• Shqip
 • English
 • E enjte, 12 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Shëndet Të gjitha

  Tabela/ Shqipëria ka numrin më të lartë të vdekjeve tek burrat nga cigarja


  Konsumi i duhanit vazhdon të jetë problematike jo vetëm në vendin tonë, dhe kryesoja është çështja e shëndetit. Në një tabelë të publikuar nga REL, shihet se Shqipëria ka një numër të lartë të duhanpirësve. Nuk jemi në vendin e parë, por rezultojmë ndër vendet me shkallën më të lartë të vdekjeve tek gjinia mashkullore, si pasojë e konsumimit të duhanit, ndër to sëmundjet kancerogjene dhe kardiovaskulare, thënë ndryshe, 25 %.

  Rekordin për konsumin e cigares së ndezur për banori siç shihet në tabelë, e mban Luksemburgu, e ndërsa pasohet nga Bjellorusia dhe Maqedonia më pas Shqipëria, Belgjika, Republika Çeke, Jordania, Rusia, Siria e Sllovenia.  Përpos këtij shqetësimi trendi i konsumit shihet në rritje.

  Shihni tabelën. Burimi: Radio Evropa e Lirë/ Për Tiranapost.al. E.B

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post