• Shqip
 • English
 • E premte, 15 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Zv/kryeministri Braçe shpërthen për rrugën poshtë shtëpisë se tij: Tirana nuk është vetëm e atyre që duan të fitojnë por edhe e atyre që duan të jetojnë


  Ky kantier ndërtimi para shtëpisë së zv/kryeministrit Erion Braçe bëri që të ngrinte zërin për një nga shqetësimet më të mëdha që përballen sot banorët.

  Bashkë me fotot dhe videon e publikuar në Instagram, Braçe thekson sesi biznesmenët që ndërtojnë pallate zaptojnë sot edhe trotuarin apo rrugën.

  Numri dy i qeverisë shkruan sesi ish rruga “Faik Konica” që u nis për pedonale dhe korsi biçikletash ka përfunduar në shërbim të dy investitorëve të pallatit. Mesazhi i tij është se, “kur do gjendet një ekuilibër midis këtyre që duan të fitojnë dhe ne të tjerëve që duam të jetojmë”.

  Postimi i plotë i Erion Braçe:

  Prej dritares sime:

  KANTIERI I MADH I

  PYLLIT ORBITAL TE BETONIT!

  Une nuk e di se kur do gjendet

  nje ekuiliber midis ketyre qe

  duan te fitojne e te fitojne dhe,

  ne te tjereve qe duam

  te jetojme e te jetojme!

  Si ka mundesi qe keta qe

  fitojne e fitojne,

  as e paten e as do e kene kulturen e

  mos cenimit te asaj qe eshte e perbashket, publike,

  per te gjithe!

  Shiheni,

  njeri nga keta e zuri gjysmen e trotuarit;

  e quan rrethim kantieri!

  Deri tre dite me pare, te shtunen,

  ishte ne kufijte e tij, sot jo me!

  Tre dite me pare,

  bertita une, u be sikur u reagua!

  Madje dhe investitori me shkruajti,

  donte gjysmen e trotuarit.

  I thashe dhe atij,

  ne kete qytet

  nuk rroni vec ju qe fitoni e shtoni,

  por edhe ne qe duam te jetojme si njerez.

  As kuptoi e as u bind!

  Trotuari sot eshte i zene ne gjysmen e tij; per te ai eshte funksional sepse eshte 1 meter i lire!

  Nje vit me pare,

  ne kete rruge u investuan 1 milion USD.

  U nis per pedonale-pedonale nuk eshte me;

  U nis me korsi bicikletash-korsi bicikletash nuk ka me;

  U nis me trotuare-ka vec nje trotuar nje meter sepse tjetri nuk vlen per pak nese sdo te hash dicka kokes;

  U nis me parkingje, nga ato ku merr ate kuponin tek bashkia-parkingje nuk ka me ose jane, por per makinerite e renda te kantierit!

  Madje madje,

  ndodh edhe me shume se kaq;

  Kane vene tabela qarkullimi qe ne rrugen me nje sens te levizet per 230 meter (!!!!!!) ne krah te kundert,

  duke i rrezikuar me jete te gjithe!

  E pse?

  Qe te fitojne e fitojne keta dy investitoret e medhenj.

  Ne tabele,

  duket nje rruge alternative,

  por jo, keta nuk mund ta nisnin nga ajo rruge, ajo hapesire ju duhet 100% per te bere leke!

  Kultura e te jetuarit bashke ne kete qytet as qe do egzistoje ndonjehere!

  E shkaterrojne parellinjte!

  Nga ish rruga Faik Konica,

  nisur per pedonale me kalldrem e kthyer ne rruge per makina te renda,

  kalofshi nje dite te mire!/ Tiranapost.al

  View this post on Instagram

  Prej dritares sime: KANTIERI I MADH I PYLLIT ORBITAL TE BETONIT! Une nuk e di se kur do gjendet nje ekuiliber midis ketyre qe duan te fitojne e te fitojne dhe, ne te tjereve qe duam te jetojme e te jetojme! Si ka mundesi qe keta qe fitojne e fitojne, as e paten e as do e kene kulturen e mos cenimit te asaj qe eshte e perbashket, publike, per te gjithe! Shiheni, njeri nga keta e zuri gjysmen e trotuarit; e quan rrethim kantieri! Deri tre dite me pare, te shtunen, ishte ne kufijte e tij, sot jo me! Tre dite me pare, bertita une, u be sikur u reagua! Madje dhe investitori me shkruajti, donte gjysmen e trotuarit. I thashe dhe atij, ne kete qytet nuk rroni vec ju qe fitoni e shtoni, por edhe ne qe duam te jetojme si njerez. As kuptoi e as u bind! Trotuari sot eshte i zene ne gjysmen e tij; per te ai eshte funksional sepse eshte 1 meter i lire! Nje vit me pare, ne kete rruge u investuan 1 milion USD. U nis per pedonale-pedonale nuk eshte me; U nis me korsi bicikletash-korsi bicikletash nuk ka me; U nis me trotuare-ka vec nje trotuar nje meter sepse tjetri nuk vlen per pak nese sdo te hash dicka kokes; U nis me parkingje, nga ato ku merr ate kuponin tek bashkia-parkingje nuk ka me ose jane, por per makinerite e renda te kantierit! Madje madje, ndodh edhe me shume se kaq; Kane vene tabela qarkullimi qe ne rrugen me nje sens te levizet per 230 meter (!!!!!!) ne krah te kundert, duke i rrezikuar me jete te gjithe! E pse? Qe te fitojne e fitojne keta dy investitoret e medhenj. Ne tabele, duket nje rruge alternative, por jo, keta nuk mund ta nisnin nga ajo rruge, ajo hapesire ju duhet 100% per te bere leke! Kultura e te jetuarit bashke ne kete qytet as qe do egzistoje ndonjehere! E shkaterrojne parellinjte! Nga ish rruga Faik Konica, nisur per pedonale me kalldrem e kthyer ne rruge per makina te renda, kalofshi nje dite te mire!

  A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post