• Shqip
 • English
 • E shtunë, 18 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Të gjitha TIP top

  Si të mos shëndoshesh duke ngrënë bukë dhe makarona


  Kush e ka thënë që për të ruajtur linjat duhet të heqim dorë nga buka dhe makaronat? Tek karbohidratet është e nevojshme të kontrollohet gjithmonë indeksi glicemik. Kujdes duhet bërë me ato që e kanë indeksin mbi 70 e që konsiderohet shifër e lartë.

  Bëni paqe me drithërat me gluten e pa gluten

  Ato janë të pasura me minerale dhe lëndë të tjera ushqyese. Thekër, elb, tërshërë, ç`ju pëlqen më shumë?

  Mielli i përbërë nga frutat e thata, farat dhe bishtajoret

  Zgjidhni bukën, makaronat dhe fokaçet e përgatitura me këtë miell, të përbërë nga fistiqet, farat e lulediellit, susamit, kungullit etj.

  Bukën zgjidheni të kulluar

  Mund t`i hani dhe bishtajoret

  Majft t`i lini në ujë për 8-12 orë para se t`i konsumoni, kështu i eliminohet një pjesë e karbohidrateve dhe niseshtesë. Ky proces e ul indeksin e glicemisë.

  Vazhdoje marrëdhënien dashurore me makaronat

  Vetëm zgjidh ato që janë të gjata dhe të përbëra nga gruri durum. E kanë indeksin më të ulët.

  *Ky post u përshtat nga Vanity Fair dhe është realizuar nga Fabjola Hije.

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post