• Shqip
 • English
 • E premte, 22 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Të gjitha Urban

  Urban; Baftjari, Muli dhe Braçja


  Nga “Fatorinoja”/

  “…Baftjar, Baftjar je super i paparë 

  Ta gëzojmë Baftjarin me raki Skrapari

  Baftjar, Baftjar je i paparë…”
  Nuk po e merrja vesh apo e këndoja vetë apo po e dëgjoja këngën e Yllit. Për alarm kisha vendosur diçka të butë, të ëmbël, se i ashpër ishte vetë zgjimi në atë orar të mëngjesit.

  Isha më herët. Komshiu kishte menduar për mua, të mos isha bërë vonë për punë. U ngrita nga shtrati mes vendimit a duhet t’i shfrytëzoja ato minuta apo të dilja më herët. Çdo mëngjes që vjen më herët se mëngjeset e zakonshme të ngjall ndjesi të bukura, ndjesi jete.

  Tak, tak, tak… Tak, tak, tak

  Ishte shumë e mirë, më kaloi. Preferoja edhe vetë të qëndroja nga pas. Rastisi të isha ne urban me të. Sytë nuk ja ndaja.

  -Shtyhu pak o djali, sa të kalojmë.

  Jo nuk mund të më ikte nga sytë. E donin pafundësisht. Stacioni më ndau. Ishte para meje. Dy stacione të tjera, të trishtueshme.

  ***

  E entja është dita e doktorit. Jo, këtë të enjte ama. Flamur Noka tentoi të rrihte kolegun e tij socialist, Erion Braçe. Epo sherri për burrat është.

  -Ere bab, hipni o hipni

  -O mret (mbret) po t’i ca bane e ca bane? Hip lart, liro rrugën.

  Fatorinoja e kishte me qejf ditën e parë të punës. Kështu ndodh gjithmonë. Njerëz ngjitur njeri me tjetri. Njëri hap gojën, i shikon edhe dhëmballën më të fundit të prishur.

  Tjetri psherëtin, por ti e vendos dorën tate para, për të penguar uraganin që do dali. Një tjetër më lart, gishtin në hundë. Në fakt të gjithë gishtat i provon.

  -A e pe, e rrahu Mul Noka? Ia hoqi me atë kokës. Malok dreqi ai.
  -Po dhe atij, nuk i rri goja. Si kone bën: gam, gam, gammm
  -Nuk ka lezet Sandër jo, turp. Politikanë këta. Duan të futemi në BE. Këta të gjithë një hale janë.
  -I shtyn ai mo, Sala. Ka protestën të shtunën. Kush e di çka në plan të bëjë.

  -O mret, po ti e la ça ke?
  -Abone zotëri.

  Trafiku sa vinte edhe më shumë rëndohej. Bilbili i policit rrugor as nuk ndihej. E për ters, semafori i kuq gjithmonë.

  -Unë mendova se ata do kapeshin, për lesh të gjithë. Por jo.
  -Po kshu bëjnë o Tano, nuk ishte as Likja e as Rama. Kot bën Sala, nuk e voton më njeri tani.
  -Jo mo jo, protesta do jetë e madhe. Ka shumë të pakënaqur.
  -Ehaaaa

  Era rëndohej, temperaturat ishin paska të larta. Po mendoja ndërkohë, kur të vijnë vera. Hajde, hajde…

  (E enjte, 16 Shkurt 2017)

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post