• Shqip
 • English
 • E martë, 15 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Kosova Të gjitha

  Thaçi ka një propozim pas kërkesës së SHBA: Të pezullojmë përkohësisht taksën ndaj Serbisë


  Esencë editori/ Në një konferencë për mediat ditën sotme, pas një qendrimi dyditor në SHBA, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i ka bërë apel Qeverisë që të pezullohet taksa 100 % ndaj mallrave serbe, duke respektuar kështu rekomandimet e ndërkombëtarëve.

  Thaçi tha se Kosova duhet të tregohet e përgjeshme dhe duhet të ruajë marrëdhëniet e mira me partnerin strategjik të SHBA-ve, duke propozuar jo heqjen e taksës, por siç kanë propozuar faktori ndërkombëtar, një pezullim të përkohshëm, për t’i hapur rrugën dialogut të Brukselit.

  Kujtojmë se, Qeveria e Kosovës mori vendimin për vendosjen e taksës ndaj mallrave serbe më 21 nëntor 2018, por ndërkombëtarët kanë bërë vazhdimisht thirrje për anulimin e saj, pasi ndikon në rritjen e tensioneve në rajon. /Tiranapost.al/

  Diplomatët amerikanë shtojnë presionin, kërkojnë rihapjen e bisedimeve Kosovë-Serbi

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected]