Aktualitet

Botuesja në shqip e Salman Rushdie, Arlinda Dudaj, reagon pas sulmit ndaj shkrimtarit

Botuesja në shqip e Salman Rushdie, Arlinda Dudaj, reagon pas sulmit ndaj

Me një postim në llogarinë e saj në Instagram ku shkruan në anglisht që ‘kjo është shumë e trishtë’, Arlinda Dudaj, botuesja që ka sjellë në shqip veprën e Salman Rushdie, ka reaguar për sulmin që i është bërë shkrimtarit, që prej vitesh ka qenë i kërcënuar nga ekstremistët, pas librit të tij ‘Vargjet Satanike’.

Botuesja në shqip e Salman Rushdie, Arlinda Dudaj, reagon pas sulmit ndaj

Kujtojmë se Salman Rushdie u qëllua me thikë në qafë teksa po mbante një fjalim për një event letrar, sipas raportimeve nga mediat e huaja. Ende nuk ka informacione rreth gjendjes së tij.

Romancieri 75-vjeçar, djali i një biznesmeni të suksesshëm mysliman në Indi, u arsimua në Angli, fillimisht në Shkollën e Rugbit dhe më vonë në Universitetin e Kembrixhit, ku mori një diplomë master në histori.

Pas kolegjit, ai filloi të punonte si autor reklamash në Londër, përpara se të publikonte romanin e tij të parë, "Grimus" në 1975. Ai ka marrë shumë kritika për trajtimin e çështjeve politike dhe fetare në veprat e tij.

Por është botimi i romanit të tij të katërt "Vargjet Satanike" në 1988 që e ka përndjekur nga pas për shumë dekada.

Disa muslimanë e panë librin si blasfemi dhe ai shkaktoi demonstrata publike. Në vitin 1989, lideri i ndjerë iranian Ayatollah Ruhollah Khomeini e quajti Rushdie-n një blasfemues dhe tha se "Vargjet Satanike" ishin një fyerje ndaj Islamit dhe Profetit Muhamed. Ai nxori një dekret fetar, ose fetva, duke bërë thirrje për vdekjen e tij.

Si rezultat, shkrimtari i lindur në Mumbai kaloi një dekadë nën mbrojtjen britanike përpara se qeveria iraniane të njoftonte se nuk do të kërkonte më të zbatonte fetvanë në 1998.