• Shqip
 • English
 • E diel, 19 Maj 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet My Tirana Të gjitha

  The Independent: Pse Tirana duhet të jetë në krye të listës për një ndalesë në 2019-ën


  Gazeta më e njohur britanike “The Independent” e liston Tiranën në krye të listës së qyteteve që duhen vizituar për 2019. Në artikullin e tij, gazetari Ryan Chatterton, shkruan se kryeqyteti shqiptar ka pësuar një transformim befasues veçanërisht katër vitet e fundit. “Transformimi i kryeqytetit shqiptar nuk është gjë tjetër veçse befasues gjatë katër viteve të fundit, e lëre më dekadën e kaluar.

  Kjo është arsyeja pse, kur lexova një artikull të kohëve të fundit nga redaktorja e pavarur e udhëtimit, Cathy Adams, titulluar “Dita e Shën Valentinit 2019: Pse Tirana është vendi më i mirë për ta shpenzuar”, kisha disa hala për të pastruar”, thekson “The Independent”.

  Më tej nënvizohet se Tirana është një qytet i gjallë dhe i zjarrtë, ku evidentohet jeta e natës dhe klubet e tij në zonën e bllokut. “Ushqimi është i pabesueshëm dhe i lirë. Qendra e qytetit është e gjallë dhe e zjarrtë (ngazëllyese), me shumë jetë nate. Plus, koha është me të vërtetë fantastike. Si një nomad dixhital, shpesh duke qëndruar në vende për tre ose më shumë muaj, unë e kam shtuar zyrtarisht Tiranën në listën time të qyteteve më kryesore për qëndruar në 2019”, nënvizon Ryan Chatterton në artikullin e tij.

  Një vëmendje e veçantë i kushtohet edhe përmirësimit të infrastrukturës këto katër vite, ku padiskutim transformimi i sheshit “Skënderbej” ka tërhequr jo pak vëmendjen e gazetarit britanik.

  “Kafenetë, baret dhe restorantet nuk janë të vetmet që mund të transformojnë një qytet: Tirana gjithashtu ka parë investime të konsiderueshme në projektet e infrastrukturës publike. Një shembull primar është rizhvillimi i sheshit kryesor, Sheshi “Skënderbej”, i cili përbëhej nga një rrethrrotullim i madh që rrethonte një lëndinë të vogël dhe një statujë të heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, sipas të cilit është emërtuar sheshi. Kështu nuk kishte shumë për t’u parë. Por sot është kthyer në një hapësirë të gjallë publike. I stërmbushur nga këmbësorët dhe i zgjeruar me mijëra gurë të shtruar të mrekullueshëm, ndriçim elegant dhe pemë, e shkurre me shije, është një vend tërheqës për evenimente, siç është transmetimi i Kupës së Botës 2018, i cili tërhoqi mijëra tifozë për të parë çdo ndeshje”, thotë “The Indipendent” teksa nënvizon se imazhi i shumë viteve më parë është shumë larg nga realiteti i Tiranës së sotme moderne.

  Ryan Chatterton – INDEPENDENT

  Pse Qyteti i Tiranës duhet të jetë në krye të listës suaj për një ndalesë në 2019-ën ‘Prit pak, je në Toronto? Mendova se ti the që je në Evropë. ‘Kolegu im ishte qartësisht i hutuar, megjithëse theksi im amerikan ndoshta nuk ndihmoi.

  ‘Jo, jo Toronto,’ i thashë. ‘Tirana. Është kryeqyteti i Shqipërisë. ‘Këtë herë u përpoqa të theksoja bashkëtingëlloret e mia.

  Shpjeguar gjeografikisht, zbulesa për qytetin tim shpesh krijon më shumë konfuzion mes miqve dhe kolegëve, dhe jo më pak (ose – të kundërtën).

  Pse Shqipëria? A nuk ka rrezik atje? A kanë rrugë? Unë jam i habitur që Wifi është aq i mirë!

  Pajtohemi mjaftueshëm (ndershëm).

  Në të vërtetë, nuk e dija shumë për Shqipërinë para udhëtimit tim të parë në Tiranë në verën e vitit 2018. Dhe unë do ta pranoj, që tashmë e kisha formuar një opinion negativ të rajonit, gati sa një këmbë për të qëndruar. Pavarësisht se nuk dija asgjë për vendin apo popullin e tij, unë do të imagjinoja që Shqipëria ishte një vend i rrezikshëm dhe i thyer me infrastrukturë të vogël dhe një bollëk të krimit.

  Për ta nisur, historia e Shqipërisë është një kompleks i mbushur me shtypje, luftë, izolim, tension fqinjësor dhe një diktator i çmendur. Një seri ngjarjesh fatkeqe, nga pushtimi 500-vjeçar i Perandorisë Osmane dhe diktatura komuniste prej katër dekadash, deri në një konflikt civil pas komunizmit në 1997, nuk i kanë dhënë Shqipërisë shumë kohë për të përparuar në epokën moderne. Mjerisht, shumë vende të Ballkanit kanë një histori të ngjashme.

  Thënë kjo, për sikletin tim dhe gëzimin tim të madh, kurrë nuk kam qenë më i gabuar për një vend. Ushqimi është i pabesueshëm dhe i lirë. Qendra e qytetit është e gjallë dhe e zjarrtë (ngazëllyese), me shumë jetë nate. Plus, koha është me të vërtetë fantastike. Si një nomad dixhital, shpesh duke qëndruar në vende për tre ose më shumë muaj, unë e kam shtuar zyrtarisht Tiranën në listën time të qyteteve më kryesore për qëndruar në 2019.

