Aktualitet Kryesore Politikë Te gjitha

Turi për hapjen e negociatave nisi në Suedi/ Ja çfarë shkruan ministri në Instagram


Kujtojmë se Shqipëria sipas të gjitha gjasave do të marrë miratimin e Parlamentit Europian për hapjen e negociatave siç është shprehur eurodeputeti Knut Fleckenstein dhe mbetet që të gjitha vendet e Këshillit ta mbështesin Shqipërinë ashtu si në vitin 2014 për të shkuar një hap më afër Brukselit….

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka nisur turin në vendet europiane për të lobuar që Shqipërisë t’i hapen negociatat për anëtarësimin në BE. Me anë të një postimi në rrjetin social “Instagram” ministri shkruan:

Suedi vendi i parë në kalendarin tonë të komunikimit me vendet e BE-së në kuadër të proçesit të integrimit dhe vendimmarrjeve të rëndësishme në 2018. Jam i inkurajuar për mbështetjen që Suedia i jep Shqiperisë në këtë proçes.”

K.H/ tiranapost.al