• Shqip
 • English
 • E martë, 12 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Media Të gjitha

  Vazhdojnë përplasjet për emigrantët mes gazetarit Saviano dhe Ministrit Salvini: Duhet të kaloni më parë mbi trupat tanë


  Një tjetër përplasje ka ndodhur mes Ministrit të Brendshëm të Italisë, Matteo Salvini dhe gazetarit Roberto Saviano.

  “Zoti” Saviano më dedikoi këto fraza: “Ministër i fatkeqësisë, sa qejf ke kur shikon të vdesin fëmijë të pafajshëm në det? Ministër i fatkeqësisë që ke mbjellë urrejtje. Si do përgjigjesh? Meriton një padi”, ka shkruar Matteo në statusin e tij duke sjellë në vëmendje edhe njëherë ato që gazetari Saviano shkroi.

  Dhe Saviano iu përgjigj sërish. Këtë herë në një status më të gjatë.

  “Me gjithë denoncimet e shumta, kjo është e sata: e katërta, e pesta? Se e kam humbur numërimin.  Si gjithmonë i quan vetëm thashetheme.

  Si gjithë teatri i tij, një teatër i tmerrshëm. Asgjë nga ato që ka premtuar nuk është e mundur të realizohet, e për më tepër bllokimin e nisjeve nga Libia. Cila është motoja juaj? Të goditni një për të edukuar njëqind? Po a e dini se as ideja që mund të vdesin, nuk i ndalon ata? Ia keni bërë vetes disa pyetje? Mbase sepse qendrat pritëse përshkruhen si dinjitoze, për të justifikuar votat e për të larë ndërgjegjen tuaj.

  Çfarë është kjo “puth”? Çfarë është zoti ministër, është e njëjta gjë me një puthje në buzë? Vëreni shpirtin në paqe që sa të kem energji në trup, frymë në fytin tim, letra në duart e mia dhe politikat e tua kriminale, kurrë nuk do ndalem për të kundërshtuar deklaratat e tua hileqare. Unë mund t`ju siguroj se jemi shumë dhe nuk do do t`ju lejojmë të shkatërroni ligjet. Duhet të kaloni mbi trupat tanë”, shkruan Salvini.

  Delle tante querele annunciate (con questa sarebbero quante: quattro? Cinque? S’è perso il conto) ad oggi non ne è arrivata nessuna… come sempre, solo chiacchiere. Come del resto tutto il suo teatro, teatro dell’orrore. Nulla di ciò che ha promesso è possibile realizzare, tanto meno il blocco delle partenze dalla Libia. Qual è il suo motto? Colpirne uno per educarne cento? Ma lo sa che le partenze nemmeno la prospettiva di morire le ferma? Se l’è fatta qualche domanda su come sia possibile? Forse perché i centri di detenzione sono lager che invece lei descrive come luoghi dignitosi per lavare la coscienza ai suoi elettori? E poi mi dica, cos’è questa “carezza”? Perché usa questo eloquio mellifluo, a voler pensar male direi quasi mafioso? Cos’è, signor Ministro della Mala Vita, l’equivalente di un “bacio in bocca”? Era forse per questo che avrebbe voluto mi fosse tolta la scorta? A leggere i commenti dei suoi sostenitori è evidente che avrebbero piacere a sapermi muto per sempre, ma immagino che lei non se ne sia accorto. Si metta l’anima in pace, signor Ministro della Mala Vita, fin quando avrò energia in corpo, fiato in gola e lettere sotto le mie dita, non smetterò mai di contrastare le sue dichiarazioni vili e bugiarde, le sue politiche criminali che si mantengono su un continuo, perenne e spossante incitamento all’odio. Le posso assicurare, Ministro della Mala Vita, che siamo tanti, e non le consentiremo di smantellare lo Stato di Diritto: dovrà passare sui nostri corpi.

  A post shared by Roberto Saviano (@robertosaviano_official) on

  Ky post është publikuar në Tiranapost.al dhe është realizuar nga Fabjola Hije.

  Na kontaktoni: 0684084690 /email: [email protected]

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post