  Tirana ka talent

  Transformimi i kryeqytetit shqiptar nuk është gjë tjetër veçse befasues gjatë katër viteve të fundit, e lëre më dekadën e kaluar.

  Kjo është arsyeja pse, kur lexova një artikull të kohëve të fundit nga redaktorja e pavarur e udhëtimit, Cathy Adams, titulluar “Dita e Shën Valentinit 2019: Pse Tirana është vendi më i mirë për ta shpenzuar”, kisha disa hala për të pastruar. Adams këshillon lexuesit të kalojnë pushimet romantike në Tiranë, duke treguar gjendjen e dobët të infrastrukturës së saj, duke përfshirë gropat dhe ndërprerjet e shpeshta të energjisë.

  Mosmarrëveshja ime kryesore ishte se ajo bazohej në përvojat e 10 viteve më parë. Ndërsa ka ende disa gropa dhe ndërprerje të rrymës në Tiranë (kishim një të shkurtër dje), pamja e pikturuar në artikull, është shumë larg nga realiteti i Tiranës moderne.

  Unë e sfidova Adams në pikat e saj, dhe ajo më ftoi mua për të shkruar këtë artikull si përgjigje.

  Një nga transformimet më të dukshme është zona e Bllokut. Është e vogël, vetëm rreth 0.25 km2 në madhësi. Ju mund të ecni gjatë gjithë kësaj hapësire në më pak se 10 minuta. Megjithatë, një kulturë e gjallë është rritur dhe derdhur në lagjet përreth. Sot, dhjetëra kafene, bare dhe restorante, si edhe dyqane, gjenden në çdo rrugë dhe rrugicë, në çdo drejtim. Është sikur paketimi i gjithë Bristol-it përsa i përket ushqimit dhe bareve, në një zonë si madhësinë e Parkut të Regentit. Pa dyshim, ju do të merrni opsione më të mira për ushqim në Bristol apo në Londër, por Blloku po e rrit ndikimin e tij me një ritëm të pabesueshëm – edhe në një pjesë të çmimit.

  Unë jetoj dhe punoj në Bllok dhe si e tillë rutina ime në mëngjes aktualisht përfshin uljen në tarracën e ndezur të Çoko (‘choko’), vendi im i preferuar i mëngjesit. Çdo ditë, unë urdhëroj një kafe amerikane dhe tost të kripur francez, që është shumë në dëm të përmasave të mija. Pas punës, unë mund të marr një hamburger me proshutë në barin amerikan, “Duff”, ose të shkoj në Picerinë Apulia, për një nga pizzat më të mira italiane që kam ngrënë ndonjëherë.

  Një preferencë tjetër është “Fishop”, ku ne shpesh ndajmë një sasi të vogël pjatash, me ushqime të freskëta deti. Më pas, ne mund të shkojmë në “Nouvelle Vague”, një koktej bar hip që jep një kuptim të së vjetrës.

  Në një kryevlerë, shërbimin shqiptar është vështirë ta mundësh. Shqiptarët kanë një thënie që thotë: ‘Shtëpia e shqiptarit i përket Zotit dhe mikut’ – të refuzojë një mysafir ose t’i trajtojë ata keq, është e pandershme dhe tregon mënyrën si trajtohen klientët.

  Përmirësimet e infrastrukturës

  Kafenetë, baret dhe restorantet nuk janë të vetmet që mund të transformojnë një qytet: Tirana gjithashtu ka parë investime të konsiderueshme në projektet e infrastrukturës publike.

  Një shembull primar është rizhvillimi i sheshit kryesor, Sheshi “Skënderbej”, i cili përbëhej nga një rrethrrotullim i madh që rrethonte një lëndinë të vogël dhe një statujë të heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, sipas të cilit është emërtuar sheshi. Kështu nuk kishte shumë për t’u parë.

  Por sot është kthyer në një hapësirë të gjallë publike. I stërmbushur nga këmbësorët dhe i zgjeruar me mijëra gurë të shtruar të mrekullueshëm, ndriçim elegant dhe pemë, e shkurre me shije, është një vend tërheqës për evenimente, siç është transmetimi i Kupës së Botës 2018, i cili tërhoqi mijëra tifozë për të parë çdo ndeshje.

  Bukuri e thyer

  E gjithë kjo nuk do të thotë që Shqipëria është një destinacion turistik i lëmuar. Në të vërtetë, vendi ka nevojë për shumë më tepër përmirësime në infrastrukturë për të qenë plotësisht i qartë për udhëtarët.

  Megjithatë, është mungesa e shkëlqimit të madh që tashmë tërheq 30,000 turistë aventurierë çdo vit për të eksploruar kanionet dramatike dhe ujëvarat sublime. Një fushatë e kohëve të fundit e turizmit ‘Rrëmbyer nga Shqipëria’, kapitalizon këtë cilësi, duke deklaruar se Shqipëria është “mbrojtësi i fundit i thyerjeve”.

  Ju do të ishit të saktë duke supozuar se Tirana, dhe Shqipëria si një e tërë, nuk janë pa problematikat e tyre. Ka korrupsion, njerëzit ngasin makinat si në ferr dhe shumica e banorëve nuk e pinë ujin e rubinetit. Por cilësitë shpenguese, tejkalojnë shumë anë negative dhe si D: Ream (grup Irlandezo Verior pop-i, rock-u dhe danc-i, kenga e tyre “Things can only get better” ishin në vendin e pare në hit-parade Britanik ne 1994) e kanë thënë këtë vite më parë: Gjërat veçse mund të bëhen më mirë./ Independent/ Tiranapost.al. E.B. ( Linku origjinal këtu).