• Shqip
 • English
 • E martë, 21 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha Video

  Video/ Kisha e Laçit mbytet nga mbeturinat


  Qindra besimtarë katolikë, por edhe myslimanë shkuan në Kishën e ‘Shna Ndout’ në Laç. Mbrëmja e së mërkurës mbylli pelegrinazhin e përvitshëm 13 javor në vendin e shenjtë , që kulmon gjatë datës 12 dhe 13 qershor. Por edhe mbrëmjen e djeshme, ka pasur një fluks të madh njerëzish në atë që njihet si vendi i mrekullive, ku falen, luten e ndoshta bëjnë paqe, së pari me veten.

  Fatkeqësisht duket se ne shqiptarët ende nuk jemi mësuar me kulturën e të mbajturit vendin pastër, aq më tepër kur ndodhesh në një vend të shenjtë si Kisha e Laçit. Një video e dërguar në redaksinë e Tiranapost.al tregon ambientin rreth Kishës, ku qytetarët pasi janë ulur, kanë ngrënë, kanë konsumuar duhan, apo pije, ujë me shishe, mbeturinat i kanë lënë po aty.

  Ne njihemi për tolerancë dhe bashkëjetesë fetare, shumë mirë bëjmë që lutemi dhe kërkojmë fat, por kjo sjellje nuk na çon gjëkundi. Duhet të presim turistët e huaj që të vijnë të dalin live në rrjetet sociale duke na treguar se si merren mbeturinat e futen në qese?

  Shihni videon si më poshtë! / Copyright/ Tiranapost.al. E.B

  Sonte natë e shenjtë/ Besi dhe Xhensila fotografohen në Kishën e Laçit

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post