• Shqip
 • English
 • E martë, 21 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  Historike, Ursula von der Leyen zgjidhet gruaja e parë Presidente e KE-së


  Ursula von der Leyen u zgjodh nga eurodeputetët presidente e Komisionit Europian, duke u bërë gruaja e parë në krye të ekzekutivit europian.

  Me 383 vota proi, ministrja aktuale gjermane e Mbrojtjes, kandidate e zgjedhur nga shtetet anëtare, morri gjerësisht më shumë se sa maxhorancën absolute prej 374 votash në Parlamentin Europian, që ishte e nevojshme që në nëntor të zëvendësojë luksemburgasin Jean Claude Juncker. /Tiranapost.al/

  Video/ Para votimit si presidente e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen mban fjalim emocionues

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post