• Shqip
 • English
 • E hënë, 22 Korrik 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Të gjitha TIP top

  Sot bëj kekun me emër të çuditshëm nga Bonbon Taste


  “Kek Sfungjeri” kështu e ka emrin keku me recetën më të thjeshtë që ke parë ndonjëherë. E ke në pjesën  e pasme të ambalazhit të miellit.

  Në blogun e gatimit “Bonbon Taste” gjen shpjegimet përkatëse dhe fotot.

  Përbërësit:

  500 gr miell që fryhet vet
  250 gr gjalpë
  250 gr sheqer
  4-5 vezë
  260 ml qumësht
  Vanilje ose lëkurë portokalli

  Përgatitja:

  Rrahim gjalpin me sheqerin, duke shtuar vezët një nga një për rreth 3 minuta.

  Shtojmë qumështin dhe pak nga pak sasinë e miellit. Miksojmë dhe pasi masa të jetë bërë e njëtrajtshme grijmë sipër saj lëkurë portokalli.

   

  Lyejmë formën e kekut me gjalp, hedhim masën dhe sheshojmë sipërfaqen me një lugë. E pjekim në 180 gradë, në furrë të nxehur më parë, për 1 orë.

  Lërë të ftohet të paktën për 20 minuta përpara se ta kthesh në pjatancën e servirjes. Servirni dhe ju bëftë mirë.

  *Ky post është realizuar nga Fabjola Hije dhe fotot e receta u morën nga Bonbon Taste