• Shqip
 • English
 • E martë, 19 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Receta e ditës Të gjitha TIP top

  Të ka rënë ndonjëherë në dorë receta e kroasanëve? Mund t`i bësh për pasdite


  Kroasanët nuk janë vetëm për mëngjes. Mund t`i shijosh për qejfin tënd edhe pasdite dhe akoma më mirë nëse i bën me duart e tua. Shijon kështu edhe procesin e përgatitjes. Në blogun “Receta.ëmbëlsira” morëm recetën të cilën e gjen më poshtë.

  Receta dhe përgatitja

  500 gr miell
  2 vezë
  1 majë luge me maja
  1 lug vanilje
  200 ml qumësht
  150 gr Sheqer
  Çokokrem
  1 e verdhë veze ( lyerje sipër kroasantit)

  Fillimisht përgatisim brumin dhe e lëmë për 20 min. Më pas hapim një Petë të madhe. Presim brumin në trekëndësha të vegjël. Në secilin prej tyre vendosim çokokrem e i rrotullojmë ngadalë. Më pas me të verdhën e vezëve lyejmë pjesën e sipërme të çdo trekëndëshi. I vendosim në furrë për t’i pjekur në 180 gradë për 20 min.

  *Ky post është realizuar nga Fabjola Hije marrë nga Receta.embelsira

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post