• Shqip
 • English
 • E diel, 19 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Ylli Manjani: Pse nuk do dënohet Saimir Tahiri


  Statusi në Facebook i ish ministrit të Drejtësisë  Ylli Manjani:

  Sa më shumë dëgjoj e lexoj në media për çështjen Tahiri, aq më shumë bindem se është një dosje e varfër në prova por e pasur në lajme.

  Puna është se në gjykatë duhen prova dhe jo llafe.

  Mungesa e provave nga njëra anë dhe ngritja e super akuzave nga ana tjetër, teknikisht (nuk e di nëse është dhe taktikisht) shton shanset për pafajsi.

  Herët a vonë akuzat pa prova bien.

  Dmth e vetmja gjë që kam kuptuar nga aq sa shkruhet në media është hobby i Sajmirit për lundrimin në det me mjetin e tij dhe, Habilajt janë kushërinjtë e tij.

  Të dyja këto elementë Sajmiri u kujdes ti fshihte para publikut por jo para hetimit.

  Por ja tani që u zbuluan si lidhet kjo me akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës?!!!

  Po me shpërdorimin e detyrës?!

  Si është e mundur që nuk qenka hetuar çështja e fikjes së radarëve? Po emaili i policit për prokurorin?!

  Pra ka shumë boshllëqe të mëdha hetimi.

  E kuptoj fort mirë dëshirën e disave që Sajmiri të dënohet, por ky është emocion, shkumë, dëshirë apo qoftë dhe politikë.

  E kuptoj gjithashtu se sjellja politike e vetë Sajmirit ka prodhuar jo pak viktima, që sot kanë të gjithë të drejtë të kërkojnë shpagim.

  Por Sajmiri nuk po gjykohet për produktin e punës së tij si ministër.

  Gjykimin politik njerëzit e bëjnë me votë, jo me gjykatë.

  Në shoqërinë me shtet ligjor duhen PROVA. Kjo vlen si për Sajmirin ashtu edhe për armiqtë e tij. Gjykimet e dënimet e nxitura nga emocione turmash, deklarime politike apo edhe diplomatike janë të PAPRANUESHME!

  Duhet të instistojmë gjer në dhimbje që drejtësia të funksionojë ftohtë, e pa ndikuar nga këto emocione dhe pa urdhëra. Ky është i vetmi standart.

  Kjo llogjikë duhet pranuar pa kushte, në radhë të parë ndaj atij që nuk e ke qejf.

  Përndryshe, rritja e presionit për gjykime në emër të turmës, apo teorisë së të bërit shembull por pa prova, është shumë shumë e rrezikshme.

  Me këtë variant i gjithë populli është “i pandehur”. Të gjithë mund të dënohen për inat apo qejf të dikujt tjetër.

  Por kjo nuk është më shoqëri demokratike!!!

  Sa më takon nuk e kam pranuar e refuzoj ta pranoj këtë sjellje tërësisht anti shtet, anti-drejtësi e anti- demokraci./ Tiranapost.al. 

  E plotë/ Biseda e Tahirit me gazetarët pas gjyqit për pyetjet: Nëse të dënojnë…, 20 milionat në fushatë…, dhe shefin e madh

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post