• Shqip
 • English
 • E enjte, 22 Gusht 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Politikë Të gjitha

  Zgjedhjet lokale, 9 partitë opozitare që pritet të regjistrohen në KQZ


  Ditën e martë mbaron afati që i lë në dispozicion kodi zgjedhor partive politike që të regjistrohen në zgjedhjet e 30 qershorit. Janë 43 subjekte zgjedhore që duan të jenë pjesë e garës, nga ku 35 janë regjistruar pranë KQZ-së dhe 8 të tjera kanë bërë aplikimin që më pas të regjistrohen.

  Partia Socialiste dhe 18 parti të tjera aleate kanë dorëzuar dokumentet. Nga PS pritet, pro edhe nga e djathta janë 5 parti që janë regjistruar në zgjedhje. Disa nga kryetarët kanë qenë dikur aleatë të Bashës, mes tyre Ylber Valter nga partia Bashkimi Demokrat Shqiptar, Zef Shtjefini nga partia Ora e Shqipërisë, Bashmi Liberal Demokrat me drejtues Arian Starova, Arian Galdini me Partia për Liri, gjithashtu Kujtim Gjuzi me Partinë Kombëtare Konservatore.

  Ndërkohë, 9 parti të reja nga radhët e opozitës do t’i bashkohen garës elektorale për zgjedhjet vendore të 30 qershorit me “Bindja Demokratike” me kryetare Rudina Hajdarin, që pritet të regjistrohet në KQZ ditën e fundit të afatit ligjor.

  KQZ ka njoftuar se ditën e martë do regjistrohen këto parti: Partia e Reformave Demokratike Shqiptare, Demokracia Sociale, Partia Zgjidhja, Pajtimi Kombëtar, Social-Punëtore, Partia Ligj dhe Drejtësi, Fryma e Re Demokratike, Aleanca Kuq e Zi si dhe Partia Lista e Barabartë. Nga ana tjetër, tre deputetë nga listat e PD pritet të marrin mandatin.

  Partia e Rudina Hajdarit regjistrohet të hënën në KQZ, ja si do quhet përfundimisht