• Shqip
 • English
 • E shtunë, 18 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Art & Kulturë Kryesore My Tirana Të gjitha

  Tirana në radhë për Shkëlzen Dolin. Spektakël madhështor më 2 janar


  Një eveniment mjaft i rëndësishëm i cili do të zhvillohet në datën 2 janar ka shkaktuar një radhë të gjatë njerëzish të cilët  duan të sigurojnë biletat për të mos humbur evenimentin e shumëpritur.

  Bëhet fjalë për një shfaqje muzikore të violinistit Shkëlzen Doli dhe Ansamblit të Filarmonisë së Vjenës të cilët vijnë me një koncert madhështor në Tiranë, një ngjarje e jashtëzakonshme artistike për kryeqytetin dhe artëdashësit shqiptarë.

  Koncerti i cili u njoftua se do zhvillohet në datën dy janar  në orën 20:00 në Pallatin e Kongresese së bashku me performancën e Filarmonisë së Vjenës.

   Por, përse ky interes aq i madh për Shkëlzen Dolin?

  Pas suksesit që pati “Albanian Soul”, në konceritn e përvitshëm austriak të vitit të kaluar, Shkëlzen Doli  ka nisur të punojë prej më shumë se një vitit për mundësinë e realizimit të një koncerti me anëtarët e Ansamblit Filarmonik të Vjenës në Tiranë.

  Kjo nismë artistike ka gjetur mbështetjen e autoriteteve më të larta të të dy vendeve, Shqipërisë dhe Austrisë, e që  kryesohet nga Ministria e Kulturës së Shqipërisë si dhe partnerëve të tjerë publikë e private që i janë bashkuar këtij projekti.

  Në faqen zyrtare të Ministrisë së Kulturës thuhet se  kjo ngjarje do të ndikojhe edhe në komunikimin kulturor si mënyra më e mirë e më e sigurt e intgrimit në Europë, duke e futur Shqipërinë në axhendat më të rëndësishme kulturore ndërkombëtarë.

  Organizimi i koncerit është një bashkëpunim i mundësia nga Age Art Production dhe Ministria e Kulturës dhe Ambasada Austriake në Tiranë.

  Kush është Shkëlzen Doli? 

  Shkëlzen Doli (lindur gusht, 9, 1971 në Elbasan, Shqipëri,  u rrit në Gjakovë, Kosovë) është violinisti shqiptar i cili  në vitin 1980  filloi të luajë në violinë.

  Nga viti 1987 deri më 1991 ai ka studiuar në shkollën e muzikës në Novi Sad në Ewgenia Tschugueva.

  Në vitin 1989 ai fitoi çmimin e parë në konkursin e muzikës jugosllave të rinjve në Sarajevë. Në vitin 1992 ai filloi studimet e tij muzikore në Universitetin e Muzikës dhe Kryerja e Arteve në Vjenë duke marrë mësime nga Dora Schwarzberg, Michael Frischenschlager dhe Josef Hell. Kohë më vonë, ai u bë një zëvendësim për Orkestrës Opera Vienna State, dhe tani ka qenë një anëtar i seksionit të dytë të violinës. Që nga viti 1995 ai ka luajtur me Filarmoninë e Vjenës.

  Duke marrë pjesë në Filarmonisë ansamble të ndryshme të muzikës së dhomës, të tilla si “Master Players Toyota”, e “të Vjenës Virtuosen” ose René Staar-së “Ansambli Wiener kolazh”, Shkelzen Doli  pati sukses me vendosmëri të fortë në jetën muzikore të Vjenës.

  16-12-13-01-47-25big_img_4728maxresdefault-1-jpgena-730x41115555932_10211847432569373_751609200_n 15556478_10211847437209489_777269022_o

   

  Ndërkohë, lidhur me eventin e rëndësishëm  në fillimin e vitit të ri ka reaguar edhe kryeministri Rama, i cili përmes disa fotove ka thënë:

  “Radha për bileta për Koncertin e Vienës në Tiranë, më 2 janar??një event artistik unikal që duam ta kthejmë në traditë kulturore të kryeqytetit të Shqipërisë Europiane??????”

  edi-reagim-ne-fb edi

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post