• Shqip
 • English
 • E hënë, 17 Shkurt 2020
 • Shqip
 • English
 • Të gjitha Urban

  Urban, do shkojmë në protestë


  Nga “Fatorinoja”/Me terezi ngrihem nga shtrati. Një rreze e vakët dielli ndriçonte në dritare. Disa zogj cicërinin me ëmbëlsi. E kisha gjithë ditën time.

  Një takim me një mik me detyroi të dilja e të merrja urbanin. Protesta e opozitës ende nuk kishte filluar. Rrugët ama ishin të bllokuara. Tek stacioni milet i madh.

  -Jo mos hip se ne kthehemi pas?
  -Si ktheheni pas, po për të vajtur…
  -Djali e ka bllokuar policia, nuk e shikon është protesta.

  Më duhej t’i bija si Magelani për të shkuar tek vendi ku unë doja. Në këmbë ishte e pamundur të shkoja. Ndaj PD-ja protestonte mua më ikën lekët nga taksia.

  ***

  Pas takimit, doja që turma e protestës të mos më zinte rrugës. Ndaj nxitova. Urbani plot, lloj lloj fytyrash me flamuj në duar.

  -Sa bën bileta?
  -40 lekë
  -Ou, pse kur e keni rritur?
  -Sa kohë ke që nuk ke ardhur në Tiranë?
  -E mirë na, se nuk pyesim për lekë ne.

  Në urban ishin të pakët ata që kishin abone, të tjerët me lekë.

  -Or ti po shumë trash je veshur?
  -Nata është e ftohtë, gjithë natën aty. Pse jemi paguar, apo… për këtë punë. Ja kam marrë dhe çadër, se për të ngrënë do na sjellin ata.

  -O shofero, jepi gaz o burr se jemi vonë. Nuk do arrijmë dot?
  -Ça ke ti mer që bërtet, të them unë si ta bësh punën tate ti? Jo, tani rri pse i jep gojës.

  Disa stacione më pas, dy korçarë ishin të ekzaltuar për atë që do ndodhte.

  -Po çfuarë thua ti bre? Ne do rrëzojmë sot Ramkën dhe Peleshkën. Të dy do t’i shtypim si morrat e kuq.
  -Peleshka, ka ikur bre. As Ramka nuk është. Naaa, shtatë nga frika!

  Përr, përrr, përrrr…

  Një bilbil i policit rrugor ndezi më shumë situatën.

  -Yyyyy do t’ju shtypim, ore dëgjove

  Veçse bëri që gjithë njerëzit të kthenin kokën. Mezi prisja të arrija në stacionin më të afërt. Dhe ashtu bëra, turma ishte e padurueshme.

  (E shtunë, 18 Shkurt 2017)

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post