• Shqip
 • English
 • E shtunë, 18 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Showbiz Të gjitha TIP top

  Sot është e hënë, ndaj le të shpërthejë tenxherja me fasule


  Le t`i harrojmë për pak pjatat e rafinuara, ato me peshk, sushi apo çdolloj ushqimi tjetër që e ka njëfarë niveli. Jemi ngopur në fundjavë me to. Sot që është e hënë le t`i rikthehemi gjellës tonë të vjetër, groshës, ose siç ca i quajnë, fasuleve.

  Ka qenë një kohë, kur i hanim mbase më shumë se sot, por që s`para i përmendnim. E kur na pyesnin se ç`kishim për drekë ishin ato dy fjalitë tipike: pule me patate ose pulë me pilaf. Sikur i lidhnim groshët me varfërinë (edhe pse s`janë aq të lira e janë të shëndetshme), ose mbase i lidhnim me gazrat që thuhet se shkaktojnë, ama sot fasulet janë në modë. Po dalin edhe në Instagram. Personazhe të njohur shqiptarë nuk e kanë kursyer ndonjë foto para kafshatës së parë, si të fasuleve ashtu edhe të thjerëzave.

  (Postimi i Lorik Canës në Instastory)

  Kampion mban Lorik Cana. Kushedi se sa foto shpërndan ai të këtyre dy pjatave nëpër instastory. Po fatkeqësisht ato qëndrojnë vetëm 24 orë e s`i kemi të gjitha.

  (Postimi i Albana Perhatit në Instastory)
  (Postimi i Aurela Gaçes në Instastory)

  Loriku nuk është i vetmi. Ka edhe të tjerë që e thonë troç: “Vdes për groshë”, si Albana, aktorja e “Portokallisë”, ose Aurela Gaçe që e tregoi dobësinë në mënyrën e saj: “Ka bërë nëna fasule. Abigail tani nuk do. S`ka gjë, i ekzekuton mami”. Të Aurelës ishin fasule dibrane.

  (Postimi i Bieta Sulos në Instastory)

  Kurse Bieta Sulo na i tregoi të papërfunduara. “Mot i vranët, ditë fasulesh…”, shkruante para disa ditësh në foton e tenxheres me avull.

  (Postimi i Albano Bogdos në Instagram)

  Dhe fasulet hahen me bukë. Dy panine, dy copa djathi e një tas me ullinj ishin shoqërueset e fasuleve të Albano Bogdos.

  (Postimi i Ledina Çelos në Instastory)

  Po edhe atyre që jetojnë jashtë nuk u ndahet shpirti nga groshët. Edhe në Gjermani zien tenxherja. Ja, një foto e ka postuar edhe Ledina Çelo.

  (Postimi i Rona Nishliut në Instastory)

  Po ç`thamë ne, fasule për ditë të hëne? Rona Nishliu i hëngri dje, për ditë të diele. Fasule, ullinj, turshi kështu ia kish shtruar shoqja e ngushtë tryezën.

  (Postimi i Iva Tiços në Instagram)

  E fundit fare që na i kujtoi ishte Iva Tiço. Ajo bëri thjerëza si ditë e hënë dhe për to u bazua në recetën e librit të Renato Mekollit.

  Tani që gjithëve ju që iu shtuam nepsin, vrap te kuzhina dhe përvishjuni gatimit.

  *Ky post është publikuar në Tiranapost.al dhe është realizuar nga Fabjola Hije.

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post