Aktualitet

Conference League/ Ministri i Brendshëm kerkesë zyrave private: Qarkullimi i mjeteve do jetë i paralizuar, bëjeni pushim 25 majin

Conference League/ Ministri i Brendshëm kerkesë zyrave private:
Dy ditë na ndajnë nga finalja e Conference League që do të luhet mnë kryeqytet në stadiumin Air Albania. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi në një dalje publike ërë i ka bërë thirrje zyrave private dhe bankave, që të mërkurën ta bëjnë pushim.

“Besoj se çdo gjë ëstë dhe do jetë në kontroll. I bëj thirrje shqiptarëve që nuk kanë biletë dhe nuk janë në Tiranë që të mos tentojnë të vijnë pasi kryeqyteti do të jetë në dispozicion të tifozerive nga Roterdami dhe Roma dhe shqiptarëve që kanë një biletë.

I bëj thirrje bizneseve që nuk kanë lidhje me finale, si bankat për shembull që siç kemi bërë me shkollat dhe institucionet shtetërore, ta shpallin të mërkurën ditë pushimi pasi e gjitha Tirana do të jetë e paralizuar. Këto ditë kemi qenë me të gjithë drejtorët me UEFEN, FSHF, bashkinë e Tiranes që ditën e mërkurë dhe të martën t'i kthejmë në ditë feste të vërtetë të mos cënojmë sigurinë për askënd nga sportdashësit.

Në Tiranë mos hajdeni nëse nuk keni një biletë. Në Tiranë do qarkullojnë vetëm kush ka biletë dhe tiransit në zona pedonale. Të mërkurën mos tentoni të vini në Tiranë. Ne kemi kohë që punojmë me policinë e Romës dhe Roterdamit, këto ditë na janë bashkuar ekipe të policive të tyre për të parandaluar situata të pakëndshme. nuk mund të ndalojmë njeri të vijë në Shqipëri, por mund te parandalojmë aktet e dhunës, kemi marrë të gjitha masat.
Sa i përket parkimit, në mënyrë që administrohet sa më mirë është shpallur dita me bllokim qark8ullimi me mjete në Tiranë. kemi hapësira të dedikuara për parkimin e autobusëve që do të vijnë të organizuar, ambiente të dedikuara për të lënë mjetet e vogla të sportdashësve. Harta është e plotë dhe do të bëhet publike”, tha Çuçi.