• Shqip
 • English
 • E martë, 10 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  Video/ Para votimit si presidente e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen mban fjalim emocionues


  Ursula von der Leyen bën apel për barazi gjinore në fjalimin e saj emocionues para deputetëve të Parlamentit Europian, duke kërkuar edhe mbështetjen me votë si presidentja e parë grua e Komisionit Europian: “Ne përfaqësojmë gjysmën e popullsisë. Ne duam pjesën tonë, atë të drejtën që na takon”! Fjalimi prej 30 minutash në Strasburg para votimit që do mbahet sonte mbrëma për të konfirmuar Presidenten e re të Komisionit, ministrja e larguar e mbrojtjes gjermane tha se nominimi i saj nga krerët e shteteve dhe qeverive ishte i bazuar mbi dekada punë dhe planesh për të ardhmen.

  Duke kujtuar presidenten e parë të Parlamentit Europian, Simone Veil, von der Leyen tha:

  “Pikërisht sot si 40 vjet më parë u zgjodh presidentja e parë e Parlamentit Evropian, Simone Veil, e cila prezantoi vizionin e saj për një Europë të bashkuar. Ju falenderoj ju dhe ikonat e tjera të Europës, ndihem e vlerësuar që sot ju paraqes vizionin që kam për Europën. Dhe sërish 40 vite më vonë e them me krenari që më në fund një grua është kandidate për president e Komisionit Europian”.

  Image result for simone veil

  Simone Veil, e mbijetuara e Holokaustit u bë gruaja e katërt që u nderua dhe u varros në Pantheon në Paris pasi ndërroi jetë vitin e kaluar. Mbetet një nga politikanet më të respektuara të Francës, e njohur për betejën e saj si ministre e Shëndetësisë për legalizimin e kontracepsionit dhe abortit.

  E ndërsa 60 vjeçarja, Von der Leyen tha se është në gjendje të zëvendësojë Jean Claude Juncker me postin e ri që e merr zyrtarisht me 1 nëntor, falë atyre që ishin para saj, të cilët thyen barrierat dhe u dhanë grave përparësi.  Si presidente e KE-së, ajo tha se është e angazhuar për barazi gjinore mes 28 komisionerëve dhe kërkoi që të ketë më shumë kandidate gra në shumë nga postet e BE-së.

  “Nëse shtetet anëtare nuk propozojnë komisionere gra mjaftueshëm, nuk do të hezitoj të kërkoj apo sugjeroj emra të rinj,” tha ajo duke shtuar se: “Që nga viti 1958 kanë qenë 183 komisionerë. Vetëm 35 ishin gra. Kjo është më pak se 20%.”

  “Ne duhet të flasim hapur edhe për dhunën kundër grave. Nëse një në pesë gra kanë vuajtur dhunë fizike ose seksuale dhe 55% e grave janë ngacmuar seksualisht në BE, kjo nuk është më një çështje vetëm e grave. Ndaj do propozoj që të shtoj dhunën kundër grave në listën e krimeve të BE-së përmes një traktati “.

  Kujtojmë se dje Ursula von der Leyen deklaroi se është pro integrimit të Shqipërisë në BE. ”Jam e përkushtuar në fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësim të ardhshëm në BE”, tha ajo, duke shtuar se ”Ballkani Perëndimor duhet të kuptohet më seriozisht”.  Artikulli nga The Guardian/ Tiranapost.al. E.B

  ”Ballkani Perëndimor duhet të kuptohet më seriozisht”, Presidentja e ardhshme e KE pro integrimit të Shqipërisë

  Të mbështesim si presidente e Komisionit nëse i thua ‘Po’ negociatave me Shqipërinë! Letra për Von der Leyen nga PE

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post