• Shqip
 • English
 • E diel, 26 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Të gjitha YouPost

  Telegrami ekskluziv (1928)/ Kur presidenti amerikan uronte Mbretin Zog


  Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Prill 2019

  “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 15 shtatorit 1928, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me telegramin e presidentit amerikan Calvin Coolidge dërguar mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

   Një telegram nga Z. Coolidge për mbretin Zog

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

   

  Tiranë, 14 shtator. – Mbreti Zog sapo ka marrë shkresën e mëposhtme nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara :

  “Unë jam i kënaqur t’i përcjellë Madhërisë Tuaj dhe popullit shqiptar urimet e mia me rastin e ngjitjes tuaj në fron. Populli amerikan bashkohet me mua në formimin e dëshirave më të sinqerta për shëndetin dhe lumturinë e Madhërisë Tuaj dhe për prosperitetin e Shqipërisë.”  (Nënshkruar): CALVIN COOLIDGE.

  Calvin Coolidge – President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

  Linku origjinal: https://www.darsiani.com/la-gazette/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/

  Publikuar në Tiranapost.al. 

  Image result for mbreti Zog

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post