajmi u dha nga kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili në një intervistë për ‘Ora e Tiranës’, iu përgjigj shqetësimit të një qytetareje lidhur me trafikun. Veliaj u shpreh se në kryeqytet me ndryshimin e orareve të mësimit për shkak të Covid, ka katër orare piku të qarkullimit të automjeteve, ndërsa shtoi se me hapjen e Bulevardit “Zogu I” këtë fundvit, parashikohet që situata të çlirohet. (Lexo këtu)

Kakavija nesër mbyllet, por këto kategori do lejohen të kalojnë

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Nga nesër data 24 nëntor, ora lokale greke 07:00 deri në orën 07:00 të datës 25 nëntor, do të ndërpritet puna në pikëne kalimit kufitar të Kakavijës. Mësohet se shkak i ndërprerjes së punës është bërë një grevë e planifikuar nga nga punonjësit e doganës greke. Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Gjirokastës ka publikuar njoftimin me rëndësi ku u bën thirrje qytetarëve me dokumente greke, të shmangin udhëtimin në drejtim të kësaj pike kalimi deri me 25 nëntor.  Kategoritë që do lejohen të kalojnë lexoji këtu.

Rihapet sot gara për Aeroportin e Vlorës

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Nga 23 nëntori hapet gara deri në 23 dhjetor për tenderin e Aeroportit të Vlorës. Ministrja e Insfrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, në një deklaratë për shtyp tha: “Pas afatit në 23 dhjetor, do të marrim kohën e nevojshme, të përcaktuar me ligj, dy javë për të vlerësuar ofertat. Në mes të janarit do kemi mundësinë të nxjerrim një fitues, shpresojmë një kompani ndërkombetare, për një aeroport të denjë të shqiptarëve”, tha Balluku. (Lexo këtu)

Britania del nga ‘lockdown’ në 2 dhjetor!

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Britania do të dalë nga ‘lockdown’ më 2 dhjetor, por masat kufizuese sipas zonave të përhapjes së Covid do të qëndrojë në fuqi të paktën deri në pranverë. Kështu deklaroi kryeministri britanik Boris Johnson, i cili tha se rregullat e reja do të jenë më të ashpra gjatë dimrit për vendin, por nuk do të ketë një zonë të izoluar. Kryeministri konfirmoi se do të ketë një pushim për periudhën e festave, por familjet do të "duhet të bëjnë një gjykim të kujdesshëm" në lidhje me vizitën e të afërmve të moshuar pasi virusi nuk e di se është Krishtlindje. Kështu të moshuarit nga shtëpitë e kujdesit s’mund të festojnë me familjet në rast se nuk rezultojnë gjithë anëtarët negativë. Por masat e reja do të qëndrojnë deri në mars. (Lexo këtu)

Kur do të mbahet Sanremo?

Del në skenë një vaksinë e re! Universitetet s’do

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, festivali Sanremo 2021 duket se do të shtyhet sërish. Nisur nga zërat në mediat italiane, thuhet se do të mbahet nga marsi që ishte parashikuar, për në prill. Në muajt e fundit, organizatorët e Festivalit tashmë i kishin shtyrë datat, duke i zhvendosur ato nga Shkurti në fillim të Marsit, por vala e dytë e pandemisë, e cila po shkakton viktima dhe numër të lartë të infektuarish në Itali, sjell një tjetër skenar dhe gjasat janë që Sanremon ta shohim në prillin e ardhshëm. (Lexo këtu)