• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 29 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Kryesore Sport Të gjitha

  Tirana dërgon provat për pafajësinë e Ballistit, tani fjala e fundit është e Kroacisë


  Institucionet shqiptare po vijojnë angazhimin e tyre për mosekstradimin e Ismail Morinës në Serbi.

  FSHF i ka vënë në dispozicion Ministrisë së Drejtësisë praktikën e ndeshjes Serbi – Shqipëri, për të cilën Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (KAS) Lozanë, ka vendosur mbi incidentet e lidhura me sigurinë, apo më saktë mungesës së sajë në Beograd.

  Në këtë vendim, ku Shqipëria fitoi tre pikët në tavolinë, gjykata sportive ka përmendur koret raciste si dhe dhunën e paprecedentë fizike që tifozët dhe personeli i stadiumit kanë ushtruar ndaj lojtarëve dhe stafit teknik të kombëtares shqiptare.

  Këto detaje, së bashku me viedon përkatëse, pritet të bëhen pjesë e relacionit që ministri i Drejtësisë, Gazment Bardhi shumë shpejt do t’i dërgojë homologut kroat për të bindur qeverinë në Zagreb që të mos e lejojë ekstradimin e Morinës drejt Serbisë, siç ka vendosur Gjykata e Dubrovnikut.

  Por pavarësisht këtyre vendimeve të marra nga gjyqësori, është qeveria kroate ajo që e thotë fjalën e fundit.

  Për mosekstradimin e Morinës është marrë vetë kryeministri Rama. Në një takim me homologun e tij kroat gjatë samitit të Kartës së Adriatikut, Rama tha se folën për zgjidhjen e këtij problemi./ Copyright Tiranapost.al

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post