• Shqip
 • English
 • E enjte, 20 Qershor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Politikë Të gjitha

  Zef Brozi mesazh nga Uashingtoni: Që t’mos këtë më dhunë SPAK dhe BKH të fillojnë punën, opozita me liderë të rinj


  Zef Brozi, ish kryetari i Gjykatës së Kasacionit ( Gjykata e Larta”) ka postuar një status nga Uashingtoni në lidhje me protestën e dhunshme të opozitës dje, duke e lidhur me zhvillimet politike dhe ngritjen e institucioneve të reja në vend. Sipas Brozit, për të evituar protestat e dhunshme të opozitës, duket që SPAK dh Byroja Kombëtare e Hetimit të fillojë sa më parë punën, pasi në këtë formë opozita jashtë-parlamentare do duhet të zgjedhë liderët e rinj të saj.

  Statusi i plotë i Zef Brozi: 

  Qe te mos kete me as dhune ne protestat e opozites duhet qe SPAK dhe Byroja Kombetare e Hetimit te fillojne punen sa me pare. Dhe atehere opozites jashteparlamentare i duhet te zgjedhe lideret e saj te rinj!

  Le tua bejme edhe me te qarte politikaneve te korruptuar e te inkriminuar te opozites jashteparlamentare e kujtdoqofte: askush nuk do te mundet te pengoje a zhbeje Reformen ne Drejtesi me protesta te dhunshme, me shashka, fishekzjarre, gure e shkopinj kunder policise dhe institucioneve.

  Ju bej apel qytetareve te ndershem qe e duan Shqiperine: distancohuni nga protestat e dhunshme dhe grupet kriminale ne to. Vetem protestat paqesore jane shprehje e demokracise.

  Pergezoj forcat dhe drejtuesit e policise dhe ministrin Lleshaj per korrektesine dhe profesionalizmin ne menaxhimin e protestave. Policeve te plagosur ne protestat e dhunshme te opozites ju uroj sherim sa me te shpejte.

  Pa asnje hezitim duhet qe prokuroria, policia, dhe gjykatat te vene para pergjegjesise ligjore ata politikane e pjesemarres ne protesta qe
  bejne thirrje per dhune apo edhe ushtrojne dhune.

  Zef Brozi

  Uashington, DC./ Copyright/ Tiranapost.al. E.B